DISINFO REPORT – 230. týždeň

Vitajte pri čítaní 230. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Podporte boj proti dezinformáciám

Infosecurity.sk dlhodobo bojuje proti aktivitám dezinformátorov. Cieľom našej činnosti je odhaľovanie a vyvracanie nebezpečného a nepravdivého obsahu, ozdravovanie informačného priestoru a presadzovanie demokratických hodnôt.

Aby sme mohli v týchto činnostiach pokračovať, potrebujeme aj vašu pomoc.

Ak chcete podporiť boj proti dezinformáciám, môžete tak urobiť jednorazovo alebo pravidelne cez novú darovaciu stránku: https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/.

Aj v prípade, že ste nás doposiaľ podporovali cez platformu Patreon, by sme vás radi poprosili o presmerovanie podpory na stránku Darujme.sk. Tá bude od konca roku 2024 našou jedinou platformou pre získavanie dobrovoľnej podpory od fanúšikov – ľudí, ktorým záleží na budúcnosti demokracie na Slovensku.

Každému, kto nás podporuje alebo v budúcnosti podporí, patrí naša vďaka. Len prostredníctvom darov od vás dokážeme pokračovať v činnosti.

Vďaka vám môžeme naďalej bojovať proti dezinformáciám, propagande a naratívom antidemokratických aktérov, a zároveň odolávať silnej kampani namierenej proti mimovládnym organizáciám.

Ďakujeme za ochotu podporiť našu činnosť. 

Kreativite sa medze nekladú: Niektorí konšpirátori pripisujú atentáty na Trumpa Demokratom, iní hovoria o zinscenovanej udalosti

15. septembra sa odohral druhý pokus o atentát na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Incident sa odohral počas toho, ako Trump hral golf v Národnom golfovom klube na Floride. Republikánsky kandidát na prezidenta sa vyhol akýmkoľvek zraneniam, konšpiračné teórie to však nezastavilo. Viac v článku

Krajná pravica vo svete preniká do mainstreamu. Vzťahy si buduje nadnárodnými konferenciami

Americká organizácia Globálny projekt proti nenávisti a extrémizmu (GRAHE) publikovala analýzu medzinárodných krajne pravicových konferencií a jej účastníkov. Výsledok analýzy poukazuje na silné prepojenie globálnej siete, ktorej hlavnými motormi sú subjekty z USA, Európskej únie, ale aj Ruskej federácie. Viac v článku

V USA zatkli lídrov Terrorgramu. Krajne pravicové zoskupenie zradikalizovalo aj strelca zo Zámockej

V pondelok 9. septembra 2024 americká polícia ohlásila, že došlo k zatknutiu lídrov krajne pravicovej skupiny Terrorgram. Zoskupenie vytváralo a prevádzkovalo skupinové čety v aplikácii Telegram, kde následne šírili krajne pravicový obsah a propagandu. Vo svojom manifeste sa k zoskupeniu prihlásil aj strelec zodpovedný za teroristický útok v bare Tepláreň. Viac v článku.

Dezinformátori oživujú naratívy o ukrajinskom fašizme. Strašia európskou totalitou a aj treťou svetovou vojnou

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Časť dezinformačnej scény sa opäť vrátila k osvedčeným naratívom, ktoré cielia na diskreditáciu Európskej únie (EÚ). Objavila sa rétorika o tzv. európskych totalitných praktikách, likvidácii národných štátov či podnecovaní vojny na Ukrajine.
  • Boli to práve snahy o legitimizáciu ruskej agresie, ktoré dominovali v slovenskom informačnom priestore. Lavínu manipulatívnych reakcií vyvolalo najmä uznesenie poslancov Európskeho parlamentu (EP), ktorí vyzvali na zrušenie obmedzení, ktoré Ukrajine bránia používať západné zbraňové systémy proti vojenským cieľom v Rusku. Časť dezinformátorov situáciu využila pre šírenie strachu z prichádzajúceho svetového konfliktu či jadrovej vojny.
  • Predstavitelia vládnej koalície sa sústredili na prekrývanie témy konsolidácie verejných financií útokmi na opozíciu. Tá sa pretavila primárne do obviňovania predchádzajúcej vlády z rozvratu štátu a verejných financií, ktoré politici koalície adresovali aj strane Progresívne Slovensko, napriek tomu, že v danom období nebola pri moci. Tieto naratívy doprevádzali útoky na opozičnú poslankyňu Luciu Plavákovú, ktorá čelila v parlamente vulgárnym prejavom poslanca Rudolfa Huliaka. Viac v reporte

