DISINFO REPORT – 19. týždeň

Vitajte pri čítaní štvrtého vydania pravidelného DISINFO REPORTu. Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Novinky posledného týždňa:

  • Databáza #DISINFOVIRUS, v ktorej zbierame a vyvraciame mýty, hoaxy a dezinformácie o korone presiahla 65 záznamov a ostáva najväčším, úplným zoznamom svojho druhu na Slovensku.
     
  • Slovník dôležitých pojmov ktoré vám môžu pomôcť v orientácii sa znovu rozrástol o niekoľko nových hesiel. Dozviete sa čo presne sú HYBRIDNÉ HROZBY, HOAX, DOUBLETHINK a FACT-CHECKING.

Predstavujeme podcast DISINFO REPORT

V spolupráci s portálom Aktuality.sk sme spustili prvý z avizovanej série podcastov.

Vojna už nevyzerá tak, ako ju poznáme z filmov – boj štátu proti štátu. Sú to kybernetické útoky, či informačné a vplyvové operácie – psychologická vojna a propaganda. Vo vojne tak môžeme byť, aj keď sa na našom území nebojuje.

V novom podcasteInfosecurity.sk a Aktuality.sk sa dozviete, že hlavným cieľom vojny nie je poraziť protivníka v boji, ale vnútiť mu svoju vôľu. A práve tu prichádzajú na scénu dezinformácie a propaganda.

Máte právo na vlastný názor, nie na vlastné fakty

Rámcovanie problematiky v zmysle “demokracia proti dezinformáciám” je problém. Je ignorovaním reality – toho, že sú jednoducho súčasťou demokratického systému. 

Nedávna štúdia Oxford Internet Institute ukázala, že politici v 45 demokraciách využívajú sociálne siete na „zhromažďovanie falošných stúpencov alebo šírenie zmanipulovaných správ na získanie podpory voličov.” Siete, ktoré boli založené a pôsobia v najmä demokraciách. Viac v článku.

Čínske veľvyslanectvo na Slovensku sa pokúša o informačnú ofenzívu

Čínske veľvyslanectvo na Slovensku zverejnilo sériu meméčiek v slovenskom jazyku, ktoré majú vyvracať údajné mýty, ktoré sa o Číne v súvislosti s globálnou pandémiou šíria. Totalitný režim sa pokúša prejsť do informačnej ofenzívy aj u nás.

Veľvyslanectvo sa snaží presviedčať verejnosť, že vírus pochádza prirodzene z prírody a nie z laboratória, že virologický inštitút vo Wuchane s ním nič nemá. Lživo a vedome zavádza, že čínske úrady okamžite po zistení, úniku vírusu informovali verejnosť a poskytli informácie iným krajinám, aby sa tieto mohli na pandémiu pripraviť. Renomované médiá už niekoľko mesiacov informujú presne o opaku. Viac v článku.

Smartfóny Xiaomi majú širokospektrálne špehovať užívateľov

Nie je to tak dávno čo sa mediálnym priestorom prevalili správy o tom, že Huawei, druhý najväčší výrobca mobilov na svete, špehoval používateľov svojich zariadení. Takto získané informácie následne posielal čínskej vláde. Dnes máme podobné podozrenia znovu.

Najnovšie informácie ukazujú, že podobne praktiky používa ani ďalší čínsky technologický gigant, štvrtý najväčší výrobca smartfónov na svete, spoločnosť Xiaomi.

Expert na kybernetickú bezpečnosť zistil, že jeho mobil sledoval dáta z prehliadača, aj keď bol tento v inkognito móde. Xiaomi sledoval všetky webové stránky ktoré navštívil, vrátane vyhľadávania cez Google, alebo DuckDuckGo, či návštevu pornografických stránok. Viac v článku.

Kolega Matej Kandrík, riaditeľ think-tanku STRATPOL hovoril o dezinformáciach s kolegami z krajín V4. Diskusia prebehla v réžii amerického think-tanku Atlantic Council.

Analýza programového vyhlásenia vlády – kybernetická bezpečnosť a spravodajské služby

Je potrebné vyzdvihnúť, že vláda pripisuje boju s kyberkriminalitou opodstatnený význam. V realite, v ktorej už včera bolo neskoro, je dôležité motivovať sa slovami „radšej neskoro, ako nikdy“. 

Vyšetrovanie kriminality páchanej pomocou informačných technológií je v pôsobnosti odboru odboru počítačovej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru.

Ten začal svoju činnosť už v roku 2013, avšak, ako upozorňujú aj odborníci, ani za sedem rokov sa mu nepodarilo stabilizovať a dostatočne posilniť svoje kompetencie. Podstatný je aj rozvoj jeho personálnych a odborných kapacít, a to najmä v spolupráci s akademickými inštitúciami. Viac v článku.

Zem a Vek nahnevane bráni právo úmyselne klamať

Konšpiračný magazín Zem a Vek obviňuje slovenskú políciu z cenzúry a ich facebookovú stránku považuje za “orwelovsky absurdnú“. Polícia totiž upozornila na šarlatánsku stránku, ktorá sa páčila spoločenstvu Tibora Rostasa.

Polícia SR na svojom facebookovom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR aktívne vyvracia rôzne nezmysly a upozorňuje na podvody. V čase koronakrízy sa napríklad venujú aj vysvetľovaniu hoaxov týkajúcich sa vírusu COVID-19.

S ich verejnoprospešnou činnosťou majú však problém konšpirátori zo Zem a Vek. Začiatkom mesiaca na ich webe vyšiel článok s názvom “Zmení si polícia heslo „Pomáhať a chrániť“ na „Šikanovať a cenzurovať“?“. Viac v článku.

Ako Hlavné správy prepisujú históriu po vzore Ruska

Sovietsky zväz má síce nepopierateľné zásluhy na víťazstve nad nacizmom, no nie také, ako prezentujú dezinformačné Hlavné správy. Tie prispôsobujú dejiny tak, aby pasovali do ich ideologického rámca a ignorujú dôležité fakty a súvislosti. Viac V článku.

Cirkus Harabin je späť: Matovič ide zabíjať ľudí cez 5G siete

Štefan Harabin vo svojom najnovšom videu konšpiruje o 5G sieti, vysmieva sa z pandémie koronavírusu a znevažuje vládne opatrenia. Vláda Igora Matoviča podľa bývalého sudcu chce údajne zabíjať ľudí a zabraňuje protestom fiktívnymi opatreniami.

Štefan Harabin vydal minulý týždeň video, v ktorom prezentuje plejádu konšpiračných teórií, vysmieva súčasnú vládu a burcuje ľudí k protestom. Šesťminútové video má byť reakciou na Programové vyhlásenie vlády SR 2020-2024, kde sa ako jedna z priorít uvádza implementácia 5G sietí na Slovensku. Viac v článku.

EUROPOL pomohol rozpustiť skupinu kyberzločincov

Poľským a švajčiarskym policajným zložkám sa podarilo rozbiť skupinu kyberzločincov zvanú InfinityBlack. Skupina bola zapletená predovšetkým do predaja kradnutých údajov, distribúcie škodlivého softvéru, vývoja hekerských nástrojov a finančných podvodov, informoval EUROPOL.

Poľská polícia vykonala koncom apríla rozsiahle prehliadky a zatkla piatich mužov podozrivých z účasti na aktivitách skupiny InfinityBlack.

Úrady pri razii zadržali elektronické vybavenie, externé disky a hardvérové peňaženky na kryptomeny v hodnote stotisíc eur. Okrem toho sa im podarilo prerušiť dve platformy so 170 miliónmi záznamov, ktoré InfinityBlack prevádzkovala.

Databáza zozbieraných údajov o švajčiarskych účtoch mala podľa európskeho policajného úradu hodnotu až 610-tisíc eur. Skutočné škody však boli oveľa nižšie, zhruba 50-tisíc eur. Viac v článku.

https://cybersec.sk/spravy/zo-sveta/europol-pomohol-rozpustit-skupinu-kyberzlocincov/

Na krádež dát z Microsoft Teams stačilo poslať obrázok

Spoločnosť CyberArk odhalila závažnú bezpečnostnú chybu v jednej z najpopulárnejších komunikačných platforiem Microsoft Teams. Tá cez príjem externých médií umožňovala získať overovací token adresáta a ukradnúť správy všetkých ľudí v komunikačnom kanále. Viac v článku.

 Krátko z domu a zo sveta

  • Český portál seznamzpravy.cz vydáva podcast a články SHERLOCK PRO SENIORY – spravodajstvo o reťazových emailoch pre seniorov.
  • Yuval Noah Harari v rozhovore s BBC o nebezpečenstve sledovania ľudí počas koronakrízy, ponúka ucelený pohľad na globálne spoločnosti v čase pandémie.
  • Anglický experti na kybernetickú bezpečnosť varujú, že nepriateľskí štátni aktéri sa snažia získať prístup k dátam výskumu vakcíny proti koronavírusu.
  • Stránka Vaxinátor debunkovala tvrdenia českej genetičky Soňi Pekovej ktorá sa v priebehu niekoľkých mesiacov stala hviezdou českej a slovenskej konšpiračnej scény.
  • Michaela Benedigová a Peter Jančárik z agentúry Seesame napísali o tom, čo pandémia prezradila o mysliach ľudí, prečo máme krízu dôvery a ako sa z nej vieme dostať a čo môžu robiť firmy a verejné inštitúcie po korone.
  • Ak vás zaujíma aktuálna situácia so sledovaním lokalizačných dát na Slovensku, ako sa voči nemu chrániť, ako si rozbehnúť firewall na Androide, či úvaha nad tým či je lepší z hľadiska bezpečnosti Android alebo iPhone, pozrite si rozhovor s expertom.
  • Lživé informácie mali mať iba za jeden týždeň mali na Facebooku 117 milióna videní a 1.7 milióna zdieľaní.
  • Technologickí giganti sú za nedostatočné zabezpečenie infopriestoru neustále pod paľbou kritiky.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať.

Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
Podporiť nás môžete tu.