DISINFO REPORT – 42. týždeň

Vitajte pri čítaní dvadsiateho siedmeho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Mariána Kotlebu neodsúdili za „obyčajné číslo“

Marian Kotleba čelil stíhaniu za jeho extrémistické prejavy viackrát, prvýkrát už v roku 2005. Na začiatku tohto týždňa bol však odsúdený za podporu a propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd na štyri roky a štyri mesiace odňatia slobody.

Rozsudok spochybňuje v statuse na Facebooku Ľuboš Blaha, známy poslanec za stranu SMER – sociálna demokracia, ktorý v statuse nespomenul, že bol donedávna stíhaný za extrémizmus tiež. Ľuboš Blaha vo svojom statuse ponúka hneď niekoľko subjektívnych dôvodov, prečo by sme mali spochybňovať nedávne rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu. Ten odsúdil Mariana Kotlebu za odovzdávanie šekov v hodnote 1488 eur trom rodinám na ceremónii, ktorá sa konala 14. marca, a teda v dátume vzniku vojnového Slovenského štátu, satelitu nacistického Nemecka.

Svoj status Blaha otvára vetou: „Marián Kotleba dostal vyše štyri roky basy za to, že použil číslo“. O aké číslo teda ide? Samotná sudkyňa Sabová poukazovala na to, že čísla 14 a 88 nemajú veľký význam, ten však osobitne nadobúdajú práve v kontexte s Marianom Kotlebom. Nebolo to totiž po prvýkrát, čo bol šéf extrémisticky ladenej ĽSNS trestne stíhaný – napríklad, v roku 2006 Najvyšší súd SR rozpustil Kotlebovu stranu Slovenská pospolitosť, ktorá mala v programe zrušenie demokracie a jej nahradenie stavovským režimom. V roku 2009 bol obvinený za použitie pozdravu „Na stráž!“ na oslavách 14. marca v Bratislave.

Symbolika čísel zo šeku je jednoznačná – 1488 je známa šifra s neonacistickým odkazom. Číslo 14 je odkazom na vetu, ktorej autorom je americký rasista a člen Ku-Klux-Klanu. Skladá sa zo 14 slov a často ju opakujú neonacisti: „My musíme chrániť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“ (po anglicky „We must secure the existence of our people and a future for white children“). Číslo 88 odkazuje na ôsme písmeno v abecede (písmeno „H“) a je symbolikou pre nacistický pozdrav „Heil, Hitler!“. Viac v samotnom debunku.

Nie, nový azylový systém predstavený Európskou komisiou, neprinesie „inváziu“ migrantov do Európy

Autor hlavnú podstatu článku opiera o dezinformáciu ohľadom cieľa nového azylového systému predstaveného EÚ. Gro dezinformácie sa skladá z tvrdenia, že nový azylový systém je založený na princípe povinných kvót a má zapríčiniť “inváziu“ migrantov z Afriky a Ázie. Tieto tvrdenia majú ďaleko od reality.

Nový pakt má za úlohu vytvoriť systém zabezpečujúci riadenú migráciu a zabrániť nelegálnemu pašovaniu ľudí. Prostredníctvom rýchleho azylového procesu budú neúspešní žiadatelia o azyl poslaní do krajiny svojho pôvodu.

Pre väčšiu bezpečnosť chce EÚ taktiež posilniť európsku hraničnú a pobrežnú stráž. Podobne je tomu v prípade ďalších inštitúcií kontrolujúcich nelegálnu migráciu. Tvrdenie ohľadom povinných kvót je vysoko zavádzajúce.

Krajiny, ktoré nechcú prijímať utečencov si budú môcť zvoliť spôsob, ktorým chcú pomôcť. Pomoc bude založená na základe spravodlivého podielu, teda podľa HDP a počtu obyvateľov krajiny. Viac v samotnom debunku.

Rusko na propagandu vynaloží 1,4 miliardy. rozpočet celej EÚ na boj proti dezinfo je iba neuveriteľných 0,4% z tejto sumy

V Rusku nedávno prebehla debata o novom štátnom rozpočte. Podľa jedného z návrhov, plánuje Kremeľ znovu navýšiť prostriedky pre svoje štátne médiá. Tie už dnes dostávajú takmer 1,4 miliardy Eur ročne.