Oblasť kyberbezpečnosti potrebuje diverzitu. Kľúčové je zastúpenie žien a menšín

V oblasti kyberbezpečnosti potrebujeme mať zastúpené rôzne uhly pohľadov, názory a perspektívy. Ich nedostatok vedie k tomu, že máme technické riešenia, ktoré nefungujú pre rôzne skupiny. Ak by sme si vzali príklad dizajnovania bezpečnostných opatrení pre sociálne siete, čisto mužský tím by mohol neúmyselne prehliadnuť špecifiká, ktorým čelia v online priestore ženy – či už sú to sexistické komentáre, bodyshaming, sextortion a pod.

Ako môže pri prekonávaní rodovej priepasti v oblasti kyberbezpečnosti pomáhať štát a jeho inštitúcie? Aká je v tomto ohľade úloha Národného bezpečnostného úradu? Čo je potrebné zmeniť v rámci formálneho vzdelávania? Aké nové témy by mali školy pokrývať, aby výučba zodpovedala potrebám novej doby? Aké možnosti a príležitosti majú mladé dievčatá a ženy na Slovensku pre zapojenie v kyberbezpečnosti?

Prečo dnes rastie počet prípadov ransomvérových útokov a na aké ciele sa útočníci zameriavajú? Ako fungujú phishingové útoky a ako ich môžeme odhaliť? Čo predstavuje tzv. digitálna závislosť a ako ju zhoršujú firmy neetickým správaním? Ako sa digitálna závislosť u mladých ľudí prejavuje a čo sú varovné signály? Prečo nechávame v online priestore digitálnu stopu a ako môžeme uplatniť svoje právo na súkromie a ochranu identity?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s ambasádorkami Women4Cyber Slovakia Luciou Kobzovou a Viktóriou Jaklovskou.

Krátko z domova a zo sveta

  • Krajne pravicoví extrémisti utekajú z Telegramu na SimpleX. Ide totiž o aplikáciu, ktorá nevyžaduje e-maily alebo telefónne čísla používateľov.
  • Niektoré kalifornské policajné oddelenia už používajú nástroje umelej inteligencie na pomoc pri vypracúvaní správ. Odborníci sú znepokojení, pretože tieto správy plnia „ústrednú úlohu pri rozhodnutiach, ktoré menia životy ľudí,“ upozornil Andrew Ferguson, profesor trestného práva.
  • Očakáva sa, že Čína bude do roku 2030 produkovať takmer 60 % celkovej kapacity obnoviteľnej energie na celom svete, uvádza Medzinárodná agentúra pre energiu. Agentúra tiež tvrdí, že v priebehu nasledujúcich šiestich rokov sa projekty obnoviteľnej energie rozbehnú trojnásobne rýchlejšie ako v predchádzajúcich šiestich rokoch, na čele s programami čistej energie Číny a Indie.
  • Britskí krajne pravicoví aktivisti sa snažia zozbierať finančné prostriedky pre ľudí zatknutých kvôli účasti na letných nepokojoch. Označujú ich za „politických väzňov“.
  • Spoločnosť Meta oznámila, že vytvorila nový model umelej inteligencie s názvom Movie Gen. Ten dokáže vytvárať realisticky vyzerajúce video aj audio nahrávky. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk