EÚ a Zelená dohoda ako obetný baránok za energetické problémy

Proruskí aktéri na Slovensku obviňujú z energetickej krízy Západ. Rusko vykresľujú ako racionálneho a spoľahlivého partnera, pričom konanie EÚ kritizujú, bagatelizujú alebo sarkasticky zosmiešňujú.

Infosecurity.sk monitorovalo v spolupráci s Beacon Project International Republican Institute (IRI) príspevky týkajúce sa Európskej zelenej dohody publikované na slovenskom Facebooku od začiatku júla do konca septembra pomocou nástroja CrowdTangle. Konkrétne bol preskúmaný facebookový obsah subjektov, ktoré boli zaradené do zoznamu proruských zdrojov slovenskou technologickou spoločnosťou Gerulata Technologies, ktorá vyvíja digitálne nástroje na monitorovanie a vyhodnocovanie škodlivého online obsahu. Monitoring je súčasťou širšej iniciatívy IRI, ktorá je implementovaná súčasne v piatich krajinách EÚ.

Kľúčové zistenia:

  • Proruskí aktéri na Slovensku, od politikov až po dezinformačné médiá, sa aktívne angažujú v tejto otázke a snažia sa preniesť vinu na Západ, konkrétne na Európsku úniu. Rusko vykresľujú ako racionálneho a spoľahlivého partnera, pričom konanie EÚ kritizujú, bagatelizujú alebo sarkasticky zosmiešňujú.
  • Uvedené naratívy v sledovanom období aktívne šírili najmä politickí aktéri z opozičných strán – napríklad Smer-SD, Kotlebovci-ĽSNS a Republika. Aktívne sa k nim vyjadrovalo aj ruské veľvyslanectvo na Slovensku.
  • Medzi výrazných aktérov patrili aj proruské médiá (Slobodný vysielač, Hlavný denník, Extra plus, napalete.sk, hrot.info) a menšie facebookové stránky (Zdrojj, Som z dediny, Sila pravdy).
  • Spomenutých aktérov spájajú proruské postoje. Hlavný naratív, ktorý zároveň zahrňuje niekoľko tém dokopy, hovorí o tom, že za energetickú krízu môže Západ.
  • Rôzni aktéri často prenášajú vinu za energetickú krízu na „zelenú ideológiu“ v Európskej únii či „zlé politické rozhodnutia“ krajín Západu. Medzi ne mali patriť aj protiruské sankcie. Často sa tvrdí, že sú neúčinné, nemajú výrazný vplyv na Rusko a spôsobujú väčšie škody krajinám, ktoré ich zavádzajú.
  • Celý diskurz o energetike a sankciách proti Rusku smerovali k deligitimizácii Európskej únie aj jej zelených opatrení, a rovnako mali za cieľ ospravedlňovať konanie Ruska a prezentovať ho ako spoľahlivého energetického partnera.

Niektorí vrcholní slovenskí politici sú významnými propagátormi tvrdenia, že sankcie Rusku neškodia, ale naopak, v skutočnosti poškodzujú len tie štáty, ktoré ich zavádzajú. Napríklad bývalý premiér Robert Fico, líder strany Smer-SD, tvrdí, že sankcie nefungujú. Kritizuje záväzok členských štátov EÚ znížiť túto zimu spotrebu plynu o 15 %, čo bude mať podľa neho katastrofálne dôsledky. Fico vyčíta EÚ, že neusiluje o ukončenie vojny na Ukrajine a nemá žiaden plán na riešenie energetickej krízy, ktorá je podľa neho napokon dôsledkom jej vlastnej politiky. Ficove tvrdenia ďalej šírili viaceré nemainstreamové médiá a proruské stránky na Facebooku (Extra plus, Hlavný denník, Som z dediny, Sila pravdy).

Medzi príspevkami na Facebooku sa objavoval aj naratív o tom, že za energetickú krízu a vysoké ceny energií môžu priamo sankcie uvalené na Rusko. Parlamentná poslankyňa Slavěna Vorobelová, ktorá zastupuje krajne pravicovú Ľudovú stranu Naše Slovensko (Kotlebovci-ĽSNS) a dlhodobo zdieľa proruské názory, napísala: napísala: „My s vojnou na Ukrajine nemáme nič, prečo teda musíme trpieť za nezmyselné sankcie a nemôžeme si vybrať najlacnejšiu, najstabilnejšiu a najbezpečnejšiu plynovú alternatívu, ktorú máme a všetci vieme, že je to plyn cez plynovod z Ruska?“ Vorobelovú sleduje na Facebooku približne 19-tisíc sledovateľov.

