Moskva posilňuje šírenie dezinformácií na sociálnych sieťach prostredníctvom svojich diplomatov

Twitterové účty ruských diplomatických misií sa snažia zdiskreditovať spravodajstvo nezávislých médií z Ukrajiny a zosilniť dezinformačné naratívy ospravedlňujúce inváziu. Nárast ich aktivít súvisí s prijatými obmedzeniami činnosti ruských štátnych médií v Európe.

Jedným z krokov Európskej únie (EÚ) v boji proti ruskej dezinformačnej mašinérii bolo zakázanie propagandistických spravodajských kanálov RT a Sputnik v celej EÚ. Po tom, čo aj sociálne siete obmedzili ruským štátnym médiám používanie ich platforiem, Moskva hľadala spôsob, ako túto medzeru vyplniť a udržať si svoj vplyv a dosah aj na území mimo Ruskej federácie.

Výsledkom bolo posilnenie šírenia dezinformácií prostredníctvom ruských diplomatických účtov na sociálnych sieťach.

Twitter ako hlavné pôsobisko diplomatických zastúpení

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu počet príspevkov ruských diplomatických účtov na Twitteri vzrástol v porovnaní s obdobím pred vojnou o 26%. Avšak pokiaľ ide o počet interakcií príspevkov ruských diplomatov, tie sa zvýšili od začiatku vojny o viac ako 200%. Údaje zverejnila Alliance for Securing Democracy (ASD).

Moskovský káder diplomatov kopíruje stratégiu svojich krajanov a recykluje staršie nepravdivé tvrdenia. Rovnako tak zdieľa aj najnovšie naratívy ruskej dezinformačnej mašinérie.

Ruské veľvyslanectvo v Španielsku napríklad zverejnilo video zo stanice RT, ktoré ukazuje údajné ukrajinské útoky na civilistov v oblasti Donbasu.

Čoskoro po tom, čo sa na internete začali objavovať konšpiračné teórie o biologických laboratóriách na Ukrajine, príležitosť využilo aj ruské veľvyslanectvo v Spojenom kráľovstve. Podľa jeho tweetu sa v laboratóriách podporovaných Pentagonom robili pokusy s koronavírusom či cholerou.

Diplomati Stálej misie Ruska v Ženeve zverejnili tweet s videom, v ktorom obvinili Ukrajinu z vojnových zločinov proti rusky hovoriacim civilistom. Táto misia taktiež propagovala nepravdy o ruských popravách civilistov v meste Buča.

Diplomatické účty a ich široké spektrum činnosti

Ruskí diplomati na Twitteri sa tiež aktívne podieľajú na propagovaní príbehu globálnej „rusofóbie“. Tvrdenia, že svet je nespravodlivý a nepriateľský voči Rusku a Rusom, sú jadrom prokremeľských dezinformačných naratívov už roky a v kontexte súčasnej vojny sú naďalej zámerne podnecované.

Hashtag #StopHatingRussians (Prestaňte nenávidieť Rusov) sa stal súčasťou kampane distribuovanej ruskými diplomatickými účtami. Jej účelom je zobrazovať ruských občanov ako prenasledovaných či utláčaných kvôli ich národnosti. Spomínaný hashtag bol na Twitteri od začiatku marca 2022 použitý už viac ako 24 000-krát.

Okrem toho sa ruské diplomatické orgány snažia pôsobiť aj ako údajní overovatelia faktov. V rámci kampane „StopFakes“ sa niektoré ruské veľvyslanectvá pokúšali vyvracať pravdivé informácie a označovať ich za dezinformácie.

Dosah dezinformácií rastie vďaka zdieľaniu

Šírenie dezinformácií zo strany Ruska sa však na účtoch diplomatov nekončí. Ich príspevky ďalej prezdieľa rôzni používatelia siete Twitter.

Značná časť účtov, ktoré interagujú s týmto obsahom a opakovane zdieľajú príspevky diplomatov, bola vytvorená vo februári 2022 a neskôr. Táto skutočnosť môže byť znakom toho, že daní používatelia sú buď falošní alebo boli vytvorení v rámci rozsiahlej operácie.

Jeden z novovytvorených účtov od začiatku vojny zverejnil takmer 100 príspevkov s použitím hashtagov spojených s Kremľom ako napríklad #See4Yourself (Presvedčte sa sami). Iný používateľ zdieľal 41 príspevkov napísaných ruskými predstaviteľmi, pričom takmer všetky šírili nepravdivé informácie o Ukrajine.

Ruskí diplomati – vlčí bojovníci

Šírenie dezinformácií ruskými diplomatmi v zahraničí nie je ničím novým ani prekvapivým. Rusko však začalo presadzovať novú konfrontačnú a bojovnú taktiku.

Moskva sa v mnohých ohľadoch inšpirovala Pekingom a jeho tzv. „diplomaciou vlčích bojovníkov“. Tento nový spôsob pôsobenia v medzinárodných vzťahoch si Čína osvojila v 21. storočí. Zakladá sa, okrem iného, na hlasnom odsudzovaní akejkoľvek kritiky vlády a politiky na sociálnych sieťach či v rozhovoroch.

Ruské účty diplomatov na sociálnych sieťach sa taktiež stávajú agresívnejšími v tom, ako presadzujú informácie. Prechod Kremľa na túto stratégiu je odpoveďou na sankcie EÚ voči RT a Sputnik, ale aj na rozhodnutie sociálnych sietí obmedziť online pôsobenie týchto štátom podporovaných médií.

Vzhľadom na konsenzus ohľadne potreby bojovať proti prokremeľským dezinformačným kanálom je možné, že toto nové využívanie diplomatických účtov na agresívne pretláčanie dezinformácií sa pravdepodobne stane novým normálom.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študuje inžinierske štúdium na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. V súčasnosti pôsobí aj ako stážistka u MEP M. Hojsíka. Absolvovala študijný pobyt na univerzite v Španielsku, v bakalárskej práci rozoberala špecifiká migrácie v tejto krajine. Okrem toho sa zaujíma o dianie na blízkom východe, dezinformácie a dôsledky klimatickej zmeny. Kontakt: monika.jakabova@infosecurity.sk