DISINFO REPORT – 36. týždeň

Vitajte pri čítaní dvadsiateho prvého vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Hľadáme stážistu na pozíciu VIDEO EDITOR

Do nášho tímu hľadáme človeka, ktorý sa chce spolupodieľať na chode úspešného a rastúceho portálu.  

V bezprostrednej budúcnosti začíname s tvorbou videa. Hľadáme preto šikovného video editora alebo editorku, ktorá bude zodpovedná za edit a spracovanie našej video produkcie.

Výhodou stáže je práca z domu a plnenie úloh v závislosti od aktuálnej dostupnosti resp. po dohode.
Viac info na infosecurity.sk/staz  alebo info@infosecurity.sk

Novinky posledného týždňa:

Istanbulský dohovor nie je o diskriminácii mužov

Publikácia opisuje a vysvetľuje jednotlivé články Istanbulského dohovoru (ďalej len ako dohovor) v negatívnom svetle a odkazuje na nepravdivé tvrdenia, ktorých cieľom je len posilniť strach a neistotu z dohovoru.

V texte sa hovorí, že cieľom dohovoru je snaha zaviesť pozitívnu diskrimináciu žien, pretože z dohovoru vraj vypláva, že všetci muži utláčajú ženy. Toto je jeden z hlavných mýtov o dohovore. Ten sa nevzťahuje iba na ženy, ale predovšetkým na ženy. Je to z toho dôvodu, že niektorým formám násilia sú vystavené iba ženy, pretože len tie môžu čeliť napríklad nútenému prerušeniu tehotenstva, či mrzačeniu ženských pohlavných orgánov. Taktiež, samotný dohovor nabáda, aby sa ustanovenia dohovoru uplatňovali na všetky obete domáceho násilia, vrátane mužov, detí a starších ľudí. Je už na samotnom štáte, či uplatnia dohovor aj na nich.

Vo všeobecnosti autor článku hádže negatívne svetlo na Andreja Babiša tvrdením, že Babiš tento dohovor veľkoryso podporuje, čo nie je podložené žiadnymi vyjadreniami alebo názormi od českého premiéra. Na druhú stranu text vykresľuje opozičné hnutie SPD ako to, ktoré bude proti Babišovi a dohovoru bojovať do posledných síl. To do výraznej miery ovplyvňuje tento článok, ktorý je politicky negatívne sfarbený voči Babišovi. Viac v samotnom článku.

Očkovaná proti koronavírusu nebude celá populácia Českej republiky

Článok sa nachádza na webovej stránke Arfa.cz, ktorá podľa internetového projektu konspiratori.sk získala hodnotenie 9,6 z 10, pričom 10 je najhoršie možné hodnotenie. Jedná sa teda o veľmi nespoľahlivý zdroj, ktorý v súčasnosti zastáva ôsmu priečku v zozname zdrojov s nepravdivými alebo konšpiračnými informáciami.

Nadpis článku a jeho následný obsah vyvoláva pocit, že Prymula vlastnými slovami povedal, že chce, aby boli zaočkovaní všetci obyvatelia Česka. S predpokladanou cenou jednej vakcíny, ktorá sa pohybuje okolo 9000 korún a s počtom obyvateľov cez 10 miliónov, by sa pre štátny rozpočet jednalo o značné výdavky. Článok tento fakt využíva a pripomína, že financie by pochádzali z daní platených obyvateľmi ČR.

V uvedenom zdroji však nikde nie je spomenuté, že by sa mala vakcína podať všetkým obyvateľom – či už v prvej, alebo neskoršej vlne.

Už v prvom odstavci sám Prymula hovorí, že by mala byť očkovaná iba približne tretina populácie. Jedná sa najmä o rizikovú časť obyvateľstva – napríklad seniori alebo ľudia so zdravotnými problémami – a o zdravotníckych zamestnancov, ktorí sú v stálom riziku nakazenia sa. Viac v samotnom článku.