Niektoré zdroje (Slobodný vysielač, Hlavný denník, Sila pravdy a Som z dediny) taktiež kladú dôraz na to, že rozhodnutie o šetrení energií vyvoláva konflikt v rámci Európskej únie a snažia sa vyvolať dojem, že sa členské štáty proti rozhodnutiu búria.

Proruské stránky mnohokrát nekriticky a účelovo šíria výroky Vladimira Putina. V jednom vystúpení Putin varoval, že ďalšie sankcie proti Rusku prinesú katastrofický rast cien energií pre európske domácnosti a protiruské sankcie spôsobujú oveľa väčšie škody krajinám, ktoré ich zavádzajú, ako Rusku samotnému. Tieto Putinove tvrdenia zdieľali Marian Kotleba a Marián Mišún zo strany Kotlebovci-ĽSNS, rovnako ako stránka napalete.sk a facebooková stránka Zdrojj. Tieto štyri príspevky mali dokopy 1 214 interakcií.

Marian Kotleba a Marián Mišún zo strany Kotlebovci-ĽSNS zdieľali rovnaký príspevok, 8. júla 2022.

Niektoré zdroje tvrdia, že sankcie proti Rusku majú spôsobovať okrem energetickej krízy aj potravinovú krízu. Ruské veľvyslanectvo na Slovensku obviňuje Západ z toho, že „uzurpoval“ komoditné a potravinové toky pre seba, čím zhoršil situáciu v rozvojových krajinách, ktoré sú závislé na dovoze potravín. Spravodajská alternatíva ide ešte ďalej a sankcie proti Rusku označuje za iracionálne, prijaté bez rozmyslu, čoho dôkazom má byť potravinová kríza, za ktorú je údajne spoluzodpovedná EÚ a jej sankcie.

Vyskytli sa aj prípady, keď zdroje, ktoré sú zvyčajne antagonistické voči mainstreamovým médiám – tvrdia, že skrývajú „skutočnú“ pravdu – zdieľali obsah z mainstreamových médií, ak sa domnievali, že podporuje ich naratívy proti Zelenej dohode. Ukážkovým príkladom v sledovanom období bol rozhovor so Stanislavom Pánisom, analytikom slovenskej pobočky českej J&T Banky, ktorý vystúpil v televízii TA3 a hovoril o energetickej kríze.

Podľa Pánisovho názoru, Západ sa dokáže energeticky aj ekonomicky zničiť sám a nepotrebuje k tomu externú hrozbu v podobe Ruska. „Za vysoké ceny energií môže nelogická, uponáhľaná energetická politika Západu za posledných X rokov, zelená ideológia, snaha za ochranu klímy a v prípade Európskej únie by sme mohli povedať, že až zelené sektárstvo, ktoré nehľadí na akýkoľvek ekonomický rozumný kalkulus, nehľadí na vedecko-technický pokrok, len má klapky na očiach a ide zachraňovať planétu bezfosílnymi zelenými zdrojmi.”

Rozhovor zdieľala dezinformačná stránka Slobodný vysielač. V popise k videu sarkasticky tvrdí, že TA3 šíri hoaxy, pretože každý slušný občan vie, že za energetickou krízou nestoja protiruské sankcie, ale za všetko môže sám Putin. Tento príspevok zdieľali aj stránky AntiKiska a Zdrojj, a tiež dezinformačné stránky Hrot.info a napalete.sk, ktoré kládli dôraz na jeho tvrdenie o tom, že za energetickú krízu môže „zelená ideológia“ v Európskej únii. Menované príspevky mali na Facebooku dokopy 2 125 interakcií (reakcie, komentáre, zdieľania).

Sarkastický príspevok stránky Slobodný vysielač zo 6. júla 2022.

