V talianskych médiách dostávajú priestor prokremeľskí propagandisti. Darí sa im formovať verejnú mienku v prospech Ruska

V talianskych médiách dostávajú priestor proruskí komentátori. Napriek tomu, že pravicová vláda výrazne podporuje Ukrajinu v boji proti ruskej agresii, verejné mienka Talianov je spomedzi štátov EÚ jednou z najpozitívnejšie naladených k Rusku.

Do talianskych najpopulárnejších diskusných relácií si aj po 24. februári 2022 pozývajú ruských hostí, ktorí šíria kremeľskú propagandu. Príkladmi ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a ultranacionalistický ruský ideológ Alexander Dugin.

Ruskí propagandisti hosťmi televíznych relácií

Expert na bezpečnosť a terorizmus z Barcelonskej univerzity Matteo Pugliese sa nedávno venoval monitorovaniu vystúpení ruských propagandistov v talianskych televíziách. Zistil, že Taliansko dávalo ruskej propagande v porovnaní s ostatnými štátmi EÚ neúmerne viac priestoru.

Talianski televízni moderátori svoje rozhodnutie hostiť ruských propagandistov alebo komentátorov s „odlišnými názormi“ na vojnu na Ukrajine obhajujú tým, že cítia povinnosť dať priestor obom stranám konfliktu.

Podľa Puglieseho chceli talianski producenti docieliť vyššiu sledovanosť programov emocionálnymi diskusiami na tému vojny na Ukrajine.

Štúdia Inštitútu pre strategický dialóg (ISD) odhalila, že Taliani mali na Facebooku spomedzi štátov EÚ najviac zdieľaných príspevkov, ktoré vyvolávajú pochybnosti o pravosti snímok z Buče. Štúdia analyzovala desať najviac zdieľaných príspevkov na Facebooku za obdobie od 30. marca 2022 do 6. apríla 2022, v ktorých sa spomína Buča. Výskum bol realizovaný v 20 štátoch.

Proruská verejná mienka v Taliansku je historickou záležitosťou

Proruský sentiment v Taliansku je často prítomný medzi pravicovými extrémistami, ktorých priťahuje ruský ultranacionalizmus, a ktorí veria Putinovým tvrdeniam o „ukrajinských nacistoch“. Príklon k Rusku je však rozšírený aj v krajne ľavicových komunitách.

Môže ísť o dedičstvo povojnovej talianskej komunistickej strany, ktorá vo voľbách v roku 1976 dosiahla vrchol s 34,4 % hlasov voličov aj vďaka kampani proti americkému imperializmu. Táto idea je stále prítomná medzi stúpencami talianskej extrémnej ľavice. Zakladá sa na vízii Ruska ako „hrádze proti USA“.

Silvio Berlusconi, ktorý považoval Vladimira Putina za svojho priateľa, niekoľko mesiacov pred svojou smrťou tvrdil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je zodpovedný za vojnu na Ukrajine. Berlusconi bol trojnásobný taliansky premiér a aj vo veku 86 rokov bol stále vplyvným politikom. So svojou stranou Forza Italia bol súčasťou súčasnej vlády Giorgie Meloniovej, političky s krajne pravicovou minulosťou.

Dôvera ukrajinskému prezidentovi je veľmi nízka

Podľa prieskumu Pew Research Center zverejneného v júli 2023 patrí Taliansko medzi krajiny EÚ, v ktorých majú ľudia najnižšiu dôveru v Zelenského. Nedôveruje mu 61 % opýtaných. Vyššiu nedôveru má ukrajinský prezident už len v Grécku, Maďarsku či najnovšie aj na Slovensku. Podľa nového prieskumu agentúry Focus zo septembra 2023 mu totiž nedôveruje až 71 % opýtaných Slovákov.

Podľa Európskej rady pre zahraničné vzťahy (EEAS) boli talianski občania, spomedzi opýtaných občanov členských štátov EÚ, najviac naklonení Rusku. Okrem toho až 27 % z nich obviňuje z vyprovokovania vojny Ukrajinu a USA.

Verejnú mienku však neformujú iba politické hnutia či aktéri z Ruska vystupujúci v televíziách. Jedným z pravidelne pozývaných hostí do talianskych diskusných relácií je aj  Alessandro Orsini.

Ten je profesorom sociológie, terorizmu a politického násilia na Univerzite Luiss v Ríme. Pred časom verejne vyhlásil, že Zelenskyj je rovnaký „vojnový zločinec“ ako Putin. Jeho prednášky sú medzi občanmi populárne a pravidelne so svojimi diskusiami vypredáva divadlá.

Orsini sa označuje za pacifistu a domnieva sa, že jediným spôsobom, ako zachrániť Ukrajinu, je uznať Putinovo víťazstvo. Jeho myšlienky sú v talianskom pacifistickom hnutí rozšírené, pričom viacerí intelektuáli presadzujú mier aj za cenu kapitulácie Ukrajiny.

Taliani s vojenskou pomocou Ukrajine nesúhlasia

Taliansko sa podľa prieskumov verejnej mienky stáva pre ruskú propagandu úspešnou misiou. Prieskum Ipsosu tri mesiace po ruskej agresii ukázal, že 35 % respondentov verí, že NATO a Západ Rusko vyprovokovali, a preto bojkotujú akýkoľvek pokus o mier. V októbri 2022 bolo 57 % opýtaných Talianov proti dodávkam zbraní Ukrajine.

Aj tieto prieskumy naznačujú trendy v talianskej spoločnosti, ktoré majú poväčšine tendenciu sa viac prikláňať k ruským názorom na vojnu na Ukrajine. Väčšina Talianov nesúhlasí s vojenskou pomocou, a to aj napriek jej podpore zo strany talianskej vlády.

Kombinácia mediálnych rozhodnutí, historických faktorov a čiastočného antiamerikanizmu vytvára živnú pôdu pre ruskú propagandu medzi talianskym obyvateľstvom.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/