Najvplyvnejšími dezinformátormi na sociálnych sieťach sú poslanci Blaha, Uhrík a Mazurek (podcast)

Sme v psychologickej vojne o ďalšiu podobu našej demokracie a sociálne siete sú významným nástrojom, cez ktorý extrémisti rozkladajú našu spoločenskú súdržnosť. Sociálne siete sa tak stali bezpečnostnou hrozbou. Najvplyvnejšími nositeľmi toxických posolstiev sú pritom samotní politici: poslanci Blaha, Uhrík a Mazurek, pre Aktuality.sk to tvrdí bezpečnostný expert Viktor Breiner.

Sociálne siete – na ich počiatku stála ilúzia o kultivácii spoločenského života, rozvíjania priateľstiev na diaľku či rozširovania si vedomostných obzorov. Dnes sa však stali doslova hrozbou pre prežitie našej demokratickej spoločnosti. Deje sa tak neustále, a to prakticky nijako nepostihnuteľným šírením akýchkoľvek – i tých najabsurdnejších – lží či dávno vyvrátených konšpiračných bludov, ale aj zámerným živením hnevu, frustrácie a spoločenskej polarizácie. Viac v samotnom podcaste.

Uhrík ďalej straší vakcínami a popiera COVID-19

Kotlebovský europoslanec Milan Uhrík aj naďalej zľahčuje pandémiu koronavírusu a straší pred vakcínami, ktoré ešte vedci ani nevyvinuli.

Od začiatku vypuknutia pandémie strana ĽSNS využíva koronavírus vo svoj vlastný prospech. Či už ide o šírenie paniky, dezinformácií, alebo budovanie politickej kampane. Politici ako Milan Uhrík zručne narábajú s dvoma vecami – ľudským strachom a slepou dôverou v „relevantné” zdroje.

Predseda strany Marián Kotleba už začiatkom roka tvrdil, že koronavírus priniesli do Európy migranti, tak ako aj odmietal vládne nariadenia, či umývanie rúk (o čom sme už písali tu). Nezabudol pri tom haniť Európsku úniu a šíriť poplašné správy.

Kotlebovci taktiež propagovali hoaxy, že koronavírus bol vyrobený v laboratóriu a súčasné vládne strany sa ho snažia len využiť na prebratie moci a ich vlastné ekonomické a politické záujmy. Viac v článku.

Ďalší cieľ Kremľa? Gruzínske voľby

Jegor Kuroptev, riaditeľ pre Južný Kaukaz v nadácii Slobodné Rusko, opísal pre belgický portál New Europe, akým spôsobom zasahuje Rusko do blížiacich sa gruzínskych volieb.

Zasahovanie Kremľa do interných záležitosti suverénnych štátov nie je žiadnou novinkou. Najčastejšie to býva prostredníctvom volieb, kde ruská propaganda zvykne na ovplyvňovanie využívať šírenie dezinformácií prostredníctvom sociálnych sietí a médií, alebo financovania pro-kremeľských síl v danej krajine.

Tentokrát sa pozrieme na Gruzínsko. Voľby sú v tejto krajine naplánované na október 2020 a tlak Moskvy je podľa Kuropteva evidentný. Aby sme pochopili konkrétne súvislosti a príklady ovplyvňovania Kremľom je dôležité pozrieť sa na nedávnu históriu týchto dvoch krajín a ich vzájomný vzťah. Viac v článku.

Web badatel.net, ktorý ovládajú závadové osoby, bude mať opletačky s políciou

Ministerstvo zdravotníctva podalo trestné oznámenie na web badatel.net, ktorý dlhodobo šíri medicínske nezmysly a hoaxy.

Podnetom bolo šírenie poplašnej správy, v ktorej autor článku vyzýva rodičov, aby deťom nedávali rúška do škôl a radí im, ako majú vylákať od lekárov potvrdenie.

