Biden obvinil Rusko z pokusov ovplyvniť voľby do Kongresu v roku 2022. Hovorí o narúšaní suverenity

Prezident USA Joe Biden. Zdroj: Wikimedia Commons.

Americký prezident Joe Biden vo svojom prejave prehovoril o snahe Ruska ovplyvniť budúcoročné voľby do Kongresu prostredníctvom šírenia dezinformácií. Taktiež varoval pred kybernetickými útokmi, ktoré by mohli skončiť „skutočnou vojnou“. Rusko a Čínu zároveň označil za veľkých konkurentov pre USA.

V prejave počas návštevy Úradu riaditeľstva pre národné spravodajské služby (ODNI) sa americký prezident Joe Biden vyjadril, že Rusko už teraz zasahuje do volieb do Kongresu vypísaných na budúci rok. Tie rozhodnú o tom, či si Demokrati udržia slabú väčšinu v Snemovni reprezentantov a v Senáte.

Pozrite sa, čo Rusko už teraz robí ohľadom volieb v roku 2022 a dezinformácií,“ povedal, pričom ruské aktivity označil za zjavné narúšanie suverenity USA.

Na margo ruských aktivít sa vyjadrila aj Emily Harding, pracovníčka prestížneho think-tanku Center for Strategic and International Studies. „Nie som si istá, či niekoho šokuje, že Rusko využije dezinformácie pri voľbách v roku 2022. Myslím si však, že je to naozaj dobrá pripomienka, že Rusko v tom aj naďalej pokračuje a zatiaľ ich od toho nič neodradilo, povedala.

Kyberútok môže začať vojnu, tvrdí Biden

Americký prezident počas svojho prejavu tiež upozornil na narastajúce kybernetické útoky namierené proti USA. Z tých americké úrady v minulosti viackrát obvinili štátom podporovaných, respektíve neregulovaných hackerov z Číny či Ruska.

V tejto súvislosti Biden uviedol, že závažný kybernetický incident by mohol vyústiť do vojny medzi veľmocami. „Ak sa ocitneme vo vojne, v skutočnej vojne s ďalšou veľmocou, bude to kvôli kybernetickému útoku,“ dodal.

Od Bidenovej inaugurácie sa Spojené štáty stali obeťou viacerých závažných kybernetických útokov, ktorých pôvod sa predpokladá v Rusku. 

V máji zasiahol americké palivové potrubia spoločnosti Colonial Pipelines kyberútok ransomvérom, ktorý spôsobil výpadky palív na východnom pobreží USA. FBI neskôr oznámila, že za útok je zodpovedný ruský ransomvérový gang DarkSide.

Útok gangu vyústil až do júnového stretnutia Joea Bidena s Vladimírom Putinom v Ženeve. Prezidenti USA a Ruska na samite vytýčili „červenú líniu“ zahŕňajúcu kyberútoky na kritickú infraštruktúru. Jej prekročenie by nezostalo bez odozvy.

Na začiatku júla sa stala terčom útoku americká Republikánska strana. Viaceré zdroje pre portál Bloomberg povedali, že za útok je zodpovedná hackerská skupina Cozy Bear, ktorá je súčasťou ruskej Zahraničnej spravodajskej služby. Vyšetrovanie pôvodu útoku však naďalej prebieha.

V marci americký technologický gigant Microsoft informoval o útoku na svoju e-mailovú službu Microsoft Exhange, za ktorým má stáť hackerská skupina Hafinium napojená na čínsku vládu.

Moskva vyzýva na podpis dohovoru

Vyjadrenie Joe Bidena nezostalo bez reakcie. Ruský senátor a diplomat Konstantin Kosačov označil jeho slová za snahu upokojiť názorových oponentov, ktorí sú znepokojení ruskými inováciami v technológiách či zmenou postoja Bidenovej administratívy smerom k plynovodu Nord Stream 2, ktorú niektorí kritici označili za výhru Moskvy.

Kosačov zároveň označil tvrdenia o ruskom zasahovaní v amerických voľbách za „nebezpečne nespoľahlivé“. Tiež si myslí, že by na základe podobne „nespoľahlivých“ informácií nemala byť krajina obvinená z podnikania kybernetických útokov. Takéto obvinenia by podľa neho mali byť odôvodnené medzinárodnou komunitou s účasťou nezávislých expertov.

Ďalej vyzval USA, aby podporili návrh dohody proti využívaniu informačných a komunikačných technológií na páchanie zločinov. „Na rozdiel od súčasného Budapeštianskeho dohovoru Rady Európy, ktorý obsahuje deväť prvkov trestného činu, bol ich zoznam v našom návrh rozšírený na 23,“ poznamenal Kosačov.

Ako zvyčajne, z ruskej strany ide o odmietanie akejkoľvek zodpovednosti.

Študent bakalárskeho stupňa Politológie a Bezpečnostných a strategických štúdií na Masarykovej univerzite v Brne. Venuje sa vplyvovým operáciam, propagande a kybernetickej bezpečnosti. Tiež sa zaujíma o problematiku digitálneho súkromia a východoázijskú politiku. Kontakt: lukas.janovic@infosecurity.sk