Ruská vláda má preto, aj napriek ekonomickému úpadku, k dispozícii veľmi dobre financovanú a efektívnu propagandistickú mašinériu, ktorá operuje vo viac ako 100 krajinách a publikuje príspevky v najmenej 30 jazykoch.

Rozpočet EÚ na boj proti dezinformáciám v porovnaní k tomu tvorí iba 0,4% z ruských zdrojov. Chýba jednotná, konzistentná a fungujúca stratégia proti cudzím vplyvovým aktivitám nielen Ruska, ale aj napríklad Číny a iných krajín.

Únia, no aj slovenská štátna správa, až na ojedinelé výnimky, tento priepastný nepomer vytrvale prehliada. Aj preto sa na Slovensku tejto dôležitej agende musia venovať najmä iniciatívy občianskej spoločnosti a neziskové, či mimovládne organizácie. Ich zdroje sú neporovnateľne nižšie, čomu veľmi presne zodpovedá aj súčasný stav spoločného informačného prostredia.

Popularizátor orieškov Igor Bukovský pomáhal bludárom, tak skončil v RTVS

Slovenský rozhlas ukončil vysielanie rubriky, na ktorej spolupracoval Igor Bukovský. Ten viackrát spochybnil závažnosť ochorenia COVID-19, no skutoční odborníci Bukovského zrušili už skôr.

Bukovský štyri roky pomáhal s prípravou rozhlasovej rubriky Vieme, čo jeme, ktorá bola vysielaná na rozhlasovom okruhu Slovensko 1 v rámci relácie Predpoludnie s Barbarou Štubňovou. Podľa oficiálneho stanoviska RTVS k rozhodnutiu došlo po prehodnotení obsahu programu.

Samotný Bukovský to vníma ako politické rozhodnutie s tým, že prežil Vladimíra Mečiara, Roberta Fica a prežije aj Igora Matoviča. „Rubrika mi nepriniesla popularitu. Vznikla preto, lebo pre Slovenský rozhlas som bol dobrý tovar a naďalej som zostal dobrým tovarom, podľa všetkého. Ja som v Slovenskom rozhlase začal pôsobiť už v roku 1990 a zažil som už všeličo. Zrušenie spolupráce už za pána Mečiara a aj za pána Fica a zažívam to aj teraz. A keďže títo ľudia zase pôjdu preč, tak ja verím, že spolupráca s RTVS v nejakej forme bude v budúcnosti zase pokračovať,“ uviedol na Facebooku Bukovský

Bukovský tým narážal pravdepodobne na vyhlásenia premiéra Igora Matoviča, ktorý ho nazval bláznom, ktorý nie je hodný svojho titulu. Viac v článku.

Kimovi dochádzajú úspechy, tak ich opakuje

Kórejská strana pracujúcich (KSP) oslávila cez víkend 75-te výročie svojho vzniku. V krajine sa napriek celosvetovej pandémii koronavírusu konali obrovské oslavy spojené s vojenskou prehliadkou. S tým súvisí aj enormný nárast štátnej propagandy, no režimu pomaly dochádzajú „úspechy“, tak musia recyklovať staré.

Kórejská ľudovodemokratická republika s autokratickou vládou je známa svojou prísnou cenzúrovou. Napriek tomu, že z Pchjongjangu neprišlo žiadne oficiálne stanovisko potvrdzujúce konanie každoročných osláv, tajné služby USA a Južnej Kórey tradičné oslavy a vojenskú prehliadku pri príležitosti výročia strany očakávali aj v roku 2020. K prehliadke skutočne aj došlo, a to konkrétne v sobotu v skorých ranných hodinách miestneho času.

Už niekoľko mesiacov posilňuje vládnuca strana v Severnej Kórei cielenú štátnu propagandu. Deje sa tak za pomoci štátom kontrolovaných médií, ktorých hlavným cieľom je informovať o „úspechoch krajiny“ vo všetkých oblastiach. Viac v článku.

Nenápadná firma tlačí ruskú propagandu medzi amerických konzervatívcov

Ruské „spravodajstvo“ si našlo inú cestu šírenia svojej propagandy v USA, ako cez sociálne médiá, kde sú pod drobnohľadom. Využili na to zatiaľ pomerne neznámu firmu Mixi.Media, ktorá má prepojenie na ruského oligarchu Viktora Remšu.

Firma potichu tlačí ruské spravodajstvo na americké webstránky, ako si všimol denník Wall Street Journal.

