DISINFO REPORT – 180. týždeň

Vitajte pri čítaní 180. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Konflikt medzi Izraelom a Hamasom poslúžil Moskve na šírenie klamstiev. Rétoriku Kremľa preberajú aj slovenskí dezinformátori

Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie a exprezident Dmitrij Medvedev v reakcii na výbuch v nemocnici v Pásme Gazy označil nešťastie za „jasný vojnový zločin“ a dodal, že za tragédiu môžu Spojené štáty americké. Prokremeľské dezinformačné kanály neváhali cynicky využiť útoky na Izrael na vytvorenie falošnej paralely medzi Hamasom a Ukrajinou. Jeden z hlavných predstaviteľov ruskej propagandy Vladimir Solovjov tvrdil, že otrasné činy Hamasu sa podobajú tomu, ako „ukrajinskí nacisti“ údajne zaobchádzali s proruskými civilistami v Mariupole a s ruskými vojnovými zajatcami. Viac v článku.

V roku 2024 čaká svet množstvo volieb. Sociálne platformy nemusia byť pripravené na nápor nefaktického obsahu

Prezidentské voľby v USA a Rusku, voľby do Európskeho parlamentu či senátne a krajské voľby v susednej Českej republike. Rok 2024 bude kľúčovým pre značný počet štátov. Neustále sa vyvíjajúce digitálne prostredie však rozšírilo priepasť medzi technologickým pokrokom a kontrolou dodržiavania existujúcich pravidiel sociálny platforiem. Na nedostatky upozorňujú odborníci aj mimovládne organizácie. Viac v článku.

Rast extrémnej pravice môže byť ďalšou výzvou pre európsku spoločnosť

Väčšej podpore krajne pravicových strán nepochybne pomohli krízy, ktorým sme čelili a stále čelíme. Celosvetová pandémia COVID-19, vojna na Ukrajine, globálne otepľovanie, dlhotrvajúce vojny v rozvojových krajinách a s tými spojená migrácia a vysoké nárasty cien posilnili podporu nacionalistických a populistických strán v Európe. Tie často zneužívajú strach a neistotu obyvateľstva vyplývajúce z daných hrozieb a súvisiaceho poklesu životnej úrovne. S rastom populizmu ide ruka v ruke aj odpor voči migrácii, podpore Ukrajiny, potratom či právam LGBTQ+ ľudí. Viac v článku.

Rozhodnutie európskych socialistov suspendovať SMER-SSD a Hlas-SD vyvolalo obvinenia z vydierania a autoritárstva

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Po pozastavení členstva strán SMER-SSD a Hlas-SD v Strane európskych socialistov (PES) začali politickí aktéri na Slovensku zámerne skresľovať vyhlásenia PES a prezentovať sa ako obete „autoritárstva“.
  • Označenie SNS za krajne pravicovú zo strany PES vyvolalo pobúrenie medzi jej členmi a sympatizantmi, čo viedlo k snahám o vyvrátenie týchto tvrdení.
  • Slovenské politické strany navyše zintenzívňujú svoj opozičný postoj voči mimovládnym organizáciám, šíria negatívnu rétoriku a navrhujú ich nálepkovanie ako „zahraničných agentov“, čo je ozvenou praktík mnohých autoritárskych režimov. Viac v reporte

Manipulácie o právnom štáte mohli pred voľbami ovplyvniť voličov. Komunikovali ich aj politici

Témy spojené s korupciou a právnym štátom predstavovali počas predvolebného obdobia u niektorých dezinformačných aktérov pomerne markantnú časť obsahu. Celkový diskurz v jednotlivých témach určite k dôvere v súdnictvo, právny štát, ale aj médiá či politikov neprispel. Práve naopak, smeroval k podrývaniu ich autority a znižovaniu celkovej dôvery verejnosti v dané inštitúcie. 

Ako sa v uplynulých mesiacoch vyvíjala diskusia o témach korupcie a právneho štátu v dezinformačných zdrojoch? Líšila sa komunikácia starších tém ako je vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice, a tém, ktoré sa objavili až koncom predvolebnej etapy? Nakoľko sa dané témy objavovali v obsahu politických predstaviteľov? Vyskytovalo sa aj preberanie rétoriky politikov v príspevkoch alternatívnych médií či skupín na Facebooku a Telegrame? Čím sa odlišuje komunikácia korupčných tém na oboch sociálnych platformách? Existuje v rámci nich rozdiel v manipulatívnosti obsahu alebo vzorcoch prezdieľavania obsahu? 

Ktoré témy boli počas sledovaného obdobia najviac prezentované a na ktoré sa viazalo najviac manipulatívnej rétoriky? Od akých aktérov pochádzalo najviac manipulatívnych príspevkov a na ktorej sociálnej sieti takýto obsah prevažoval? Aké konšpiračné naratívy sa objavovali tesne pred voľbami, napríklad v spojitosti so zadržaním Tibora Gašpara či s témou Úradu špeciálnej prokuratúry? Prečo bola na témy korupcie a právneho štátu naviazaná klamlivá rétorika o údajnom štátnom prevrate či snahe zlikvidovať opozíciu? 

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová so šéfredaktorkou Infosecurity.sk Michaelou Ružičkovou. 

Krátko z domova a zo sveta

  • Generatívna umelá inteligencia bude v najbližších dvoch rokoch predstavovať veľkú hrozbu pre politické systémy, varovali britské spravodajské agentúry. Vláda Spojeného kráľovstva predstavila sériu dokumentov, v ktorých uvádza riziká a príležitosti, ktoré AI predstavuje.
  • Kremeľ odmietol tvrdenia, že ruský prezident Vladimir Putin je chorý. Niektoré špekulatívne médiá totiž informovali, že utrpel zástavu srdca.
  • Spravodajský portál Al Jazeera tvrdí, že jeden z izraelských náletov zabil rodinu jej korešpondenta z Gazy. Medzi obeťami v Gaze je podľa palestínskeho zväzu novinárov viac ako 22 žurnalistov.
  • Generálni prokurátori 33 štátov USA žalujú Instagram a jeho materskú spoločnosť Meta za jeho vplyv na mladých používateľov. Instagram vinia z prispievania ku kríze duševného zdravia mládeže návykovou povahou tejto platformy.
  • Alphabet, materská spoločnosť Google, hlási vyššie celkové príjmy, ako sa očakávalo. Zároveň sú však príjmy nižšie ako očakávali niektorí analytici vzhľadom na zisky z Google Cloud.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk