Bellingcat prichádza s novými zisteniami: otravy ruských politických aktivistov a verejných osobností v minulosti môžu mať spojitosť s otravou Alexeja Navaľného. Za všetkými je údajne ruská tajná služba FSB.
Navaľného sa mali v auguste 2020 pokúsiť otráviť príslušníci FSB nervovoparalytickou látkou novičok. Opozičný politik však útok prežil a páchateľov s pomocou investigatívnych žurnalistov vypátral.
Výskumníci z Bellingcat sa spolu s dobrovoľníkmi a novinármi z The Insider a Der Spiegel zamerali na cesty príslušníkov FSB. Počas ich výskumu si všimli, že niektoré z ciest sa zhodovali s miestom a časom rôznych záhadných úmrtí, ktoré v minulosti postihli niekoľkých pre režim „nepohodlných” ľudí.
Pomocou podrobného vyšetrovania sa im podarilo spojiť presuny príslušníkov FSB s tromi podozrivými úmrtiami z rokov 2014 až 2019. Jednalo sa o vraždy novinára a aktivistu Timura Kuaševa, aktivistu Ruslana Magomedragimova a Nikitu Isajeva.
Ten istý útočník, iná obeť
Novinár Timur Kuašev sa v lete roku 2014 vybral do divadla, domov sa však nevrátil. Nasledujúci deň ho našli mŕtveho, 15 kilometrov od jeho bydliska. Oficiálna správa uvádzala, že zomrel na infarkt a pri prehliadke tela sa nenašli žiadne náznaky, že by sa jednalo o násilnú smrť alebo pokus o sebaobranu. To sa ale nezhodovalo s fotografiou Timurovej tváre plnej modrín, ktorú zhotovil jeho kamarát krátko pred pohrebom.
Timur Kuašev už predtým upozornil svojich priateľov, a dokonca aj úrady, na sériu anonymných online vyhrážok. Pôsobil ako blogger na ruskej populárnej platforme LiveJournal (ktorá odštartovala aj kariéru samotného Navaľného).
Len vďaka snahe jeho otca – bývalého kriminálneho vyšetrovateľa – sa začala Kuaševova smrť vyšetrovať ako vražda. Na tele nebohého Kuaševa sa našli aj stopy po injekčnom vpichu. Počiatočný predpoklad, s ktorým kriminalisti pracovali, bol, že Kuašev bol otrávený neznámou látkou.
Záverečná správa zo septembra 2016 ale nezistila jasnú súvislosť medzi injekciou a Kuaševovou smrťou a označila ju za „zlyhanie koronárnych ciev”. Tým sa ukončilo oficiálne vyšetrovanie.
Táto analýza prítomnosti toxických látok v krvi však v Moskve nebola vykonaná nikým iným ako Kriminalistickým ústavom FSB. Ide o rovnakú jednotku, pod ktorú patrí aj tím operatívcov FSB zodpovedných za otravu Navaľného.
Analytici Bellingact sú presvedčení, že Kuaševova smrť bola výsledkom otravy – spôsobenej rovnakým tímom FSB, ktorý minulý rok otrávil aj Alexeja Navaľného.
Priatelia Kuaševa získali od mobilného operátora výpis hovorov z jeho telefónu, ktorý, prekvapivo, v rozmedzí týždňa pred vraždou vykazoval nulovú aktivitu. Žiadne hovory, správy ani história internetového prehliadača.
FSB, ktorá má kontrolu nad mobilnými operátormi, tieto údaje mohla ľahko získať a následne s nimi manipulovať. Ruskí operátori sú totiž povinní uchovávať záznamy všetkých hovorov a pravidelne ich poskytovať oddeleniu pod dohľadom FSB.
Podobnosť čiste náhodná
Prípad aktivistu Ruslana Magomedragimova je tomu Kuaševovmu až hrozivo podobný. Oficiálna správa z roku 2015, kedy našli jeho telo, uvádza ako príčinu smrti zástavu srdca. To však vyvrátila následná pitva. Rovnako tak zmizli jeho osobné veci, fotoaparát a mobilné telefóny.
Podobností s jeho a Kuaševovou smrťou je však viac – príbuzní Magomedragimova tvrdili, že si na pohrebe na jeho krku všimli dve bodky pripomínajúce stopy po injekčnej ihle. Na naliehanie príbuzných boli vzorky tkaniva odoslané na analýzu na prítomnosť toxínov v tele.
Tretí… ale nie posledný
Vyšetrovanie Bellingcat sa rozšírilo aj o tretí prípad záhadného úmrtia, tento raz bol obeťou protikorupčný aktivista Nikita Isajev, ktorý mal byť otrávený počas cesty vlakom. V tomto smere sa ale analytici Bellingcat pokúšajú zozbierať viac dôkazov, ktoré by nasvedčovali, že smrť týchto troch ľudí má priamu spojitosť s kriminálnymi praktikami ruskej tajnej služby.
Zdá sa, že zoznam týchto „náhod” pravdepodobne nebude konečný a na povrch vyjdú ďalšie možné spojenia ruskej FSB so záhadnými úmrtiami. Vyšetrovanie Bellingcat teda stále pokračuje.
Za všetkým hľadaj Západ
Informácie o podobných činoch sa čím ďalej tým viac dostávajú aj do povedomia slovenskej verejnosti. Na druhej strane ale internetovú scénu stále zapĺňajú okrem zvyčajných dezinformácií aj nové kremeľské konšpirácie, venujúce sa aktuálnym témam. Nevyhli sa tak ani Navaľnému.
Alexej Navaľnyj má byť podľa Hlavných správ riadený tajnými službami USA, Veľkej Británie či dokonca Nemecka. Pro-kremeľskí politici na druhú stranu tvrdia, že Navaľnyj je osobnosťou kremeľskej elity.
Vďaka investigatívnej činnosti Bellingcat ale vieme, že Navaľnyj nie je jediným nepohodlným odporcom ruského režimu, ktorého sa tajná služba v posledných rokoch pokúsila zbaviť. Označovaním Navaľného za agenta Západu, blázna a chorého človeka slovenské dezinformačné weby dokazujú, v koho prospech tieto informácie šíria.