Rusko rozmiestnilo mobilné propagandistické dodávky s veľkoplošnými televízormi na kontaktné body humanitárnej pomoci v dobytom Mariupole, keď Kremeľ pokročil v agresívnom úsilí o integráciu území na juhu Ukrajiny. Rusko tieto dodávky nazýva ako „mobilné informačné komplexy“.
Na obrazovkách sa premietajú videá, ktoré zverejňuje ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie (Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation). Predmetom videí sú segmenty štátnej televízie a politické relácie, v ktorých pozvaní hostia podporujú inváziu.
Mariupoľ bol zničený delostreleckým bombardovaním. Jedna z dodávok sa neskôr nachádzala pri ruinách divadla, kde zahynuli stovky ľudí. Po meste zároveň krúžia dodávky, ktoré prehrávajú ruské spravodajstvo.
Rusko chce občanov „informovať“
Podľa vyjadrenia ruského ministerstva pre mimoriadne situácie: „Obyvatelia Mariupoľu boli tri mesiace držaní vo virtuálnom informačnom vákuu kvôli nedostatku elektriny.“ Preto ich o situácii chcú informovať.
„V Mariupole sú rozmiestnené mobilné komplexy na informovanie obyvateľstva,“ uviedla agentúra TASS. „Vysielajú správy z federálnych a republikových televíznych kanálov, poskytujú obyvateľom základné informácie a deťom púšťajú rozprávky.“
Podľa videí, ktoré natočili obyvatelia mesta, sa niektoré propagandistické hlásenia z dodávok týkali napríklad policajných oddelení v Mariupole. Iné informovali o tom, že dotýkať sa ruských bojových vrtuľníkov sa „prísne zakazuje“.
Spravodajské autá rozmiestnili na miestach, kde obyvatelia Mariupoľu dostávajú humanitárnu pomoc a môžu obdržať ruské dokumenty informujúce o podmienkach zmeny občianstva. Rovnako sa v meste dodávky nachádzajú aj pri zdrojoch pitnej vody.
Zástupca starostu Petro Andryushchenko v tomto kontexte uviedol, že do praxe sa dostáva myšlienka „nemajú čo jesť, tak ich kŕmte klamstvami“. Nebol jediným ukrajinským predstaviteľom, ktorý sa k danej situácii vyjadril.
„Pravda a propaganda,“ napísal Anton Heraščenko, poradca ukrajinského ministerstva vnútra, a zverejnil video nákladných áut prekrývajúcich sa s obrázkami ruín mesta. Toto je „ruský svet“, dodal. V Mariupole, podľa mestskej rady zostalo približne 170-tisíc ľudí.
Snaha o pasportizáciu
Snaha o ruskú propagandu v zničenom meste je súčasťou väčšieho úsilia o pacifikáciu a integráciu zajatých miest, ako je práve Mariupoľ. Tá sa odohráva napriek predchádzajúcim ubezpečeniam Vladimíra Putina, že Rusko sa nesnaží okupovať nové územie na Ukrajine.
Napriek tomu 25. mája Putin podpísal zákon, ktorý urýchli vybavenie žiadostí o ruské občianstvo z Mariupoľu, ako aj z ukrajinských regiónov Cherson a Záporožie, ktoré sú čiastočne pod kontrolou ruskej vlády. Rozhodnutie Kremľa bolo odsúdené ako „pasportizácia“, teda pokus o anektovanie území tým, že ich zaplnia de facto ruskými občanmi. Rusko túto metódu použilo už v minulosti v okupovanom Donbase.
Ruskom kontrolovaná administratíva v Chersone tiež oznámila, že začne vyplácať platy v rubľoch. Tým fakticky prijme ruskú menu ako súčasť postupnej anexie južných ukrajinských území.
„Nezákonné vydávanie cestovných pasov je porušením suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny, ako aj noriem a princípov medzinárodného humanitárneho práva,“ uviedlo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/