Naratív o tom, že za energetickú krízu môže zelená agenda Západu šírilo aj ruské veľvyslanectvo na Slovensku. Na svojej Facebookovej stránke informovalo o vyjadrení ruského prezidenta Putina o tom, že Západ sa rozhodol vsadiť na alternatívnu energiu, ale údajne to dopadlo tak, že „možnosti zelených zdrojov stroskotali vďaka chladnej zime a bezvetriu.“

Konzistentne kritická voči Európskej únii je aj extrémistická strana Republika a jej predseda a europoslanec Milan Uhrík. V jednom príspevku na svojej facebookovej stránke, kde ho sleduje približne 151-tisíc ľudí, Uhrík tvrdí, že len kvôli politike USA vypíname ruský plyn/ropu a kvôli „eko-mládeži” plynové/uhoľné a jadrové elektrárne. 

„Súčasný energetický kolaps a brutálne zdražovanie je dôsledkom LEN a LEN zlých politických rozhodnutí Západu,“ argumentuje. V inom príspevku Uhrík znova konštatuje, že za energetickú krízu môže len Západ, ktorý prišiel o zdravý rozum a diplomaciu. 

Príspevok Milana Uhríka z 10. júla 2022.

Kritici útočili na Západ aj prostredníctvom naratívu, že Rusko je v skutočnosti spoľahlivý partner a Gazprom, ruská štátna plynárenská spoločnosť, plní svoje záväzky. Ruské veľvyslanectvo na Slovensku uviedlo, že iné interpretácie sú pokusom Západu preniesť vinu za vlastné chyby na Rusko. Rovnako sa proruskí aktéri snažia vyvolať dojem, že prezidentovi Putinovi sú kroky Západu na smiech, keďže neubližujú Rusku (Extra plus, Zdrojj, Veci Verejné).

Na kroky EÚ smerom k diverzifikácii zdrojov zemného plynu reagovali aj menšie proruské stránky na Facebooku, podľa ktorých tieto nové stratégie nestačia a Európa bez ruského plynu zimu neprežije (Hlavný denník, Sila pravdy, Som z dediny). Tieto zdroje napríklad reagovali aj na podpísanie dohody medzi EÚ a Azerbajdžanom o zdvojnásobení dodávok plynu do Európy. „Len nech to nie je Putin,” sarkasticky komentovala proruská facebooková stránka Armáda Ruskej federácie. „Zavreli sme oči pred Náhorným Karabachom [miesto ostrej vojny medzi Azerbajdžanom a Arménskom], nad tým že je to [Azerbajdžan] bývalá krajina ZSSR, hlavné je že má chladné vzťahy s Moskvou a preto budú naši kamoši.“ Marián Ďuriš zo strany Republika naopak argumentuje, že Azerbajdžan nekoná autonómne a v skutočnosti má nad ním kontrolu Rusko, zatiaľ čo mainstreamoví analytici sa údajne snažia tendenčne vytvoriť naratív, že medzi Ruskom a jeho susedstvom sú nezhody.

Všetky uvedené naratívy môžu v konečnom dôsledku zvýšiť podporu Ruska medzi slovenskou verejnosťou, ktorá je už teraz zraniteľná voči ruskému vplyvu a má tendenciu nielen veriť, ale aj zdieľať a šíriť nepravdivé tvrdenia Kremľa o Západe a EÚ. Pravdepodobným cieľom sledovaných proruských aktérov je znížiť podporu i solidaritu slovenského obyvateľstva s Ukrajinou. Zároveň sa naratívy súvisiace s energetickou krízou využívajú na delegitimizáciu EÚ, ako aj na ďalšie bagatelizovanie významu jej zelenej a klimatickej politiky.

Článok vznikol s podporou IRI Beacon Project. Vyjadrené myšlienky odrážajú výlučne názory autorov, nie názory IRI.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študuje inžinierske štúdium na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. V súčasnosti pôsobí aj ako stážistka u MEP M. Hojsíka. Absolvovala študijný pobyt na univerzite v Španielsku, v bakalárskej práci rozoberala špecifiká migrácie v tejto krajine. Okrem toho sa zaujíma o dianie na blízkom východe, dezinformácie a dôsledky klimatickej zmeny. Kontakt: monika.jakabova@infosecurity.sk