Rusko sa snaží hodiť rast svetových cien potravín na Ukrajinu a Západ

Ukrajina je od nepamäti známa ako obilnica Európy. Súčasná situácia má však ďalekosiahle dopady aj mimo starého kontinentu. Ruská vojenská agresia prispieva k problémom výroby a najmä exportu potravín, čo zvyšuje ich svetové ceny. Rusko z rastu cien obviňuje samotnú Ukrajinu a Západ.

Ukrajinské silá na obilie sú naplnené, ak však nedôjde k exportu, milióny ton potravín pripravených pre konzumentov z tretieho sveta vyjdú nazmar. Infraštruktúra na export obilia je nastavená na prepravu na juh k Čiernemu moru, odtiaľ sú potom potraviny prepravované do afrických krajín a krajín Blízkeho východu.

Problém predstavuje ruská blokáda ukrajinských prístavov od začiatku vojny. Nedostatok obilia na svetových trhoch, ako aj neistota ohľadom ich dodávok následne ženie ceny komodít hore. Rusko, ktoré taktiež patrí k najväčším exportérom potravín, uvalilo zákaz na vývoz potravín do konca júna, čo situáciu len dodatočne zhoršuje.

World Food Programme (WFP) od OSN dokonca varuje pred hrozbou hladomoru v krajinách tretieho sveta, závislých na dovoze potravín. V súčasnosti je hladom ohrozených približne 276 miliónov ľudí naprieč svetom. Podľa odhadov WFP by sa mohol tento počet zvýšiť až o 47 miliónov, ak nedôjde k otvoreniu ukrajinských prístavov v okolí Odesy.

Ukrajina opäť čelí hladomoru

Ruské vojská údajne ukradli už tisíce ton obilia z ukrajinských síl. Spolu s obilím kradnú aj dôležité poľnohospodárske vybavenie a stroje na produkciu. Okrem toho by malo ruské delostrelectvo cieliť aj na samotné silá s obilím.

Problémy majú tiež obyčajní obyvatelia. Ruskí vojaci by mali ponúkať extrémne nízke sumy za odkúpenie obilia, ak však Ukrajinci s predajom nesúhlasia, obilie si následne zoberú bez zaplatenia. Z toho dôvodu v niektorých východných regiónoch ukrajinskí farmári odmietajú zožať úrodu.

Krádeže obilia pritom môžu Ukrajincom pripomínať temné obdobie ich histórie z 30. rokov minulého storočia. Stalin vtedy nariadil sovietskym vojakom zhabať Ukrajincom milióny ton obilia a následne aj pasy, aby nemohli opustiť krajinu. Výsledkom bol umelo vytvorený hladomor, pri ktorom zomrelo niekoľko miliónov Ukrajincov, na Ukrajine známy ako Holodomor.

Za všetko môže opäť Západ

Ruské médiá pritom šíria naratív, podľa ktorého za stúpajúce ceny potravín môže Západ, pretože uvalil sankcie na Rusko. To má údajne narúšať svetový dodávateľský reťazec potravín. Podobné naratívy šíria aj niektoré čínske médiá, ktoré preberajú ruské naratívy pravidelne.

Západ v skutočnosti sankcie na vývoz potravín neuvalil. Majú totiž špeciálnu výnimku. Neexistujú preto žiadne obmedzenia na export potravín do krajín tretieho sveta, čo koniec koncov potvrdila aj Ruská únia vývozcov obilia – Rusgrain Union.

V ruských médiách sa taktiež vyskytol naratív o tom, ako USA vytvárajú na Ukrajine nový Holodomor, pretože Washington neverí, že by Kyjev dokázal vyhrať a splatiť ukrajinský dlh. USA preto namiesto toho berú obilie, pričom práve Rusko sa snaží hladomoru zabrániť. Samozrejme, USA neberú Ukrajine obilie, je to práve Rusko, čo ničí a kradne ukrajinské zásoby obilia, čím prispieva k riziku hladomoru.

Medzi ďalšie dezinformácie patrí aj naratív, podľa ktorého Ukrajina vyváža obilie do Európy, aby ním splatila dodávky zbraní. Ukrajina naozaj vyváža obilie do Európy, pričom využíva najmä riečnu prepravu do rumunského prístavu Konstanca, odkiaľ obilie ďalej exportuje, pretože čiernomorské prístavy čelia od začiatku vojny ruskej blokáde. Neexistujú však žiadne dôkazy, že by tak Ukrajina splácala dodávky zbraní, ktoré jej európske krajiny posielajú, aby odolala ruskej agresii.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne. Stážoval v Amnesty International a absolvoval Scholarship for Peace and Security od OBSE. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, populizmus, hybridné hrozby a Blízky východ. Ovláda základy ruského a talianskeho jazyka. Kontakt: andrej.struhar@infosecurity.sk