Čína predstavuje kyberbezpečnostnú hrozbu, tvrdí riaditeľ britskej MI6

Riaditeľ tajnej služby Spojeného kráľovstva počas nedávneho príhovoru v Prahe potvrdil, že v službe MI6 začali využívať umelú inteligenciu na špionážnu činnosť. Zároveň vyjadril obavy z čínskeho vývoja umelej inteligencie.

V stredu 19. júna Richard Moore, riaditeľ tajnej služby Spojeného kráľovstva, známej aj ako MI6, zavítal na ambasádu Spojeného kráľovstva v Českej republike. Počas návštevy mal príhovor, v ktorom sa venoval vývoju vojny na Ukrajine, predovšetkým vzbure Wagnerovcov. Ich pochod na Moskvu podľa Moorea vyvolal nové bezpečnostné otázky nielen v Rusku, ale aj v iných krajinách.

Ďalej deklaroval, že v súčasnosti britská tajná služba považuje za „najdôležitejšie strategické zameranie“ Čínu. Jedno z hlavných rizík, ktoré Peking predstavuje, vidí v jeho kontrole dát. „Kontrola dát je kľúčová pre národnú suverenitu, vláda má povinnosť ochraňovať dáta produkované jej obyvateľmi. […] Ak dáte (ako štát) svoje dáta inému štátu, riskujete, že sa chytíte do dátovej pasce, ktorá oslabuje vašu suverenitu a ostanete zraniteľný,“ povedal Richard Moore počas príhovoru.

Podľa riaditeľa MI6 je preto dôležité, aby západné krajiny spolu so Spojeným kráľovstvom vyhrali preteky o bezpečné a etické využívanie umelej inteligencie (AI). Opäť poukázal predovšetkým na Čínu, ktorá je podľa neho momentálne vo vývoji AI popredu, a to vďaka schopnosti zbierať dáta aj z iných krajín. Taktiež dodal, že čínskej vláde napomáha fakt, že pri zbere informácií neberie ohľad na osobné a dátové súkromie používateľov.

Umelá inteligencia nenahradí prácu agentov

Riaditeľ MI6 zároveň povedal, že neočakáva nahradenie ľudí umelou inteligenciou. Podľa neho, v čase, keď autoritárske štáty využívajú AI na vytváranie masovej propagandy a dezinformácií, je jednoduché ju zmiasť. O to dôležitejšia bude preto podľa neho práca agentov, ktorí sa dokážu vo svete dezinformácií lepšie orientovať a spoľahlivo informovať o zistených skutočnostiach.

Zároveň však Moore považuje systémy AI za užitočné nástroje, a to vďaka ich rýchlemu napredovaniu a schopnosti spracovať veľké množstvo informácií. „Moje tímy používajú umelú inteligenciu na potvrdenie, nie nahradenie ich vlastných úsudkov o tom, ako ľudia môžu konať v rôznych situáciách. Kombinujú svoje schopnosti s umelou inteligenciou a veľkým množstvom dát, aby identifikovali a prerušili dodávky zbraní do Ruska, ktoré by mali byť použité proti Ukrajine,“ povedal počas príhovoru.

Ešte v roku 2021 Richard Moore oznámil, že MI6 má v pláne otvoriť sa technologickým partnerom, aby spoločne dokázali udržať krok s ruskými a čínskymi technológiami. „Nedokážeme sa rovnať veľkosti a zdrojom globálneho technologického priemyslu, preto by sme sa o to nemali pokúšať. Namiesto toho by sme mali požiadať o ich pomoc,“ povedal počas príhovoru v Medzinárodnom inštitúte strategických štúdií (IISS).

Pomocou umelej inteligencie proti terorizmu

Ministerka vnútra Spojeného kráľovstva Suella Braverman 18. júla predstavila novú protiteroristickú stratégiu, v ktorej varovala pred možným využitím AI na teroristické útoky.

Podľa novej stratégie má britské ministerstvo vnútra v pláne investovať do technológií na analýzu dát a do systémov umelej inteligencie na identifikáciu hrozieb.

„Je nevyhnutné, aby sme pokračovali v investíciách na identifikáciu budúcich hrozieb a príležitostí pochádzajúcich z technológií, a to v spolupráci s medzinárodnými partnermi, súkromným sektorom, expertnými skupinami a akademickou obcou,“ povedala Suella Bravemen.

Umelá inteligencia napomáha podvodom a útokom

Umelá inteligencia môže predstavovať riziko pre štátnu aj súkromnú sféru. Vďaka nej dokážu napríklad podvodníci a hackeri efektívne a rýchlo vylepšovať svoje spôsoby útokov a podvodov. AI totiž poskytuje prostriedky na jednoduchý sken možných cieľov a automatizáciu útokov. To umožňuje hackerom zamerať sa na viac obetí ako predtým.

Škodliví aktéri vedia napríklad vďaka generovanému textu presvedčivo zacieliť phishingové útoky na jednotlivých ľudí, o ktorých majú informácie. Umelá inteligencia na princípe chatbota, ako napríklad ChatGPT, totiž dokáže v priebehu pár minút vytvoriť presvedčivý text zameraný na istý typ obete, a to podľa kritérií zadaných podvodníkmi. Vďaka tomu je oveľa pravdepodobnejšie, že podvodný e-mail bude vyzerať ako pravý a viac používateľov sa nechá nachytať.

Ďalší spôsob, ktorí škodliví aktéri využívajú, je podľa výskumnej a poradenskej spoločnosti Forrester takzvané ovplyvňovanie algoritmov. Vďaka vygenerovaniu veľkého množstva dát vedia útočníci zmiasť bezpečnostné mechanizmy a preťažiť ich tak, že ich jednoducho prekonajú alebo ich útok vôbec nie je zaznamenaný. Takýmto spôsobom dokážu napríklad znížiť pravdepodobnosť automatického zaznamenia podvodného e-mailu.

Umelá inteligencia tak v súčasnosti predstavuje dvojsečnú zbraň, ktorú je možné použiť na zvýšenie kyberbezpečnosti, ale aj na jej ohrozenie. Štáty ako Čína alebo Rusko, ktoré majú svoje vlastné, alebo finančne podporujú hackerské skupiny, intenzívne pracujú na vývoji vlastných systémov umelej inteligencie. Je preto dôležité, aby štáty pripravovali svoju kyber obranu aj s využitím AI, ktorá má potenciál byť efektívnejšia predovšetkým v oblasti detekcie hrozieb.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na University of Glasgow. Je vice-prezidentom študentského združenia Glasgow European Society. Zaujíma sa o spôsoby fungovania a udržania demokracií, Rusko a jeho vplyv na európsku politiku, a aktuálne politické dianie.