Dezinformačná kampaň Moskvy vo Francúzsku bola odhalená. Cielila na oslabenie podpory Ukrajiny a na väzby na africké štáty

Francúzsko odhalilo ruskú dezinformačnú kampaň, do ktorej mali byť zapojené ruské veľvyslanectvá a kultúrne inštitúty. Cieľom kampane malo byť oslabenie podpory Ukrajiny západnými štátmi. Paralelne sa Kremeľ snažil naštrbiť vzťahy Francúzska s bývalými africkými kolóniami.

Francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnaová tvrdí, že v štáte prebieha dezinformačná kampaň Kremľa. Uviedla, že vo Francúzsku došlo ku kybernetickému útoku na stránku ministerstva zahraničných vecí zo strany ruských štátnych subjektov.

Od podpory Ukrajiny údajne Francúzsko útoky neodradia

V rámci akcie malo dôjsť k útokom aj na iné webové stránky, patriace napríklad médiám Le Monde alebo 20 Minutes. Ministerstvu sa podarilo digitálny útok zmariť.

Colonnaová sa domnieva, že „kampaň je založená na vytváraní falošných internetových stránok s cieľom nabúrať identitu národných médií a vládnych webových stránok, ako aj na vytváraní falošných účtov na sociálnych sieťach“. Podľa ministerky zahraničných vecí však nič neodradí Francúzsko od podpory Ukrajiny.

Ministerka Colonnaová ďalej uviedla: „Zapojenie ruských veľvyslanectiev a kultúrnych centier, ktoré sa aktívne podieľali na posilňovaní tejto kampane, a to aj prostredníctvom svojich inštitucionálnych účtov na sociálnych sieťach, je ďalšou ilustráciou hybridnej stratégie, ktorú Rusko realizuje s cieľom podkopať podmienky pre demokratickú diskusiu.“

Dezinformačná kampaň stojí na falošných webstránkach

Ruská dezinformačná kampaň vo Francúzsku je založená na vytváraní falošných článkov, ktoré sú pridávané na falošné stránky nesúce názvy známych denníkov alebo štátnych orgánov. Falošná stránka je totožná s originálom, zmenená je len doména – napríklad namiesto .fr je použitá koncovka .ltd.

Naratívy, ktoré kampaň presadzuje, komunikujú najmä údajnú neúčinnosť sankcií Európskej únie voči Rusku či negatívne účinky prijímania ukrajinských utečencov pre krajiny EÚ. Okrem toho hovoria o údajnej „rusofóbii“ západných štátov či údajnej nacistickej ideológii medzi ukrajinskými predstaviteľmi.

Medzi denníkmi, ktoré boli takýmto spôsobom atakované, sú francúzske Le Figaro, Le Monde, Le Parisien a 20 Minutes. Okrem nich však boli zaznamenané útoky aj na nemecký Frankfurter Allgemeine Zeitung, Der Spiegel a Bild.

Kampaň je druhou fázou ruskej dezinformačnej kampane Doppelgänger („Dvojník“) z roku 2022, ktorú identifikoval portál EU DisinfoLab. Počas prvej fázy akcie boli vytvorené falošné stránky nesúce názvy známych denníkov ako napríklad The Guardian alebo Ansa, ktoré následne zdieľali dezinformácie napríklad o masakri v Buči.

Druhá fáza kampane nesie názov „Spoľahlivé nedávne správy“ („Reliable Recent News“). Napriek odstaveniu médií ako Sputnik a RT v EÚ po začiatku invázie na Ukrajinu sa tak môžu ruské dezinformácie aj naďalej šíriť v európskom priestore.

Cieľom kampane je vo Francúzsku oslabiť väzby na bývalé kolónie v Afrike

Popri dezinformačnej kampani vo Francúzsku pôsobí Kremeľ aj v afrických štátoch, predovšetkým v bývalých francúzskych kolóniách. Francúzsko dlhodobo poukazuje na dezinformačné naratívy, ktoré zdieľa Kremeľ v oblasti frankofónnej Afriky, predovšetkým v oblastiach, kde pôsobia Wagnerovci.

Príkladom dezinformačnej kampane Ruska v Afrike môže byť obvinenie Francúzska z objednávky vraždy deviatich osôb v Stredoafrickej republike. Podľa videa, ktoré sa šírilo internetom, si útok malo tajne objednať Francúzsko s cieľom následnej diskreditácie Wagnerovej žoldnierskej skupiny. Vo videu jeden z rebelov hovorí: „Francúzi chcú vyhnať Wagnerovcov z Afriky!“

Na zmienené video reagoval Útvar na monitorovanie médií vytvorený francúzskym Ministerstvom zahraničných vecí. Ten uviedol, že video bolo pridané práve účtom napojeným na Wagnerovu skupinu. Ministerstvo zahraničia Francúzskej republiky zároveň poprelo akúkoľvek úlohu štátu v spomínanom útoku.

Francúzska štátna služba pre ostražitosť a ochranu pred zahraničným digitálnym zasahovaním (Viginum) pritom zmapovala približne 100 takýchto účtov napojených na Rusko či Wagnerovu skupinu. Tie pravidelne zverejňujú obsah zameraný na šírenie nenávisti a odporu voči Francúzsku.

Šíreniu dezinformácií v regióne napomáha trollia farma

Kremeľ našiel v bývalých francúzskych kolóniách úrodnú pôdu na presadzovanie svojich naratívov. Typickou stratégiou Kremľa je poukazovanie na koloniálnu minulosť a vojenské intervencie Francúzska.

Po stiahnutí francúzskych vojsk z Mali a Burkiny Faso došlo k zvýšeniu protifrancúzskeho obsahu na sociálnych sieťach. V oboch krajinách sa prostredníctvom Messengeru šírili proruské videá. Niektoré lokálne médiá boli navyše napojené na RT alebo iné ruské štátne médiá.

Pomocným mechanizmom pri zdieľaní dezinformácií mala byť aj trollia farma známa pod názvom Internet Research Agency, ktorú pravdepodobne založil a financoval šéf Wagnerovcov Jevgenij Prigožin. Spomínané video zo Stredoafrickej republiky totiž podľa francúzskych predstaviteľov pripomína stratégie projektu Lakhta, ruskej vplyvovej operácie financovanej Prigožinom.

Jeden z trollov mal video pridať na facebookový profil s názvom Sango Ti Be-Afrika. Vo videu zaznelo obvinenie, že Francúzsko je zapojené do vraždy deviatich osôb v Stredoafrickej republike. Spoločnosť Meta profil vymazala na základe jej pravidiel proti recidíve, keďže majiteľ bol už predtým odstránený z jej platforiem.

Situácia v africkom regióne sa bude pravdepodobne naďalej zhoršovať a môžeme očakávať zosilňovanie ruských naratívov. Nedôvera voči Francúzsku tak môže narastať aj napriek snahe prezidenta Emmanuela Macrona presadzovať hospodársky, kultúrny a sociálny akčný plán v bývalých francúzskych kolóniách.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/