Rusko pokračuje v šírení protizápadných naratívov v Gruzínsku

Gruzínsko je dlhodobo terčom proruskej propagandy. Tá sa snaží podnecovať protizápadné postoje, k čomu využíva rôzne proruské skupiny, sociálne siete aj médiá.

Moskva sa svoje ciele snaží dosiahnuť aj prostredníctvom dezinformácií, ktoré cieli na Gruzínsko a jeho partnerov. Prozápadnú politiku pritom podporuje väčšina Gruzíncov. Podľa prieskumu verejnej mienky z júla 2021 podporuje členstvo v EÚ 76% Gruzíncov a členstvo v NATO 74% Gruzíncov.

Podľa odborníkov šíri Rusko dezinformácie v Gruzínsku na základe štyroch princípov:

  • odmietanie kritiky, 
  • prekrúcanie faktov, 
  • odvádzanie pozornosti od hlavného problému,
  • zneistenie publika.

Obvyklou praktikou je vytrhávanie výrokov, fotiek a videí z kontextu. Prostredníctvom nich sa potom rôzni aktéri snažia vykresliť Západ ako hrozbu pre tradičné hodnoty Gruzínska či jeho suverenitu a bezpečnosť. 

Často sa zameriavajú napríklad na utečencov. Facebooková stránka „Vy ste Gruzínsko“ v roku 2020 uverejnila koláž 16 fotiek žien, ktoré mali byť zbité migrantmi. Reverzné vyhľadávanie obrázkov však zistilo, že ani jedna z nich nimi naozaj napadnutá nebola. Väčšinou išlo o obete domáceho alebo policajného násilia.

Okrem šírenia dezinformácií podporuje Kremeľ aj nacionalistické skupiny „Gruzínsky pochod“ a „Aliancia vlastencov“, ktoré majú podľa prieskumu ISFED (Medzinárodnej spoločnosti pre férové voľby a demokraciu) facebookové stránky spravované práve z Ruska. 

Podľa londýnskeho Dossier Center Rusko poskytlo Aliancii vlastencov 6,7 milióna eur na financovanie volebnej kampane.

Proruské médiá

V krajine pôsobí niekoľko proruských médií. Ide predovšetkým o portál Sputnik Gruzínsko a jeho regionálne verzie Sputnik Abcházsko a Sputnik Osetsko. Články agentúry Sputnik sú na Facebooku pravidelne zdieľané sieťou 26 anonymných účtov.

Menším, no o to extrémistickejším médiom je Alt-Info TV. Televízia začala vysielať len vo februári 2021 a povolenie na celoštátne vysielanie získala v septembri. Už predtým však pôsobila na Facebooku, kde od roku 2017 nazbierala 11 miliónov pozretí.

Facebook pritom jej obsah niekoľkokrát obmedzil alebo zablokoval, a to kvôli identifikovaniu koordinovaného neautentického správania.

Pálenie vlajky

Televízia Alt-Info TV šíri najmä protizápadné postoje. Postupne sa vyprofilovala ako extrémistické konzervatívno-kresťanské politické hnutie, ktoré neskôr vytvorilo politickú stranu. Moderátori televízie sa podieľali aj na organizovaní násilných protestov proti dúhovému pochodu v Tbilisi v júli 2021, na ktorom bol zabitý aj novinár.

Známým dezinformačným naratívom, ktorý v minulosti Alt-Info šírila je, že po vstupe Gruzínska do NATO sa krajina začlení do Turecka. Podľa televízie je v záujme Turecka, aby nasadilo svojich vojakov v Gruzínsku. 

Terčom Alt-Info sú novinári aj nezávislé médiá. Televízia taktiež útočí na západných partnerov Gruzínska, vrátane EÚ a USA. Jej členovia v minulosti podpálili vlajku EÚ.

Člen Alt-Info Shota Martinenko sa na margo pálenia vlajky vyjadril, že ide o „udalosť osobitného významu“, ktorá by sa podľa neho mala normalizovať a zaviesť do praxe. Liberálny západ podľa neho ohrozuje národnú identitu Gruzínska a kresťanstvo.

Dezinformácie a pandémia

Gruzínsku sa nevyhli ani dezinformácie v súvislosti s ochorením Covid-19. Sú to aj proruské médiá, ktoré podnecujú Gruzíncov proti očkovaniu. 

Podľa portálu EUvsDisinfo došlo k výraznému nárastu dezinformácií súvisiacich s očkovaním najmä po tom, ako USA darovali Gruzínsku vakcíny spoločnosti Pfizer.

Podobných praktík sa dopúšťa aj ruská štátna televízia RT, ktorá funguje vo viacerých jazykoch. Zatiaľ, čo v angličtine alebo nemčine sa stavia proti očkovaniu, v ruštine ho podporuje.

Vakcíny sú však v Gruzínsku terčom dezinformácií už dlhšie. Pred pandémiou šírili  prokremeľské médiá naratív, že gruzínske Centrum Richarda Lugara pre výskum verejného zdravia je zdrojom biologických zbraní, nebezpečných patogénov a smrtiacich experimentov.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent bakalárskeho stupňa Politológie a Bezpečnostných a strategických štúdií na Masarykovej univerzite v Brne. Venuje sa vplyvovým operáciam, propagande a kybernetickej bezpečnosti. Tiež sa zaujíma o problematiku digitálneho súkromia a východoázijskú politiku. Kontakt: lukas.janovic@infosecurity.sk