Veľké spoločnosti ako Google (YouTube), Twitter, ale aj Facebook sprísnili pravidlá a obmedzujú dosah príspevkov štátom vlastnených médií, kde sa predpokladá vyššia miera propagandy. V niektorých prípadoch ich vyslovene označkujú ako propagandu a znižujú im rating pri distribúcii.

Rusi si však našli iný spôsob, ako šíriť svoje posolstvá a ovplyvňovať tak verejnú mienku a dianie v USA. Využívajú na to spoločnosť Mixi.Media, ktorá zastrešuje Russia Today, či Sputnik.

Niektoré americké konzervatívne weby totiž súhlasili s pripojením k distribučnej sieti Mixi.Media, ktorá umožňuje zobrazenie obsahu ostatných portálov na ich domovských stránkach. Napríklad návštevník konzervatívneho portálu RealClearPolitics mohol nevedome pozorovať okrem originál amerických správ aj články odkazujúce na ruský web RT.com – Russia Today. Viac v článku.

Stopka pre čínske technológie? Slovensko a USA podpíšu vyhlásenie o bezpečnosti 5G sietí

Úrad vlády dnes vzal na vedomie Spoločné vyhlásenie Slovenskej republiky a USA k bezpečnosti 5G sietí, ktoré pripravil rezort zahraničných vecí a európskych záležitostí s americkou protistranou. Kritériom pri výbere dodávateľa kritickej komunikačnej infraštruktúry sa stane vlastníctvo a etické korporátne správanie. 

Cieľom memoranda je posilnenie vzájomnej spolupráce v oblasti bezpečného budovania 5G sietí.
„Berúc do úvahy, že bezpečné bezdrôtové komunikačné siete piatej generácie (5G) budú životne dôležité pre budúcu prosperitu a národnú bezpečnosť, Slovenská republika a Spojené štáty americké deklarujú svoj úmysel posilniť spoluprácu v oblasti 5G.“

Spoločný dokument podpíše šéf slovenského rezortu zahraničných vecí Ivan Korčok a minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických Mike Pompeo.

„Je to memorandum, ktoré nie je právne záväzné. Žiadnym spôsobom nás nepripravuje o naše suverénne rozhodnutie a tom, kto a za akých podmienok sa stane technologickým dodávateľom pre siete 5G,“ povedal pre média Korčok. Viac v článku.

Skupina tech gigantov sa vydala na lov: ich cieľom je Trickbot

Bezpečnostná firma ESET sa spolu s Microsoftom, Lumen´s Black Lotus Labs, NTT Ltd. a ďalšími technologickými spoločnosťami snaží narušiť globálnu sieť Trickbot. Kľúčom k zničeniu botnetu je jeho C&C server, zamerali sa preto na zber a anylýzu informácií o ňom.

Trickbot nie je v kyberbezpečnostnom svete neznámym pojmom. Ide o  výnimočne aktívny botnet, ktorý od roku 2016 stihol infikovať už viac ako milión zariadení na svete. Slovensko nebolo výnimkou.

„Počas rokov sme sledovali, ako rástol počet zariadení kompromitovaných Trickbotom, čo z neho spravilo jeden z najväčších a najdlhšie fungujúcich botnetov,“ uviedol v tlačovej správe ESETu Juraj Malcho, technologický riaditeľ spoločnosti.

Autori Trickbota túto sieť najprv používali najmä ako bankový malvér, pomocou ktorého kradli údaje používateľov z internet bankingu. Keďže ale botnet funguje ako služba na prenájom, musel svoje pole pôsobnosti postupne rozšíriť.

ESET počas analýzy nazhromaždil 28 rôznych doplnkov, ktoré Trickbot využíva. Pár z nich je určených na získavanie hesiel z prehliadačov, iné zas na úpravu sieťových prenosov či ďalšie šírenie malvéru. Viac v článku.

Fantómové obrázky dokážu prekabátiť autopilot Tesly

Výskumníci z Ben Gurionovej univerzity v izraelskom Negeve strávili posledné dva roky experimentovaním s „fantómovými“ obrázkami, ktoré dokážu oklamať poloautomatické riadiace systémy áut. V sérii pokusov sa im pomocou svetelných projekcií na cestách či billboardoch podarilo zmanipulovať autopilot Tesly.

