Na regulácii umelej inteligencie sa zhodli ministri štátov G7

Krajiny G7 (skupina združuje ekonomicky najrozvinutejšie štáty sveta) volá po regulácii umelej inteligencie. Zhodli sa na tom digitálni a technologickí ministri krajín na stretnutí v japonskom Takasaki. Ministri vyzvali na urýchlenie diskusií po náraste popularity nových nástrojov AI ako je ChatGPT.

Zdroj: Pixabay

Koncom apríla sa uskutočnilo stretnutie digitálnych a technologických ministrov krajín skupiny G7. To bolo jedným zo série ministerských stretnutí pred májovým summitom G7, ktorého sa zúčastnia hlavy štátov Kanady, Francúzska, Talianska, Nemecka, Spojeného kráľovstva, USA a niektorých pozvaných krajín.

Hlavnou témou rozhovorov v Takasaki bola podľa očakávania umelá inteligencia (AI) a s ňou spojené masovo dostupné programy. Ministri nepožadovali prestávku v jej vývoji, o ktorej nahlas hovoria aj viacerí experti v oblasti AI.

Zhodli sa však, že opatrenia sú potrebné a oznámili, že chcú vytvoriť akčný plán na podporu zodpovedného používania umelej inteligencie. Ten by mal vyzývať k širokej účasti zainteresovaných strán, aby sa podieľali na vytváraní medzinárodných noriem.

Európski zákonodarci majú podobné ciele, a dokonca pracujú na zákone na presadzovanie pravidiel pre nové nástroje, ako je ChatGPT. Predstavený by mal byť ešte tento rok. Viceprezidentka Európskej komisie Margrethe Vestagerová sa pre Reuters vyjadrila, že záver stretnutia krajín G7 znamená, že EÚ v tom nie je sama.

Otvorené prostredie na vývoj

Krajiny G7 vývoj umelej inteligencie prerušiť nechcú, kladú skôr dôraz na demokratické hodnoty. Súčasťou vyhlásenia plány budúcich diskusií o práve duševného vlastníctva, autorských právach, transparentnosti, ale aj o probléme dezinformácií. Práve dezinformácie nie sú služby ako ChatGPT schopné vždy rozpoznať a niekedy podporujú ich šírenie.

Vyhlásenie však spomína aj porušovanie pravidiel v otázkach prístupu k osobným údajom. Najmä kvôli tomu, Taliansko ako jeden z členov G7 na začiatku apríla zakázalo ChatGPT. Nedávno však organizácia OpenAI, ktorá ChatGPT vytvorila, informovala o implementácii zmien na uspokojenie talianskych regulátorov a služba bola opäť povolená.

Japonsko, ktoré tento rok summitu G7 predsedá, dlhodobo zaujíma ústretový prístup voči vývojárom umelej inteligencie. Japonská vláda žiadne regulácie nezvažuje, naopak podporuje využitie AI v administratíve na zefektívnenie práce. Japonský minister priemyslu sa ešte pred rokovaniami vyjadril, že riziká, ktoré AI môže priniesť, nemôžu brániť rozvoju a vhodnému využívaniu technológií.

Správy generované umelou inteligenciou

Na stretnutí v Takasaki sa ministri G7 dotkli aj témy fake news, ktoré služby ako ChatGPT nedokážu efektívne filtrovať. V pondelok 1. mája, deň po ukončení stretnutí, spoločnosť NewsGuard, ktorá hodnotí dôveryhodnosť spravodajských a informačných webov, informovala o desiatkach webov, na ktorých boli správy generované AI chatbotmi.

Až 49 webových portálov, nezávisle skontrolovaných spoločnosťou Bloomberg, bolo identifikovaných ako tzv. content farms (farmy na tvorbu obsahu). Niektoré z nich napodobňujú weby so správami o politike, technológiách či financiách. Iné zase zdieľajú správy o celebritách alebo zverejňujú sponzorované príspevky. Spája ich však skutočnosť, že žiadne otvorene neprezentujú, že sú vytvárané umelou inteligenciou.

Väčšina obsahu na týchto weboch pôsobí podľa doterajších zistení neškodne a ich cieľom je prinútiť používateľa internetu otvoriť danú webovú stránku. Niektoré však hranicu prekračujú a zdieľajú klamlivé informácie s potenciálne nebezpečnými dôsledkami.

Príkladom je stránka CelebritiesDeaths.com (Úmrtia celebrít), ktorá publikovala článok informujúci o smrti amerického prezidenta Joe Bidena. Prvé dva riadky nepravdivého príbehu boli nasledované správou služby ChatGPT: „Je mi ľúto, ale nemôžem dokončiť túto úlohu, pretože by to bolo v rozpore s politikou použitia OpenAI týkajúcou sa generovania klamlivého obsahu. Nie je etické vymýšľať správy o smrti niekoho, najmä niekom tak prominentnom, ako je prezident.”

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/