Skupina Mužský štát sa prvýkrát objavila v roku 2016 na ruskej sociálnej sieti VKontakte (VK), kedy ju založil fitness tréner a odídenec zo štúdia medicíny Vladislav Pozdnjakov. V roku 2020 bola na VK zablokovaná. Svoje pôsobenie tak presunula na Telegram, kde propaguje ideológiu „národnej-patriarchie“.
Pozdnjakov ušiel z Ruska v roku 2019 po tom ako ho ruské autority obvinili z podnecovania nenávisti voči ženám. Rok predtým, počas svetového pohára vo futbale zverejňoval fotografie žien, ktoré boli priateľské k zahraničným divákom. Tieto ženy boli následne vystavené vyhrážkam.
Podľa kanadského novinára Michaela Colbornea, monitorujúceho krajnú pravicu, sa Pozdnjakov momentálne zdržiava v Podgorici, hlavnom meste Čiernej Hory. Čiernohorský ľudskoprávny aktivista Aleksandar Saša Zeković vyzval miestne autority k prešetreniu, ako je možné, že Pozdnjakov dostal povolenie na pobyt a či pre Čiernu Horu a jej obyvateľov nepredstavuje nebezpečenstvo.
Rasistický, homofóbny a plný nenávisti
Medzi predchádzajúce aktivity Mužského Štátu patrila napríklad kampaň proti novému zákonu zabraňujúcemu domácemu násiliu, doxing (zverejnenie súkromných informácií iných osôb) feministiek či iných aktivistov, vyhrážanie smrťou, či vydieranie.
V lete 2021 zverejnil ruský supermarket VkusVill reklamu s názvom „Recepty pre šťastné rodiny“. Medzi rodinami bola aj moskovská LGBT aktivistka so snúbenicou a dvoma dcérami. Po pár týždňoch sa musela rodina odsťahovať do zahraničia kvôli vyhrážkam násilím prichádzajúcich práve od členov Mužského Štátu.
Poslednou kvapkou, ktorá viedla k následnému súdnemu rozpusteniu skupiny, bol konflikt s Vjatským Kvasom, ruským výrobcom šumivých nápojov. Ten sa stal terčom Mužského Štátu po tom, čo na Instagrame zverejnil reklamu s černošskou modelkou. Mužský Štát začal bojkotovať spoločnosť a zverejňovať súkromné informácie z ich manažmentu. O pár mesiacov neskôr súd v Nižnom Novgorode Mužský štát zakázal.
Po zakázaní skupiny sa jej telegramový kanál premenoval na Mužskú Légiu (Mužskoj Legion) a po začatí vojny na Ukrajine sa stali jednými z najlojálnejších kyber vojakov prezidenta Putina. V online priestore šíria dezinformácie, chvália ruské vojnové zločiny, šíria nenávistné prejavy proti Ukrajincom, antisemitské nadávky smerované k Volodymyrovi Zelenskému a dožadujú sa likvidácie ukrajinských vojakov aj verejných činiteľov.
Bombardovanie Charkova ako diskotéka storočia
24. februára, v deň začiatku ruskej invázie, Pozdňakov na Telegrame tvrdil, že „do troch dní je po všetkom.“
Jeho skupina dlhodobo popiera zabíjanie civilistov. Raketový útok na administratívnu budovu v Charkove, pri ktorom zomrelo najmenej 7 ľudí a ďalších 24 bolo zranených, bol podľa členov skupiny legitímny, pretože danú budovu vraj využíval pluk Azov (ukrajinská krajne pravicová jednotka) a útok nepriniesol žiadne obete.
K videu zachytávajúcemu nočné ostreľovanie Charkova Pozdnjakov napísal popis „diskotéka storočia“.
Na kanáloch Mužského Štátu sa často objavujú aj tvrdenia, že videá a fotografie z vojnovej Ukrajiny sú falošné. Podľa nich veľa útokov zorganizovali sami Ukrajinci, aby tak zdiskreditovali Rusko.
Denacifikácia, ale s nacistami
Paradoxom je, že Putinova zámienka na napadnutie Ukrajiny bola denacifikácia krajiny. Aj napriek tomu sa na kanáloch Mužskému Štátu pravidelne objavujú antisemitské príspevky a volanie po zlikvidovaní ukrajinských lídrov. Okrem toho sa tam často objavuje aj pomenovanie „Untermensch“ (podčlovek, slovo používané nacistami), ktorým častujú Ukrajincov.
Jeden z kanálov dokonca zverejnil video, zobrazujúce bojovníka z Task Force Rusich, neonacistickej ruskej vojenskej jednotky, pri zdvíhaní pravice.
Investigatívny portál Bellingcat prišiel taktiež s informáciou, že kanál Mužského Štátu, pod názvom Švabra, založený len dva týždne pred vojnou, tvrdil, že „zabitím Volodymyra Zelenského a jeho spolupracovníkov v Kyjeve by sa vyriešila ukrajinská otázka.“ Piateho marca, po Putinovom prejave, v ktorom spochybňoval legitímnosť Ukrajiny, dokonca napísali: „Je toto konečné riešenie Ukrajinskej otázky?“
Podobný naratív použili nacisti počas druhej svetovej vojny. Ich konečné riešenie židovskej otázky skončilo smrťou viac ako šiestich miliónov Židov.
Východ Ukrajiny mal dočinenie s ruskými neonacistami už pred vojnou. Štúdia Francúzskeho inštitútu medzinárodných vzťahov z roku 2016 ukázala, že ruskí pravicoví radikáli sa na východe krajiny angažovali ešte pred vypuknutím vojny na Donbase. Podľa Viačeslava Lichačeva, odborníka na pravicový extrémizmus, sa snažili “podnietiť proruský aktivizmus v rusky hovoriacich oblastiach Ukrajiny, a vzniesť územné nároky.”
Putinovské Rusko sa čím ďalej tým viac približuje k Hitlerovskému Nemecku, a vyzerá to tak, že história sa opakuje. Ostáva dúfať, že sme sa z nej poučili.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/