Facebook: VIP používatelia môžu beztrestne porušovať jeho pravidlá

Vyšetrovanie denníka The Wall Street Journal prinieslo ďalšie znepokojujúce odhalenia o netransparentnosti spoločnosti Facebook. V dôsledku nich klesla cena jeho akcií.

Facebook Zuckerberg

Spoločnosť Facebook podrobne pozná všetky chyby svojej platformy, vrátane šírenia dezinformácií, negatívneho vplyvu na duševné zdravie teenagerov, zvyšovania polarizácie spoločnosti a pôsobnosti organizácií, ktoré obchodujú s ľuďmi. 

Dokazujú to interné dokumenty Facebooku, obsahujúce vedecké správy, diskusie zamestnancov a prezentácie určené pre oddelenie manažmentu.

Veľká časť dokumentov bola vypracovaná analytikmi Facebooku, ktorých úlohou je identifikovať chyby svojej sociálnej siete a navrhnúť riešenia. Vedenie spoločnosti však väčšinu návrhov odmietlo. 

Systém chráni milióny VIP používateľov

CEO Facebooku Mark Zuckerberg v minulosti opakovane tvrdil, že jeho sociálna sieť je platformou, na ktorej sú si všetci používatelia rovní a pre všetkých platia rovnaké pravidlá, bez výnimky politikov a vplyvných osobností. Interné dokumenty dokazujú opak.

V súkromí spoločnosť vybudovala systém, ktorý vplyvných používateľov oslobodil od niektorých alebo všetkých pravidiel,” vyplýva z vyšetrovania WSJ. 

Tento systém nesie názov „XCheck” a aktuálne chráni niekoľko miliónov VIP používateľov, ktorých príspevky nie sú automatizovanými systémami obmedzené ani vymazané, aj keď porušujú pravidlá komunity, napríklad šírením dezinformácií. 

Na VIP zozname boli alebo stále sú účty osôb ako Donald Trump, jeho syn Donald Trump Junior alebo sám Mark Zuckerberg. 

Systém chráni kohokoľvek, kto sa pravidelne ukazuje v médiách alebo má určitý vplyv v online priestore. To zahŕňa napríklad filmové hviezdy, politikov, diplomatov, moderátorov a mnohých ďalších.

Pôvodne bol systém vytvorený po tom, čo umelá inteligencia vyhodnotila niektoré príspevky vplyvných osobností ako porušovanie pravidiel.

Napríklad, v roku 2014 speváčka Rihanna zverejnila na svojom instagramovom profile svoju polonahú fotografiu na obálke módneho magazínu. Instagram, vlastnený spoločnosťou Facebook, toto vyhodnotil ako porušenie pravidiel komunity a jej účet bol dočasne zablokovaný. 

To vyvolalo reakciu v spoločnosti a kritiku Facebooku, ktorý sa napokon Rihanne ospravedlnil. 

Po niekoľkých podobných incidentoch vznikol systém XCheck. Znamená to, že príspevky VIP používateľov, ktoré porušovali pravidlá, neboli vymazané automaticky, ale boli presmerované na dodatočnú kontrolu vyškolenými zamestnancami. 

V roku 2020 sa zoznam používateľov v systéme rozrástol na minimálne 5,8 miliónov a Facebook umožnil najmenej 16,4 miliardy zobrazení príspevkov, ktoré porušovali pravidlá. 

Napokon boli na sociálnej sieti zobrazované a zdieľané dezinformácie o vakcínach, Hillary Clintonovej a mnohé ďalšie.

Facebook niektorým umožňuje verejnú šikanu

Systém chráni vplyvné osobnosti, ktorých príspevky obsahujú šikanovanie a podnecovanie k násiliu, za ktoré by boli bežní používatelia sankcionovaní. 

V roku 2019 XCheck umožnil futbalovej hviezde Neymarovi ukázať miliónom svojich sledovateľov nahé fotky ženy, ktorá ho obvinila zo znásilnenia. Za bežných okolností je takéto vážne porušenie pravidiel potrestané vymazaním účtu používateľa. 

Systém ale neumožnil okamžité vymazanie videa, ktoré sa napokon na sociálnych sieťach Instagram a Facebook šírilo 24 hodín, v priebehu ktorých malo vyše 50 miliónov zhliadnutí. Žena z fotiek napokon čelila rozsiahlej šikane zo strany Neymarových fanúšikov. 

„Rozhodli sme sa ponechať Neymarove účty aktívne, čo nie je v súlade s našimi bežnými zásadami,” píše sa v jednom z dokumentov. 

„VIP zoznamy sa stále rozrastajú,“ napísal v jednom z dokumentov produktový manažér tímu pre prevenciu chýb Facebooku.

Odhalení je viac

Ďalšie dokumenty dokazujú, že spoločnosť Facebook si plne uvedomuje silnejúcu polarizáciu spoločnosti. Výskumníci, pracujúci pre Facebook, zistili, že negatívne správy mali väčší počet interakcií. Dôsledkom je, že politické strany sú stále viac odkázané na negatívne príspevky a priame útoky na svojich konkurentov, ak chcú získať popularitu. 

„Náš prístup mal nepriaznivé vedľajšie účinky na dôležité časti verejného obsahu, ako sú politika a správy… Dezinformácie, toxicita a násilný obsah medzi zdieľanými príspevkami neprimerane prevládajú,” napísali vedci v interných dokumentoch Facebooku. 

Ďalšie z mnohých zistení je, že zamestnanci Facebooku opakovane upozornili, že platformu využívajú obchodníci s ľuďmi a drogové kartely. Posielali upozornenia na predaj orgánov a pornografiu. Reakcia spoločnosti bola zanedbateľná a v niektorých prípadoch žiadna. 

V priebehu 5 dní po publikácií prvého z článkov klesla cena facebookových akcií o viac ako 2%.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk