V priebehu minulého týždňa sa vo Washingtone konala demonštrácia. Aktivisti žiadali Facebook, aby podnikol ráznejšie opatrenia proti dezinformáciám, ktoré sa na sociálnej sieti šíria. Pred vstup do budovy umiestnili vaky na mŕtvoly s nápisom „disinfo kills“ („dezinformácie zabíjajú“).
Skupina aktivistov nalieha na akcionárov Facebooku, aby zabránila činnosti tzv. superšíriteľov falošných správ. Zdrojom nepravdivých informácií je úzka skupina účtov, ktoré zodpovedajú za väčšinu zavádzajúceho obsahu o vakcínach proti Covid-19. Najviac rozšírené sú dezinformácie, ktoré vakcíny označujú za nebezpečné a neúčinné. Ďalšie dezinformácie hovoria o tom, že očkovacou látkou sa do tela implantuje mikročip.
Podľa štúdie Center for Countering Digital Hate (CCDH) je až 73% dezinfoscény živenej dvanástimi osobami. Facebook však uviedol, že spoločnosť s touto štatistikou nesúhlasí.
„Trvalo zakazujeme stránky, skupiny a účty, ktoré opakovane porušujú naše pravidlá týkajúce sa dezinformácií o Covid-19, a to zahŕňa viac ako tucet stránok, skupín a účtov,“ informoval hovorca spoločnosti Facebook.
Dodal tiež, že Facebook odstránil viac ako 18 miliónov dezinformácií o Covid-19 a 167 miliónov informácií obsahujúcich zmienku o Covid-19 označil, čím používateľov prepojil s informačným centrom Covid-19.
Na situáciu reaguje Biely dom
Shireen Mitchell, členka Správnej rady pre dohľad nad Facebookom a zakladateľka organizácie Stop Online Violence Against Women, uviedla, že ľudia sa v dôležitých otázkach rozhodujú na základe dezinformácií na Facebooku. „Ak Facebook [takéto príspevky] nezmaže alebo ak ich len označí upozorneniami, nesie v podstate tiež svoj podiel na týchto úmrtiach,“ povedala.
Skutočná rada pre dohľad nad Facebookom (The Real Facebook Oversight Board), ktorú založili aktivisti, akademici a výskumníci, vydala správu, ktorá analyzuje šírenie dezinformácií proti očkovaniu na sociálnej sieti za posledný štvrťrok.
Správa reagovala na uverejnenie finančných ziskov spoločnosti Facebook, ktoré boli najväčšie od roku 2016. Aktivisti vyzvali Facebook, aby odstránil používateľov alebo zmenil algoritmus a zamedzil tak interakciám s problematickými účtami.
Na výsledky štúdie reagoval aj americký prezident Joe Biden, ktorý odsúdil Facebook a ďalšie spoločnosti za to, že neprijali adekvátne opatrenia pre zabránenie šírenia dezinformácií.
Facebook sa voči obvineniam ohradil a tvrdí, že voči dezinformáciám v roku 2021 zakročil. Mnohé príspevky napriek tomu prechádzajú filtrami platformy a dostávajú sa k miliónom ľudí.
Do Kongresu sa dostal návrh zákona
Demokratická senátorka Amy Klobuchar podala legislatívny návrh zameraný na platformy, ktorých algoritmy propagujú dezinformácie súvisiace s pandémiou.
Návrh zákona, známy ako zákon o dezinformáciách o zdraví, má odstrániť ochranu, ktorá v takýchto prípadoch zabraňuje tomu, aby boli platformy obvinené za obsah zverejnený používateľmi.
Rovnako ako Európska únia, aj Spojené štáty americké pravdepodobne budú požadovať väčšiu zodpovednosť platforiem za zdieľaný obsah.