Ben Nimmo, vedúci spravodajstva pre globálne hrozby spoločnosti Meta, prostredníctvom oficiálneho blogu 27. septembra oznámil odhalenie dvoch organizovaných manipulatívnych organizovaných skupín.
Skupiny boli aktívne na viacerých sociálnych sieťach, nielen na tých, ktoré sú vlastnené spoločnosťou Meta. Zistenia predstavitelia Mety posunuli ďalším technologickým spoločnostiam, bezpečnostným výskumníkom, vládam a orgánom činným v trestnom konaní, aby podnikli vhodné kroky.
Skupiny šírili najmä dezinformácie o vojne na Ukrajine
Predovšetkým ruské stránky sa snažili imitovať médiá z iných krajín a prostredníctvom nich ovplyvňovať verejnú mienku.
Išlo napríklad o zdieľanie falošného videa so značkou Deutsche Welle, ktoré malo obsahovať „priznanie“ ukrajinského utečenca o znásilnení nemeckej občianky. Video vyzeralo takmer identicky ako bežné videá od média Deutsche Welle. Predtým ako bolo zmazané spoločnosťou Meta, dosiahlo takmer tisíc zhliadnutí.
Veľká časť dezinformácií sa zameriavala na vojnu na Ukrajine a negatívne zobrazovanie napadnutého štátu. Napríklad po raketovom útoku na vlakovú stanicu v Kramatorsku, pri ktorom zahynulo vyše 50 ľudí, vydalo viacero profilov video vydávajúce sa za správu od britskej televíznej a rozhlasovej stanice BBC.
Vo videu boli použité fotky z útoku s tvrdeniami, že išlo o ukrajinské rakety aj napriek tomu, že ruská armáda krátko po útoku oznámila, že útočila na ciele v blízkosti vlakovej stanice. Video dosiahlo vyše 500-tisíc zhliadnutí predtým ako bolo Metou zo sociálnej siete odstránené.
Do svojho zviditeľnenia investovali tisícky dolárov
Väčšia ruská sieť operovala v Taliansku, Nemecku, Veľkej Británii a na Ukrajine. Stránky sa zameriavali predovšetkým na diskreditáciu Ukrajiny a ukrajinských utečencov. Podľa slov vedúceho oddelenia hrozieb spoločnosti Meta Bena Nimma by sa dali informácie zhrnúť vetami „Ukrajina zlá. Rusko dobré. Stop sankciám. Prestaňte posielať zbrane.“
Nimmo zároveň dodal, že išlo o najväčšiu odstavenú dezinformačnú sieť, ktorú spoločnosť Meta odstránila od začiatku vojny na Ukrajine. Celé zoskupenie pozostávalo z viac ako 60 stránok, ktoré napodobňovali známe západné médiá.
K ich odstráneniu došlo vďaka tomu, že mali väčší dosah ako predpokladali. Keďže používali mená a grafiky známych denníkov, mnoho ľudí rozpoznalo, že nejde o originálne účty a falošné profily začali nahlasovať. Tým pomohli Mete s ich odhalením.
Meta okrem iného odstránila aj vyše 1600 facebookových a 29 instagramových účtov, ktoré mali spolu viac ako 3-tisíc sledovateľov. Všetky účty minuli dokopy vyše 100-tisíc dolárov na reklamu pre svoje zviditeľnenie. Dané financie si spoločnosť Meta plánuje nechať a investovať ich do zvýšenia bezpečnosti svojich sociálnych sietí.
Číňania sa zamerali na Českú republiku
Čínska sieť bola výrazne menšia a menej sofistikovaná. Zameriavala sa predovšetkým na americké voľby, ktoré prebehnú 8. novembra. Počas jari a leta sa ich účty snažili rozdeľovať spoločnosť na sociálnych sieťach.
Pod falošnými identitami predstierali politickú príslušnosť k jednej z amerických politických strán a zdieľali kontroverzné názory napríklad na témy interrupcií alebo vlastníctva zbraní. Aktívne sa tak snažili vytvárať polarizáciu a eskaláciu dikusií.
Meta okrem iného zaznamenala aj skupinu čínskych účtov, ktoré operovali v Českej republike a publikovali príspevky v českom jazyku. Tie napríklad kritizovali vládu za posielanie zbraní na Ukrajinu. Účty taktiež často zdieľali dezinformačné správy ruského pôvodu.
Narozdiel od ruskej siete, tá čínska dosiahla výrazne menšiu úspešnosť v počte sledujúcich a interakcií. Ich účty mali len sporadické interakcie s reálnymi užívateľmi.
Išlo iba o 81 facebookových účtov, ktoré spolu dosiahli 20 sledovateľov, jednu facebookovú skupinu s 250 členmi a dva instagramové účty, ktoré spolu dosiahli 10 sledovateľov. Organizovaná skupina prevádzkovala aj dva twitterové účty.
Skupiny pravdepodobne neboli koordinované
Aj napriek spoločnému cieľu a vzájomnému zdieľaniu príspevkov nebola zaznamenaná koordinácia medzi čínskymi a ruskými účtami. Tomu nasvedčuje aj časový nesúlad medzi účtami týchto krajín. Na pôvod stránok upozornilo aj, že účty čínskeho pôvodu pridávali prispevky z veľkej časti iba počas čínskej pracovnej doby.
Napriek tomu, že pravdepodobne nekoordinovali svoju činnosť, je dôležité poukázať na fakt, že aj čínske účty boli angažované v téme konfliktu na Ukrajine, pričom komunikovali proruské stanoviská.
Aj napriek správe o odhalení siete falošných účtov stále ide len o jednu z mnohých organizovaných skupín. Pozitívom je čoraz väčšia snaha spoločnosti Meta o aktívny boj proti dezinformáciám a falošným účtom, ktorá však nanešťastie stále nie je dostačujúca.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/