Článok denníka The Washington Post upozorňuje na nedávne úniky dát zo siete Twitch alebo spoločnosti Epik, ktorá je v USA známa poskytovaním svojho webhostingu aj pre krajnú pravicu. V článku sa autor sústreďuje na fakt, že napriek značne veľkej podpore tejto novodobej „krížovej výpravy“ v podobe hackerských útokov ide o nebezpečnú činnosť, na ktorú doplácajú najmä bežní užívatelia.
Prípad Twitchu a Epiku
Nedávny únik dát z platformy Twitch sa zväčša interpretoval cez pohľad hernej komunity a streamerov, ktorí na platforme zarábajú vysielaním svojich herných videí. Avšak, tento únik neobsahoval iba informácie o ich ziskoch.
Zahŕňal taktiež zdrojový kód Twitchu či nevydaný herný klient od Amazonu. Celkový rozsah úniku a jeho následky ešte nie sú známe a hackeri, ktorí sa k útoku prihlásili, sa už nechali počuť, že ešte neskončili.
V septembri 2021 skupina „Anonymous“ zverejnila obrovské množstvo dát americkej spoločnosti Epik poskytujúcej internetové služby. Podľa oficiálneho vyjadrenia spoločnosti bolo postihnutých až 110-tisíc užívateľov, a to odhalením čísla účtu, kreditnej karty, hesiel a bezpečnostných kódov.
Spoločnosť Epik však dlhodobo poskytovala služby aj krajne pravicovým hnutiam a jednotlivcom, čo bolo podľa hackerov motívom útoku a následného zverejnenia dát.
Vedľajšie efekty „hacktivizmu“
Páchatelia týchto dvoch útokov sa dištancovali od finančnej motivácie. Svoje útoky interpretujú ako morálne krížové výpravy proti prehreškom konkrétnych spoločností.
V prípade útoku na spoločnosť Epik, hackeri uviedli, že už nezniesli ako táto spoločnosť poskytovala priestor pre webové stránky šíriace nenávistný obsah.
Pri útoku na Twitch druhá skupina hackerov kritizovala najmä nedostatočnú snahu spoločnosti čeliť online obťažovaniu a uviedli, že sa táto stránka stala „nechutnou žumpou“.
Odhaliť identitu páchateľov sa zatiaľ nepodarilo ani v jednom z prípadov. Ukradnuté dáta sprístupnili širokej verejnosti. To môže dokazovať, že naozaj nešlo o finančný motív. Verejným vynesením dát však hackeri ohrozili tisíce používateľov, ku ktorých dátam sa mohol dostať v podstate hocikto.
„Hackovanie z dôvodu nesúhlasu s organizáciou a cieľom odhaliť ju, začína opäť získavať na popularite. Spravidla však najväčšou obeťou útokov nie je cieľová organizácia, ale ľudia, ktorí tam pracujú,“ povedal pre The Washington Post Allan Liska, analytik spravodajských služieb vo firme Recorded Future zameranej na kybernetickú bezpečnosť.
Okrem zamestnancov firiem sa podľa neho môžu stať obeťami aj koncoví užívatelia služieb a produktov.
Nárast popularity
Podľa Matthewa Greena, vyučujúceho kryptografie na Univerzite Johna Hopkinsa, nastal ideologický rozkvet tzv. „hacktivizmu“ zhruba pred desiatimi rokmi. Skupiny ako Anonymous a LulzSec v danom období získali pozornosť vďaka útokom na scientologickú cirkev a FBI.
Podľa Greena však väčšina hackerov nevníma aktivity ako boj za niečo. Ide skôr o výzvu, kde si vyberajú, ktorú spoločnosť napadnú ako ďalšiu. To značne popiera obraz, ktorý sa snažia hackeri vzbudiť v prípade Twitchu a Epiku, aby si tak získali sympatie pre svoje nelegálne a nebezpečné aktivity.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/