Geopolitická „svätá“ vojna a Sputnik V

Zdroj: Wikimedia Commons.

Nedostatok vakcín proti Covid-19 schválených pre európsky trh vedie vládnych predstaviteľov rokovať s ruskou stranou o nákupe vakcíny Sputnik V. Jej bezpečnosť je však stále otázna.

Situácia spojená s pandémiou koronavírusu na Slovensku sa za posledné týždne zhoršila. Pomôcť nám môže očkovanie. Vakcinačná kampaň, ktorá v Európskej únii začala ešte v decembri, však svojím tempom výrazne zaostáva za Veľkou Britániou aj Izraelom.

Dôvodom je meškanie dodávok vakcín schválených pre európsky trh od farmaceutických firiem Moderna, Pfizer/BionTech aj AstraZeneca. Slovensko preto zvažuje nákup vakcíny Sputnik V, napriek tomu, že nebola schválená európskymi inštitúciami.

Ako je to skutočne s ruskou vakcínou?

Zabezpečenie vakcíny v zhoršujúcej sa situácii na Slovensku vedie odborníkov z pandemickej komisie k rokovaniam s ruskou stranou. Registrácia ruskej vakcinačnej látky Európskou liekovou agentúrou (EMA) však zatiaľ neprebehla. Informácie o podaní žiadosti Ruskom sa ukázali ako mylné, EMA žiadosť o registráciu neobdržala.

Ruská tlačová agentúra Interfax informovala o podanej žiadosti, ktorá ale mala smerovať k asociácii s rovnakou skratkou. Ide o Európsku medicínsku asociáciu, ktorá združuje lekárov z 12-tich štátov a jej šéf je napojený na Putinov režim.

Keďže ani samotné Rusko nemá dostatok vakcín, Ruský fond priamych investícií uviedol, že dodávku vakcíny do Európskej únie bude môcť realizovať až po očkovaní vlastných obyvateľov. To bude ukončené najskôr v máji tohto roku.

Otázne je nielen dodanie, ale aj bezpečnosť vakcíny Sputnik V. Kým EMA schválila ostatné vakcíny pre európsky trh po dôkladných klinických skúškach, ruská vakcína má iba jednu medzinárodnú recenziu v medicínskom magazíne Lancet. Recenzia uvádza účinnosť vakcíny 91,6%.

Dezinformácie o bezpečnosti vakcíny

Portál EuvsDisinfo uvádza, že práve Rusko vníma vývoj vakcíny proti COVID-19 z geopolitického a ekonomického hľadiska. Svoju propagandu posilnilo dezinformačnými tvrdeniami, že USA a EÚ nechcú uznať úspech Ruska v boji proti koronavírusu a že WHO potvrdila, že Sputnik V bol v tretej fáze klinických testov. Západ podľa Ruska nechce prísť o zisky svojich farmaceutických spoločností a nie je ochotný uznať ruské prvenstvo.

Zdravotníci, ktorí sa v Rusku dostali do prvej línie vo vakcinačnej kampani, vakcíne nedôverujú, keďže neprešla medzinárodným klinickým schválením a dostatočnými testami. Situáciu komplikujú nedostatočné informácie o vakcíne a fakt, že bola oskúšaná iba na niekoľkých desiatkach ľudí, pričom cieľovou skupinou boli ľudia bez chronických ťažkostí vo veku od 18 do 60 rokov. Podľa prieskumu mimovládnej organizácie Levada Center sa Sputnikom nechce zaočkovať až 59% Rusov.

Čo na to slovenskí predstavitelia?

Europoslanec Michal Šimečka upozornil na fakt, že vakcínou Sputnik V sa nedal zaočkovať ani prezident Putin. Dodáva tiež, že samotní Rusi očkujú 3x pomalšie ako Slovensko. Napriek tomu, že ide o ich vlastnú vakcínu. Šéf zahraničného rezortu Ivan Korčok na svojej sociálnej sieti uviedol, že hlavný problém vidí v nezáujme výrobcov o registráciu vakcíny európskymi inštitúciami. EMA doposiaľ schválila vakcíny od všetkých výrobcov, dôvod pre odmietnutie ruskej vakcíny je preto podľa neho minimálny.

Igor Matovič v utorok 16. februára na svojom Facebooku zverejnil video, v ktorom zisťoval názor verejnosti na ruskú vakcínu Sputnik V. Vláda na zasadnutí vo štvrtok 18. februára nákup ruského Sputniku V neodobrila, hoci s ruskou stranou vyrokovala dodanie 160 tisíc dávok už koncom februára. Celkový konflikt s vakcínou Sputnik V tak spočíva v neochote Ruskej federácie požiadať o jej schválenie Európskou liekovou agentúrou.