DISINFO REPORT – 257. týždeň

Vitajte pri čítaní 257. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Zaľúbil sa do AI, potom si vzal život: Četboty môžu viesť k závislosti

Zdroj: vytvorené pomocou umelej inteligencie MS Copilot

Všetkého veľa škodí – a platí to aj o umelej inteligencii. Výskum MIT v spojení so spoločnosťou OpenAI dokázal, že AI a na nej založených četbotov môžeme prirovnať k nadmernému využívaniu sociálnych sietí, hazardným hrám či požívaniu alkoholu. Kým v kontrolovanom rozsahu a množstve nejde o nič závažné, v časti prípadov môže viesť až k rozvinutiu závislosti. Vývojári četbotov preto musia do budúcna myslieť aj na tento aspekt interakcie medzi človekom a strojom, no súčasne je potrebné, aby bol tento fenomén riešený na spoločenskej úrovni – napríklad adresovaním čoraz rozšírenejšej osamelosti ľudí. Viac v článku

Neďakujte AI četbotom, ničíte tým životné prostredie

Umelá inteligencia (AI) prináša pozitíva i negatíva – ako po stránke využitia, tak s nimi spojených rizík. Niektoré témy okolo AI sú dokonca vtipné, hoci sú zároveň vážne. Jednou z takých je téma plytvania zdrojmi pri komunikácii s AI četbotmi. Dátové centrá, ktoré umelá inteligencia využíva, sú totiž energeticky náročné a každá konverzácia s četbotom so sebou prináša určitú uhlíkovú stopu a finančné náklady na strane prevádzkovateľa služby. Viac v článku

Informačné operácie ako súčasť vojnových zločinov: Je možné súdiť propagandistov?

Vplyv propagandy na prvý pohľad nie je taký výrazný, ako sú následky použitia konvenčných zbraní, a to napriek tomu, že sa oba nástroje snažia dosiahnuť rovnaký cieľ. V minulosti však nájdeme nemálo prípadov, keď boli propagandisti odsúdení na trest smrti. Revolúcia informačného priestoru dnes v tomto ohľade predstavuje výzvu, keď je šírenie vojnovej propagandy prehliadané a tolerované. Viac v článku.

Veční osloboditelia, ignorácia vojnových zločinov a neželané mimovládky

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Dezinformačná scéna vrátane členov vládnej koalície naďalej ignoruje vojnové zločiny Ruska. Pre odsúdenie útoku na ukrajinské mesto Sumy premiérovi chýbali informácie. Na Slavíne za účasti ruského veľvyslanca rečnil o historickom význame osloboditeľov z Červenej armády. Kým premiér obvinil Západ z prepisovania histórie, Blaha Západ rovno obvinil zo šírenia fašizmu.
  • Okrem glorifikácie Sovietskeho zväzu a nástupníckeho (teroristického) Ruska sa niektorí dezinformátori opäť pustili aj do Európskej únie (EÚ). Ústredný naratív sa držal tvrdenia, že za nepriaznivú ekonomickú situáciu nemôže ani ruská agresia, ani americké clá, ale európske zelené politiky či to, že sa EÚ vraj postupne mení na vojenskú organizáciu.
  • Domáce politické prostredie lemovali najmä dve témy. Vládna koalícia a spriaznení dezinformační aktéri sa snažili obhájiť návrh zákona, ktorý pre mimovládne organizácie vytvára nepriateľné podmienky a predstavuje aj riziko zneužitia na pomstu voči nepohodlným aktivistom. Podľa vlády však nemá ísť o diskrimináciu, ale o boj za transparentnosť a Slovensko bez zahraničných vplyvov (len tých západných, ruské môžu ostať).
  • Druhou témou bola celkom očakávane epidémia slintačky a krívačky, ktorá ohrozuje tak slovenský dobytok, ako aj mysle časti slovenskej populácie. Blaha opäť spomínal biologické laboratóriá na Ukrajine, Kotleba hovoril o vyvražďovaní koňov kvôli Agende 2030 a Heredoš zas blúznil o juhoamerickom hovädzom. 
  • Viac v reporte.

Krátko z domova a zo sveta

  • V Kyjive bolo najmenej 9 ľudí zabitých a viac ako 80 zranených po tom, čo Rusko vykonalo jeden z najničivejších leteckých útokov proti Ukrajine za posledné mesiace. Terčom bol aj Charkiv a ďalšie mestá.
  • Spojené kráľovstvo sa rozhodlo zvýšiť výrobu zbraní, aby znížilo závislosť od dovozu z USA a Francúzska. Podľa britského ministra obrany, lekcie z Ukrajiny zdôrazňujú potrebu domáceho dodávateľského reťazca.
  • Obrázky sexuálneho zneužívania detí vytvorené umelou inteligenciou sa stávajú „výrazne realistickejšie“, tvrdí Internet Watch Foundation (IWF). Okrem toho sa však výrazne zvýšilo aj množstvo takéhoto obsahu.IWF vo svojej výročnej správe uviedla, že v roku 2024 obdržala 245 hlásení upozorňujúcich na takýto obsah, čo je nárast o 380 % v porovnaní s 51 zaznamenanými v roku 2023. Hlásenia sa dokopy týkali  7 644 obrázkom a malému počtu videí.
  • Európska komisia udelila spoločnosti Apple pokutu 500 miliónov eur a spoločnosti Meta 200 miliónov eur za porušenie pravidiel spravodlivej hospodárskej súťaže. Pokuty boli udelené na základe porušenia zákona EÚ o digitálnych trhoch (DMA), ktorý má zabezpečiť férové obchodné praktiky technologických spoločností.
  • V Kanade bol pred nadchádzajúcimi voľbami zaznamenaný dramatický nárast falošného politického obsahu na sociálnych sieťach. Výskumníci zistili, že viac ako štvrtina Kanaďanov bola vystavená falošnému politickému obsahu, ktorý je silno polarizujúci. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!