„V poslednom čase tento portál prekračuje všetky hranice. V čase, kedy nám rastie počet nových prípadov nakazených koronavírusom, táto stránka straší ľudí klamlivými správami o nosení rúška, ktoré opakovane vyvracajú naši odborníci a lekári. V uplynulých dňoch dokonca otvorene navádza ľudí, aby obchádzali a nedodržiavali opatrenia,“ upozorňuje minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„Rešpektujem slobodu slova, ale aj tá musí mať určité hranice. Hlavnou úlohou rezortu zdravotníctva je chrániť verejné zdravie a my urobíme všetko preto, aby sme zvládli aj druhú vlnu pandémie koronavírusu,“ povedal Krajčí.

Ministerstvo kontaktovalo aj predstaviteľov Facebooku a apeluje na nich, aby si plnili svoje sľuby, že budú vytláčať a mazať škodlivé a lživé príspevky o koronavíruse a žiada, aby to robili aj na Slovensku. „Na náš podnet už vymazali niekoľko hoaxov o koronavíruse a v komunikácii s nimi budeme pokračovať,“ dodal. Viac v článku.

Nórskym poslancom sa nabúrali do emailov

Nórsky parlament (Storting) včera potvrdil bezpečnostný incident, pri ktorom zatiaľ neznámi hackeri prenikli do emailovej domény stortinget.no. Zasiahnuté boli schránky poslancov, ale aj zamestnancov parlamentu.

Únik dát mal týkať iba obmedzeného počtu emailových adries. IT experti po zistení anomálií prijali bezodkladné opatrenia a upozornili konkrétne obete útoku.

Podľa dostupných informácií útok zasiahol najmä labouristov, konzervatívcov a stranu Center. „Nevieme presne, koľko ľudí bolo zasiahnutých,“ konštatoval hovorca Labouristickej strany Jarle Roheim Håkonsen.

Vedenie Stortingu zapojilo do pátrania po útočníkoch aj políciu. „Situáciu berieme vážne a venujeme všetku pozornosť jej analýze, aby sme dostali celkový obraz o incidente a možnom rozsahu škôd,“ uviedla kancelárka parlamentu Marianne Andreassen.

Na vyšetrovaní sa okrem polície podieľa aj tajná služba (PST) a Národný bezpečnostný úrad (NSM). ‚‚Parlamentu pomáhame pri analýzach a technickej pomoci,“ vyjadril sa podľa agentúry Reuters hovorca nórskeho NSM Trond Oevstedal. Viac v článku.

Na Slovákov a Čechov útočí nový trojan KryptoCibule

Výskumníkom z firmy ESET sa podarilo odhaliť typ trójskeho koňa, ktorého obeťami sú predovšetkým internetoví užívatelia z Česka a Slovenska. Nová rodina malvéru dostala pomenovanie KryptoCibule.

Prevádzkovatelia KryptoCibule sa pomocou svojho výtvoru snažia predovšetkým o finančné obohatenie a preto sa zameriavajú na majiteľov kryptomien.

Nielenže zneužívajú počítač obete za účelom dolovania kryptomien, pokúšajú sa taktiež presmerovať transakcie pozmenením adresy peňaženky v schránke. Okrem toho škodlivý softvér dokáže z napadnutého zariadenia exfiltrovať citlivé súbory súvisiace s kryptomenami.

Experti identifikovali niekoľko verzií KryptoCibule, pričom najstaršia pochádza z decembra 2018. Odvtedy sa malvér neustále vyvíjal a zdokonaľoval. Viac v článku.

Zle nastavený server v Kanade spôsobil 3,5 % pokles vo svetovom prenose dát

Internetový poskytovateľ CenturyLink utrpel v nedeľu 30. augusta vážny výpadok po tom, čo v jednom z dátových centier došlo k nesprávnej konfigurácii, ktorá následne spôsobila na internete chaos.

Chyba sa šírila zo siete CenturyLink a mala dosah aj na iných poskytovateľov internetového pripojenia.

Porucha spôsobila viacerým firmám problém s pripojením sa do siete. Medzi zasiahnuté firmy patrili Amazon, Twitter, Microsoft (Xbox Live), EA, Blizzard, Steam, Discord, Reddit, Hulu, Duo Security, Imperva, NameCheap, OpenDNS a mnoho ďalších.

Podľa analýzy spoločnosti Claudfare, ktorá bola taktiež zasiahnutá, viedol tento výpadok k celosvetovému poklesu prenosu dát o 3,5 %.

Podľa vyjadrenia predstaviteľov CenturyLinku vznikla chyba v dátovom centre v Kanade v meste Mississauga. Koreňom problému bolo nesprávne upozornenie Flowspec. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Facebookom sa šíria manipulatívne fotky s cieľom nadhodnotiť počet demonštrantov protestujúcich proti opatreniam zavedených v rámci boja s pandémiou COVID-19. V prvom prípade sa v skutočnosti nejedná o fotku protestu proti pandemickým opatreniam, ale o fotku fanúšikov FC Liverpool oslavujúcich víťazstvo svojho tímu v roku 2005, v druhom prípade ide zase o fotku z berlínskeho festivalu Love Parade z roku 1997. Obe fotky majú navodiť dojem, že sa protestov účastní omnoho viac ľudí, než uvádzajú médiá.
  • Stretnutie ozbrojenej skupiny, ktorá stojí za nedávnou streľbou v americkom meste Kenosha, jej organizátori otvorene propagovali v príspevku na Facebooku. Autori v ňom dokonca priamo vyzývali účastníkov, aby si so sebou priniesli zbrane. Napriek tomu, že bol tento príspevok administrátorom sociálnej siete oznámený 455 krát, odstránený nebol. Podľa Facebooku totiž „žiadne z ich pravidiel neporušoval”. Mark Zuckerberg celú situáciu označil za „technické zlyhanie“. Počet oznámení tohto príspevku však tvorilo 66% všetkých oznámení za ten deň. Je preto na zváženie, či sa skutočne jednalo o technické zlyhanie alebo príspevku nebola jednoducho venovaná dostatočná pozornosť.
  • Nový projekt Facebooku bude skúmať ako sociálna sieť ovplyvnila tohtoročné americké prezidentské voľby. Na projekte sa budú podieľať nielen zamestnanci Facebooku, ale aj výskumníci a akademici z celej krajiny. Cieľom je zistiť, či Facebook skutočne významným spôsobom ovplyvňuje rozhodovanie amerických voličov. Zameria sa najmä na to, ako Facebook ovplyvňuje politickú polarizáciu voličov, volebnú účasť, dôveru v demokraciu a šírenie dezinformácií. Vplyv Facebooku na amerických voličov a potenciálne ovplyvňovanie ich hlasovania na tejto platforme sa stal diskutovanou témou už v minulých prezidentských voľbách. Pomocou tohto projektu chce Facebook zrejme minimalizovať možné kontroverzie ohľadom svojej úlohy počas volieb.
  • Facebook a Twitter potvrdili, že ich FBI varovalo pred Kremľom podporovanými dezinformačnými akciami. Ruská skupina Internet Research Agency, ktorá zasahovala už do prezidentských volieb v roku 2016, údajne znova vyvíja podobné snahy. Malo by sa jednať najmä o overené stratégie ako vytváranie falošných účtov či na oko ľavicových spravodajských webov. Cieľom tejto skupiny je presvedčiť potenciálnych voličov kandidáta Demokratov, Joea Bidena, aby svoje rozhodnutie prehodnotili a radšej dali svoj hlas jeho protivníkovi Donaldovii Trumpovi. 
  • S blížiacimi sa americkými prezidentskými voľbami prišla firma Microsoft s novým nástrojom na odhaľovanie zmanipulovaných videí. Tento nástroj by mal byť schopný analyzovať fotky a videá a odhaľovať mieru ich skreslenia a manipulácie s nimi. Microsoft dúfa, že pomocou tejto technológie bude možné znížiť počet dezinformácií, ktorých šírenie pred voľbami naberá na intenzite. 

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk