České prezidentské voľby 2023 a prehľad dezinformačných naratívov

Česká republika si nedávno volila nového prezidenta. Ani tento proces sa nezaobišiel bez dezinformácií, ktoré sa začali objavovať už pred prvým kolom v polovici januára. Ich šírenie pokračuje dodnes, a to aj napriek vyhláseniu právoplatných výsledkov. Medzi najčastejšie tvrdenia patrí naratív o tom, že kandidát Petr Pavel povedie Česko do vojny.

Nakoľko je kandidát Petr Pavel vojenský generál, po jeho postupe do druhého kola českých prezidentských volieb mnohí dezinformátori využili jeho minulosť na vytvorenie naratívu, že po prípadnom zvolení povedie Česko do vojny.

Toto tvrdenie podporil aj Pavlov protikandidát Andrej Babiš, ktorý v tejto súvislosti nechal vylepiť billbordy s textom „Nevtiahnem Česko do vojny. Som diplomat. Nie vojak.“ V súvislosti s osobou Andreja Babiša odborníci poukázali na rôzne dezinformačné a extrémistické weby či proruské sily, ktoré kandidáta v predvolebnom období podporili. 

Spolu s naratívom o zatiahnutí Česka do vojny sa v krajine šírili aj falošné SMS správy o údajnej mobilizácii. O prípadoch informovala Polícia ČR na svojom Twitteri a zároveň vyzvala na nahlásenie takýchto správ.

Generál Pavel sa voči nepravdivým tvrdeniam ohradil. Uviedol, že podľa neho je strašenie vojnou a mobilizáciou zbabelé. Práve kvôli skúsenostiam z armády, kde videl následky vojny, si vojenské zapojenie Česka neželá.

Na túto skutočnosť poukázala aj splnomocnenkyňa vlády pre ľudské práva Klára Šimáčková Laurenčíková v rozhovore pre portál iRozhlas.cz. V rozhovore označila seniorov a deti za najcitlivejšie skupiny, ktoré sú takýmto dezinformačným správam vystavené.

Viac ako 90 % českých seniorov, ktorí využívajú internet, sa totiž stretáva s reťazovými e-mailami, a každý piaty ich dokonca sám šíri, vysvetlila Šimáčková Laurenčíková.

Dezinformácie počas predvolebného obdobia

Jednou z hlavných dezinformácií, ktorá sa šírila už v predvolebnom období, bolo obvinenie kandidáta Petra Pavla z podplácania mladistvých na diskotékach.

Dezinformácia sa opiera o klamlivé tvrdenie, že organizácia s názvom Spolek pre demokraci, ktorá má byť organizáciou kandidáta Pavla, ponúkala na diskotékach tínedžerom nad 18 rokov colne zabavenú elektroniku za prísľub, že ho budú v nadchádzajúcich voľbách voliť. Spomínaná organizácia však vôbec neexistuje a obvinenie je klamstvom.

Po oznámení výsledkov prvého kola prezidentských volieb sa začala šíriť falošná správa o gratulácii ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Petrovi Pavlovi k postupu do druhého kola volieb.

Súčasťou Zelenského gratulácie mala byť aj dohoda o povolaní českých vojakov do vojny na Ukrajine. Táto správa sa najskôr šírila ako vtip, ten však prerástol do široko zdieľanej dezinformácie.

Ani oficiálne výsledky volieb dezinformátorov nezastavili

Ďalšie naratívy sa týkali najmä sčítavania hlasov. Jeden z nich spojil volebné výsledky prezidentských volieb Francúzska, Slovenska a Česka a poukázal na podobnosť vo výslednom percente hlasov pre víťazného kandidáta, a to 58,5 %.

Zavádzajúca teória tvrdí, že za to môže rovnaký softvér na sčítanie hlasov v spomínaných krajinách. Takéto falošné správy na sociálnych sieťach šírili napríklad proruský aktivista Ladislav Vrabel alebo politička SPD Věra Maříková

Táto teória však opomenula fakt, že Česká republika softvér na sčítavanie hlasov nepoužíva. Hlasy sa totiž sčítavajú ručne vo volebných miestnostiach. Volebné komisie sú tvorené z členov nominovaných rôznymi politickými stranami práve v snahe zabrániť akýmkoľvek podvodom.

Softvér je teda prítomný až pri prepise sčítaných hlasov. „Pomocný program nepočíta hlasy ani výsledky volieb, ale uľahčuje komisii vytvorenie zápisu, pretože obsahuje kontrolné väzby a tým znižuje riziko chybovosti. Správnosť údajov na zápise potom potvrdia členovia volebnej komisie svojimi podpismi,“ povedala Eva Krumpová, prvá podpredsedníčka Českého štatistického úradu.

Dezinformátorom sa nepozdávala ani rýchlosť sčítania výsledkov volieb. Mnohí z nich poukazovali na fakt, že sčítanie hlasov trvá väčšinou niekoľko hodín. V prípade týchto prezidentských volieb bolo už po prvej hodine viac-menej jasné, že vyhrá kandidát Petr Pavel.

Pri sčítavaní hlasov v druhom kole prezidentských volieb však musia volebné komisie počítať len „dve kopy“. V prípade iných volieb je kandidátov viac, preto trvá sčítanie hlasov v tomto prípade dlhšie.

Ku skorému zverejneniu predbežných výsledkov prispieva aj fakt, že boli rýchlo zrátané malé okrsky, kde bol pôvodne favoritom Andrej Babiš, ale nakoniec v nich vyhral novozvolený prezident Pavel. Napokon získal Petr Pavel viac ako 11-tisíc okrskov z celkového počtu takmer 15-tisíc.

Dezinformácie nepoznajú hranice

Najviac medializovaným a zdieľaným hoaxom bola správa o smrti Petra Pavla. Po prešetrení odborníci zistili, že pochádza z ruského serveru. Smútočné oznámenie s Pavlovou fotkou sa objavilo na internetovej stránke, ktorá sa od jeho oficiálneho webu líšila iba v URL adrese a internetovej doméne.

Informácia sa šírila aj e-mailom formulovaným ako oficiálne oznámenie. „Ja, Eva Hromádková, hovorkyňa, vám týmto oficiálne oznamujem, že kandidát na prezidenta ČR Petr Pavel náhle zomrel v noci na štvrtok 26. januára 2023 na pravdepodobné zlyhanie srdca,“ tvrdí klamlivý text e-mailu.

Petr Pavel následne na svojom Twitteri uviedol, že je v poriadku a žije. Túto falošnú správu označil za dno kampane. K incidentu sa na Twitteri vyjadril aj Andrej Babiš, ktorý skutok rovnako odsúdil. Prípadom sa zaoberajú pražskí kriminalisti pre prečin šírenia poplašnej správy.

Aj napriek rôznym snahám dezinformátorov zdiskreditovať voľby či spochybniť volebný proces si Česká republika 28. januára zvolila nového prezidenta Petra Pavla.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/