Tím vedcov v rámci prvého výskumu začiatkom tohto roku premietal na cestu takzvané fantómové obrázky – vizuálne objekty, ktoré autopilot považuje za reálne v čase. Fantómy môžu byť vytvorené projektorom, no napríklad aj zobrazené na digitálnej obrazovke.

Univerzitní výskumníci takýmto spôsobom projektovali chodcov, dopravné značky či dopravné prostriedky. V nočnom prostredí dokázali oklamať dva najvyužívanejšie Tesla autopiloty – model X s hardvérom 2.5 a 3 a Mobileye 630. Tie na fantómy reagovali spôsobom, ako keby išlo o reálne osoby či objekty.

V poslednom výskume vedci testovali takzvané fantómové útoky. Ide o fantómy, ktoré sa objavujú na digitálnych obrazovkách iba na zlomky sekúnd, napríklad v reklamných bilboardoch. Experimentom dokázali elektromobil opäť oklamať a prinútiť ho tak z pribrzdeniu či úplnému zastaveniu.

Tím výskumníkov varuje pred útokmi, v rámci ktorých môžu hackeri nasadiť fantómy do billboardov pripojených na internet. Tie by mohli spôsobiť na cestách zápchy, v horšom prípade dopravné nehody. Takýto typ útoku na billboardoch nezanecháva fyzické dôkazy, môže byť vykonaný aj na diaľku a nevyžaduje špeciálnu expertízu. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Výskumníci z Harvardskej univerzity tento týždeň zverejnili štúdiu, ktorej cieľom bolo odhaliť najčastejšie zdroje dezinformácií o blížiacich sa amerických prezidentských voľbách. Podľa jej výsledkov nie sú najväčšími šíriteľmi zavádzajúcich informácií o voľbách sociálne siete či cudzie mocnosti, ale naopak domáce mainstreamové médiá.    
  • Facebook odstránil stovky falošných profilov napojených na skupinu konzervatívcov zvanú Turning Point USA (Bod zlomu USA), ktoré boli využívané na organizované útoky proti tejto sociálnej siete. Ich hlavným cieľom bolo ovplyvniť verejnú diskusiu o nadchádzajúcich voľbách a odlákať Bidenovych voličov do Trumpovho tábora. Za týmto účelom zaplavovali Facebook článkami ospevujúcimi Trumpa či príspevkami, ktoré naopak šírili dezinformácie o Bidenovi.
  • Aby sociálne siete zabránili opakovaniu scenára z minulých prezidentských volieb, počas ktorých boli nielen Facebook, Instagram a Twitter, ale aj mnohé ďalšie platformy hojne zneužívané ruskými subjektmi na šírenie dezinformácii, investovali nemalé sumy do nových opatrení a personálu. Pomohli však tieto investície skutočne zvýšiť odolnosť sociálnych sietí voči dezinformáciám? Opak je pravdou a na mnohých z nich sú dezinformácie dnes ešte populárnejšie ako v minulosti a ich šírenie je tiež podstatne rýchlejšie a masovejšie. 
  • Pakistan tento týždeň zakázal používanie aplikácie TikTok na svojom územíAko dôvod vláda uviedla nevhodnosť a nemorálnosť mnohých videí, ktoré sú na TikToku dostupné. Obavy o dopad na pakistanskú spoločnosť údajne stáli aj za zákazom aplikácie ByteDance, ktorý vláda vydala pred mesiacom. 
  • Apple vyzval aplikáciu Telegram, aby zrušila tri zo svojich kanálov, ktoré boli v Bielorusku použité na odhalenie identity osôb spolupracujúcich s bieloruským autoritárskym režimom na násilnom potláčaní demonštrácií. Vedenie spoločnosti Apple tak podľa vlastných slov konalo z obavy, že takéto kroky povedú k ďalšej eskalácii násilia v krajine. 
  • Čínske propagandistické štátne médiá priniesli správu, že tamojšie tajné služby dopadli taiwanského agenta, ktorý z Prahy poškodzoval Čínsku ľudovú republiku a jej vládu. Príbeh toho istého muža však už pred rokom okomentoval portál Aktuálně.cz. Čcheng Jü-čchin vtedy pod hlavičkou Univerzity Karlovy šíril agendu čínskeho komunistického režimu. Teraz ho ale Čína naopak používa ako dôkaz „separatistických špionážnych aktivít“ Taiwanu.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk