Boj za tradície? Nacionalizmus, ktorý nás ťahá do minulosti (podcast)

Vypočujte si nový diel podcastu Disinfo Report, ktorý vzniká v spolupráci s aktuality.sk.

Tvrdý nacionalizmus a jeho údajný boj za ochranu tradícií, útoky na princípy demokracie, humanizmu, tolerancie, otvorenej a občianskej spoločnosti, či samotnej vedy a faktov, sa dostali z okraja dezinfoscény a prostredia extrému postupne aj do mainstreamu.

Je to neodškriepiteľne naša dnešná politická skutočnosť. Prečo si ale populisti a iní dezinformátori na ceste k moci a peniazom vyberajú ako svoju hlavnú ideológiu práve nacionalizmus? Prečo je ich metódou útok a vytváranie pomyselného ohrozenia a nie konštruktívny program?

Nacionalizmus vzniká vo vojne – je bytostne ideológiou násilia a vytváranie vnútorného a vonkajšieho nepriateľa je s ním spojené už od samého začiatku. Tí, ktorí ho propagujú, nás ťahajú späť do minulosti, kedy predstavitelia nekontrolovateľne zvrchovaného štátu mohli šafáriť podľa vlastného uváženia – na úkor ľudských práv a slobôd, veľmi často cez mŕtvoly. Nakoniec, presne o to im ide.

Keď chceme rozumieť súčasnej propagande, musíme rozumieť nacionalizmu a jeho pokrokovej alternatíve – vlastenectvu.

Všetky naše podcasty nájdete na jednej stránke tu. Na odber všetkých nových dielov sa môžete prihlásiť cez iTunes, Google Podcasts, Soundcloud alebo Spotify. Sledujte nás aj na facebookovej stránke Podcasty Aktuality.sk.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk