Vitajte pri čítaní dvadsiateho tretieho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.
Novinky posledného týždňa:
- Slovník dôležitých pojmov, ktoré vám môžu pomôcť v orientácii, sa znovu rozrástol o niekoľko nových hesiel. Dozviete sa, čo presne sú PARANOIDNÁ NADINTERPRETÁCIA, FALOŠNÉ PRISUDZOVANIE, ANONYMNÝ AUTOR, FOTOPRIMING. Celý slovník, ktorý neustále dopĺňame, nájdete aj na našom webe.
Talianská farmárka a migranti
Predmetný článok, vrátane videa, bol zverejnený na českom portáli ParlamentníListy.cz. Platforma manipulatori.cz, ktorá zverejňuje zoznam pochybných a nedôveryhodných stránok, zistila, že stránka neskúma pravdivosť jej publikovaného obsahu a dáva tak priestor extrémistom. Ide teda o médium, ktoré je považované za vysoko neseriózny zdroj uverejňujúci predovšetkým dezinformácie a konšpirácie, ktoré čerpá z ďalších dezinformačných webov.
Titulok “To nejhorší na konec: Italská farmářka natočila svůj pozemek po nájezdu migrantů. „Sežrali mý psy, vys*rali se všude kolem, ožrali… Kdo mi pomůže? Tak kdo?!“ je typickým príkladom clickbaitu. Jeho zámerom je vyvolat v čitateľovi negatívne, ba až nenávistné pocity voči migrantom, resp. utečencom.
V naratíve článku je citeľné taktiež aj tzv. konfirmačné skreslenie – tendencia veriť informáciám, ktoré potvrdzujú naše vnútorné presvedčenie a súčasne kategoricky odmietať akékoľvek iné informácie, ktoré sú s týmto presvedčením v rozpore. Viac v samotnom debunku.
Modernizácia letiska Sliač nepovedie k okupácii
Článok sa zaoberá aktuálnou modernizáciou letiska Sliač. Autor v texte podrobne rozoberá históriu letiska, z tej však premosťuje na súčasnú zahraničnú politiku SR, pričom je obzvlášť kritický voči prozápadne orientovaným politikom.
Základná premisa autora je predpoklad že modernizácia letiska Sliač povedia k stálej (autorom ironicky označovanej ako „dočasnej“) prítomnosti amerických vojsk na Sliači, ktoré budú podľa vzoru Sovietskych vojsk pôsobiť ako nové okupačné vojská na našom území.
Prostredníctvom anekdot autor apeluje na negatívne udalosti z histórie, kedy na letisku Sliač pôsobili okupačné vojská Sovietskeho Zväzu. Ich pôsobenie prirovnáva k potenciálnemu budúcemu pôsobeniu amerických vojsk na území SR, ktoré má viesť k okupácii a postupnej strate zvrchovanosti.
Historický kontext vpádu a nasledovnú vojenskú okupáciu vtedajšieho československého územia za účelom zvrátenia prebiehajúcich demokratizačných reforiem však nemožno porovnávať so súčasným pôsobením SR v štruktúrach NATO. Viac v samotnom debunku.
Ruská vláda pokračuje v nehanebnom ohýbaní histórie
Ruské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré má na Facebooku viac ako 410 tisíc fanúšikov a na Twitteri viac ako 262 tisíc – na oboch platformách zverejnilo príspevok, v ktorom prekrúca základné fakty Druhej svetovej vojny.
Spoločný menovateľ? Rusko nie agresor. Rusko ochranca.
AKÉ SÚ FAKTY
23.8.1939 podpísali ministri zahraničných vecí Joachim Ribbentrop (za nacistické Nemecko) a Vjačeslav Molotov (za Sovietsky zväz) tzv. Pakt Ribbentrop-Molotov – dohodu o vzájomnom neútočení.
Hitlerovi sa vďaka tejto zmluve v pripravovanej vojne podarilo garantovať neutralitu nového „spojenca“.
Pakt obsahoval aj TAJNÝ PROTOKOL ktorý jasne hovoril o tom ako si Nemecko a Sovietsky zväz rozdelia korisť: Rumunsko, Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Fínsko a dnešné územie Ukrajiny a Bieloruska.
1.9.1939 Nacistické Nemecko napadlo Poľsko. Stalin dlho nečakal a začal inváziu Poľska z východu už 17.9.1939.
Krátko na to Rusi anektovali časti Fínska. Nasledovala anexia Litvy, Lotišska, Estónska a časti Rumunska.
Po vpáde nacistov do Poľska, Poliaci invázii aktívne vzdorovali. Strety armád boli napr. v bitke o Kutno, ktorá trvala až do 19. septembra 1939.
Zo sovietskej invázie Poľska je neslávne známy napr. Katynský masaker počas ktorého červenoarmejci chladnokrvne popravili 22.000 poľských vojakov a niekoľkých civilistov.
Po obsadení Poľska, Wehrmacht a Červená armáda zorganizovali spoločnú vojenskú prehliadku.
RUSKÉ MINISTERSTVO ZAHRANIČNÝCH VECÍ
Ani slovo o Pakte Ribbentrop-Molotov (a jeho tajnom dodatku). Akoby sa nestal.
Keď 17.9.1939 do Poľska vstúpili Rusi, bol všetko aktívny poľský odpor potlačený. (To pravdaže nebol, pretože práve vtedy Poliaci bojovali v bitke o Kutno).
Červenoarmejci mali prikázané na poľských vojakov nepoužiť zbrane, ak títo nezaútočia prvý. (Jedno slovo: Katyň.)
Rusko vzalo západnú Ukrajinu, západné Bielorusko pod svoje ochranné krídla, Červená armáda mala striktný zákaz narušiť hranice Litvy, Lotyšska a Rumunska. (Zabudli na tajný dodatok k paktu Molotow-Ribbentrop)
VOJENSKÉ ŤAŽENIE KREMĽA PROTI SAMOTNEJ HISTÓRII NIE JE NIČ NOVÉ
Pred rokom sme videli veľmi podobný príspevok ruského Ministerstva zahraničných vecí, ktorý odmietal „západné“ označenie sovietskeho vstupu do Poľska ako inváziu.
INTERPRETAČNÁ SUVERENITA A JEJ HRANICE
Každý štát, ktorý sa nedrží medzinárodných dohôd, nerešpektuje princípy medzinárodnej spolupráce a koná svojvoľne a bezohľadne – autokracie a diktatúry, sa snažia potlačiť kritické hlasy, ktoré ľuďom rozprávajú inú verziu príbehu, ako tú ktorú ponúka štátna propagandistická mašinéria.
Preto v Rusku nejestvuje slobodná tlač a kritici Kremľa vypadávajú z okien, sú otrávený čajom, či umierajú guľkou od „neznámych“ páchateľov.
Ruské pokusy o pokrivenie histórie môžu do istej miery fungovať v Rusku, no nebudú fungovať mimo neho – tam kam zločinecký režim nemá dosah a slobodné médiá a občianska spoločnosť budú neustále verejnosti ponúkať kvalitné informácie.
Na Twitter, Ruské veľvyslanectvo drvivá väčšina užívateľov za príspevok dobre vysmiala. Nuž…
Európskej komisii už nestačí samoregulácia sociálnych sietí. Ešte pritvrdí
Európska komisia hodnotila úspešnosť Kódexu postupov v boji proti dezinformáciám, ktorý od konca roku 2018 podpísalo niekoľko sociálnych sietí a platforiem. EÚ napriek pozitívnym zmenám vyžaduje od sociálnych gigantov ešte väčšiu zodpovednosť.
Kódex postupov podpísalo niekoľko gigantov – Facebook, Mozilla, Google, Twitter a najnovšie aj TikTok. Podľa agentúry Reuters, ktorá má správu k dispozícii, má však Kódex ešte značne nedostatky, čo konštatuje samotná Komisia.
Kódexu chýbajú jednotné definície a jeho aplikovanie naprieč platformami v jednotlivých členských štátoch je nekompletné a nekonzistentné.
Samotná Európska komisia vo svojej správe dodáva, že chýba vzájomná spolupráca platforiem s výskumným sektorom, ale aj angažovanosť reklamných firiem. K vyššej transparentnosti by mal prispieť aj lepší prístup k dátam, na základe ktorých by bolo možné zhodnotiť súčasné trendy a hrozby dezinformačných kampaní. Viac v článku.
Rezort zdravotníctva začal vyvracať medicínske bludy
Ministerstvo zdravotníctva sa aktívne pustilo do boja s dezinformáciami a medicínskymi hoaxami. Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího aktuálne prebieha doslova dezinformačná kampaň, ktorá sťažuje boj proti chorobe COVID-19, keďže podkopáva nielen opatrenia ale aj odborníkov.
Najčastejšie sa objavujú výmysly o škodlivosti rúšok. Bludátori zakladajú svoje tvrdenia na nepodložených informáciách. Napríklad to, že kvôli rúškam ľudia nemajú dostatok kyslíka. Podľa skutočných odborníkov však nosenie rúška nie je zdraviu škodlivé. Mýty o rúškach a vysvetlenie ich nepravdivosti si môžete prečítať na Facebooku ministerstva.
Rezort zdravotníctva zároveň začalo bojovať s dezinformáciami a hoaxami priamo na sociálnych sieťach. Na svojich stránkach poukazuje na nepravdivé správy a pomocou odborníkov a overených informácií vysvetľuje, ako to v skutočnosti je.
Minulý týždeň sa napríklad objavil hoax, že testy na COVID-19 skúmajú aj ľudskú DNA. Túto informáciu ministerstvo vyvrátilo a zverejnilo vysvetlenie infektológa Petra Sabaku. Viac v článku.
Teória QAnon: Anonymný vševed pobláznil Ameriku a z Trumpa spravil spasiteľa proti pedofílii
QAnon je konšpiračná teória, ktorá hovorí, že za svetovým poriadkom stojí sprisahanecká tieňová vláda (deep state), ktorá vychádza z temných okultistických kruhov a ťahá za nitky domáceho a medzinárodného diania.
Aktuálnym hrdinom QAnonu je americký prezident Donald Trump, ktorý je podľa tejto teórie jediným bojovníkom proti tajnému kultu satanistov a pedofilov. Tento kult sa má združovať okolo kľúčových postáv demokratickej strany a ovláda celý americký systém.
Majú k nim patriť politici ako Hillary Clintonová, bývalý prezident Barack Obama, celebrity typu Oprah Winfrey či Tom Hanks, novinári, ale aj obľúbené ciele konšpirátorov, ako sú George Soros a Bill Gates. Títo ľudia majú okrem iného piť látku z krvi detí, ktorá má údajne ozdravujúce účinky.
Priaznivci tejto teórie veria, že táto “vojna” skončí, ked budú prominentní ľudia, ako napríklad bývalá prezidentská kandidátka Hillary Clintonová zatknutá a popravená. Samotný prezident namiesto toho, aby tieto tvrdenia vyvrátil, povedal, že o tomto hnutí veľa nevie ale počul, že ide o ľudí, ktorí milujú Ameriku i jeho samého. Viac v článku.
Incident roka? K údajom v štátnej COVID19 databáze sa dalo dostať triviálnou cestou
Etickým hekerom z IT firmy Nethemba sa podarilo nabúrať do databázy štátnej mobilnej aplikácie Moje eZdravie. Mohli tak získať prístup k množstvu citlivých údajov o všetkých testovaných na koronavírus – vyše 391 tisícoch občanoch Slovenska.
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) odporúčalo mobilnú aplikáciu Moje eZdravie už počas prvej vlny pandémie koronavírusu. Je v nej možné nájsť všetky aktuálne informácie a nariadenia vlády v boji proti COVID-19 a taktiež sa prihlásiť na otestovanie.
Vývojári začali na aplikácii pracovať ešte pred pandémiou, no kvôli korone proces urýchlili, čo mohlo viesť k viacerým identifikovaným chybám.
Podľa firmy Nethemba nebol prístup k údajom a API volaniam vôbec autentifikovaný, samotné údaje boli vo forme plaintextu bez akéhokoľvek šifrovania a program neobsahoval žiadne mechanizmy na zabránenie masívnemu sťahovaniu údajov. Viac v článku.
Malvér MrbMiner napadol tisíce MSSQL serverov
Americké ministerstvo obrany ukončilo prehodnocovanie návrhov k projektu Joint Enterprise Defense Posledných pár mesiacov si povesť vybudoval nový gang hackerov, ktorý sa nabúrava do slabo zaheslovaných serverov SQL databáz od firmy Microsoft (MSSQL). Infikované servery následne využíva na ťažbu kryptomien.
Názov MrbMiner dal skupine hekerov a ich malvéru čínsky tech-gigant Tencent v správe, ktorú publikoval tento mesiac. Výskumníci zároveň avizovali i tisíce napadnutých databáz.
Podľa výskumníkov záškodníci nenechali nič na náhodu a vytvorili verzie malvéru aj pre servery Linux a systémy založené na ARM.
Hekeri získavajú administrátorský prístup ku MSSQL serverom za pomoci brute-force útoku. Po získaní prístupu do systému si vytvoria perzistenciu pomocou inštalácie assm.exe súboru. V neposlednom rade naviažu komunikáciu s C&C serverom a spojazdnia aplikáciu na dolovanie kryptomeny Monero (XMR).
Jedna z Monero peňaženiek, ktorú MrbMiner použili na skladovanie kryptomien vyťažených pomocou prístupu k MSSQL severom, uchovávala v prepočte približne 630 dolárov. Viac v článku.
Český NÚKIB: V kyberbezpečnosti chýbajú ľudia
Český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) vydal už siedmu Správu o stave kybernetickej bezpečnosti, tentokrát za rok 2019. Vyplýva z nej, že najzraniteľnejšie sú zdravotnícke zariadenia, čo potvrdili aj dva heckerské útoky na nemocnice v Brne, Prahe a Benešove.
Zverejnená správa informuje, že českému vládnemu CERTu v roku 2019 nahlásili až 217 kyberbezpečnostných incidentov, čo je päťdesiat viac než o rok skôr. Antihackerský tím CSITR.CZ evidoval až 483 phishingových útokov. Zvýšil sa aj počet trestných činov spáchaných na internete, a to zo 6,8 tisíc v roku 2018 na 8 417 v roku 2019.
Podľa NÚKIBu rok 2019 predstavoval posun od primitívnych ransomvérových útokov k sofistikovanejším. Najzávažnejšou kampaňou v domácm prostredí bol Ryuk, ktorý zaútočil na systémy nemocnice v Benešove a ťažobnú spoločnosť OKD.
Kyberzločinci objavili čaro českej akademickej pôdy. Do vedeckých počítačov sa snažili dostať, aby vylákali od vysokých škôl peniaze za odblokovanie údajov. Akademikom už nechodili emaily preložené cez Google prekladač, ale výzvy so znalosťou češtiny a detailov o univerzite či samotnom pracovníkovi, na ktorého sa spear-phishingová kampaň zamerala. Viac v článku.
Krátko z domova a zo sveta
- TikTok začal od minulého týždňa cenzúrovať videá označené hashtagom LGBTQ+. Cenzúra však zatiaľ nie je plošná a týka sa len videí pochádzajúcich z krajín, v ktorých je homosexualita trestná (napríklad Rusko a Saudská Arábia). Videá s týmto hashtagom sa tak dostali do rovnakej skupiny s tými, ktoré propagujú nacizmus, Ku Klux Klan či Islamský štát.
- Minulý štvrtok vydala spoločnosť Microsoft varovanie pred novými kyberútokmi ruskej skupiny špecializujúcej sa na vojenské spravodajstvo, ktorá sa pokúsila ovplyvniť minulé prezidentské voľby v USA. Podľa Microsoftu sú nové útoky sofistikovanejšie a ťažšie odhaliteľné a zameriavajú sa najmä na organizátorov volebných kampaní oboch kandidátov, ako aj na konzultantov a think-thanky spolupracujúce s Demokratmi aj Republikánmi.
- Floridu tento týždeň zasiahla vlna dezinformácií, ktoré sa šíria nielen cez sociálne siete ako WhatsApp či Facebook, ale aj cez rádiá a televízne stanice. Tieto dezinformácie sú mierené predovšetkým proti demokratickému kandidátovi Joeovi Bidenovi. Okrem iného tvrdia, že ak by sa Biden stal novým americkým prezidentom, krajina by sa dostala pod nadvládu židov a černochov. Bidena taktiež označujú za pedofila a spájajú ho aj s Georgom Sorosom, ktorý údajne plánuje s Bidenovou pomocou potajme prevziať kontrolu nad celými Spojenými štátmi. Prečo sa ale terčom týchto dezinformácií stala práve Florida? Hlavnou príčinou je početná komunita Američanov hispánskeho pôvodu, u ktorých Biden získava na popularite. Tí totiž môžu významným spôsobom ovplyvniť výsledky hlasovania za celý floridský štát.
- Facebook čelí ďalšiemu zlyhaniu v oblasti kontroly nenávistných prejavov. Tentokrát sa jedná o prehliadanie nenávistného obsahu, ktorý sa šíri etiópskou platformou tejto sociálnej siete. Po nedávnej vražde etiópskeho speváka Hachalu Hundessa, ktorý bojoval proti útlaku marginalizovanej etnickej skupiny Oromo, zaplavili etiópsky Facebook rôzne nenávistné výroky väčšinovej populácie proti etnickým menšinám, a naopak. Tie však postupne prerástli v otvorené etnické násilie, za ktoré časť populácie viní aj Facebook a jeho laxnú kontrolu nenávistných prejavov.
- Kim Kardashian sa rozhodla dočasne deaktivovať svoje účty na Facebooku a Instagrame, aby podporila hnutie #StopHateForProfit. Toto hnutie bojuje proti účelovému šíreniu nenávisti, propagandy a dezinformácií, ktoré majú za cieľ rozdeliť a poštvať proti sebe obyvateľov Spojených štátov. Hnutie už v minulosti napríklad podporila aj slovenská firma Eset.
Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!