DISINFO REPORT – 179. týždeň

Vitajte pri čítaní 179. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Deepfake videá zasiahli do slovenských volieb. V budúcnosti môžu zahltiť informačný priestor

Generatívna umelá inteligencia (AI) má potenciál negatívne ovplyvňovať predvolebné kampane. Generatívna AI bola použitá aj počas predvolebnej kampane na Slovensku. Pred obdobnými pokusmi o diskreditáciu politikov varoval ešte v auguste Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Počas moratória anonymný účet zverejnil na sociálnej sieti Telegram deepfake video, v ktorom mal mať predseda strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka rozhovor s novinárkou Denníka N Monikou Tódovou o plánoch na zmanipulovanie volieb. Viac v článku.

Konšpirátori.sk kontrolujú obsah už aj na YouTube. Autori projektu poukazujú na monetizáciu šírenia škodlivých naratívov

Projekt začal pred nedávnymi parlamentnými voľbami skúmať aj obsah kanálov na YouTube. Slovenskú a českú verejnosť tak už varuje aj pred pochybnými videami Slobodného vysielača, InfoVojny, ZVTV alebo eReportu. Podľa Petra Jančárika, spoluzakladateľa projektu Konšpirátori.sk, je YouTube so štyrmi miliónmi slovenských používateľov populárnym nástrojom dezinformátorov na šírenie propagandy, pretože je väčší ako Facebook. Viac v článku.

Digitálna agenda Kremľa: videohry sa stávajú nástrojom šírenia ruskej propagandy

Ruská propaganda získala vo svete videohier nové útočisko a prenikla do populárnych herných titulov ako sú Minecraft, World of Tanks, Roblox a ďalšie. Hráči používajú tieto platformy na rekonštrukciu historických udalostí, ktoré sú následne cielene zneužívané Kremľom na sprostredkovanie proruských naratívov. Naratívy prezentované v hrách napríklad odrážajú snahy Kremľa odôvodniť konflikt na Ukrajine. Hráči tiež môžu demonštrovať symboly spojené s ruskými silami, podporovať nelegitímne ruské územné nároky a posilňovať protizápadnú rétoriku prezidenta Vladimira Putina. Viac v článku.

Zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine by Slovensko postavilo na nesprávnu stranu dejín

Od roku 2014 boli voľby na Slovensku poznačené zaplavovaním informačného priestoru ruskými naratívmi. Cieľom bolo zdôvodniť agresiu a neutralizovať jej negatívne dopady. Jedným zo zámerov bolo aj podkopanie dôvery obyvateľstva voči demokratickým inštitúciám a demokratickému systému ako takému či spochybňovanie členstva v EÚ a NATO.Č

ím bola špecifická situácia pred predčasnými parlamentnými voľbami? Aké otázky v oblasti politickej demokracie a zahraničnej politiky voľby sprevádzali? Prečo bolo šírenie proruskej propagandy pred voľbami intenzívnejšie ako tomu boli v minulosti? Aké typy nefaktického obsahu boli šírené a ktorí aktéri s nimi operovali? Aký vývoj je možné očakávať v postoji Slovenskej republiky k pomoci Ukrajine a aké sú stanoviská politických strán?

Aké bezpečnostné riziká by vyplývali zo zastavenia vojenskej podpory Ukrajine zo strany Slovenska alebo konsolidovaného Západu? Aké kontexty ovplyvňujú ruskú snahu o ovplyvnenie vývoja na Slovensku? Ako reagovali slovenské orgány na vyhlásenie ruskej tajnej služby o údajnom zasahovaní USA do volieb na Slovensku? Aké ciele týmto aktom sledoval ruský režim? Na aké publikum takéto kampane cielia a aké zraniteľnosti zneužívajú? Ktoré tendencie politických strán dnes prispievajú k podkopávaniu kvality demokracie a v akých kategóriách by mohla Slovensku hroziť tzv. maďarská cesta?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s politológom a prezidentom Inštitútu pre verejné otázky Grigorijom Mesežnikovom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Izrael po útoku Hamasu spustil na sociálnych sieťach v západných krajinách rozsiahlu kampaň. Podľa údajov, ktoré preskúmal portál POLITICO, je súčasťou stratégie zakúpenie reklám na platformách ako X a YouTube obsahujúcich brutálne a emocionálne zábery smrtiaceho násilia v Izraeli.
  • V Rakúsku prebieha súdny proces s bývalým rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom, ktorý čelí trestnému stíhaniu za údajné krivé svedectvo pred parlamentným výborom ohľadom korupcie. Prokuratúra ho podozrieva aj zo zneužívania verejných prostriedkov na zaplatenie sfalšovaných prieskumov verejnej mienky, hoci v tomto prípade ešte nebol obvinený.
  • Podľa medzinárodnej charitatívnej organizácie Action Against Hunger je nedostatok prístupu k vode jednou z najväčších výziev v Gaze. OSN odhaduje, že na 2,3 milióna ľudí žijúcich v Gaze pripadá menej ako 3 litre vody na osobu každý deň, pričom polovicu z nich tvoria deti, ktoré sú nedostatkom vody ohrozené najviac.
  • Používatelia Instagramu obviňujú sociálnu sieť z účelovej cenzúry príspevkov na podporu Palestíny. Spoločnosť Meta vo vyhlásení uviedla, že „nikdy nie je naším zámerom potláčať konkrétnu komunitu alebo uhol pohľadu“, ale vzhľadom na „väčšie množstvo nahláseného obsahu“ okolo prebiehajúceho konfliktu „môže byť aj obsah, ktorý neporušuje naše zásady, odstránený omylom“.
  • Platforma X, predtým známa ako Twitter, začala novým používateľom na Novom Zélande a na Filipínach účtovať ročný poplatok vo výške 1 doláru. Cieľom je podľa Elona Muska bojovať proti botom.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk