DISINFO REPORT – 178. týždeň

Vitajte pri čítaní 178. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Migrácia bola v predvolebnej kampani silnou témou. Aj politici šírili dezinformácie či polopravdy

K téme nelegálnej migrácie sa vyjadrili mnohí politici. Návrhy realistických riešení, ako zvládnuť vyšší počet nelegálnych migrantov, prekričali populisti, ktorí aj túto tému zneužili na šírenie anti-imigračných naratívov a dezinformácií. Niektoré politické strany kritizovali poverenú vládu Ľudovíta Ódora a policajné zložky za nedostatočné riešenie situácie a nezvládnutie prílevu migrantov. To sa malo prejavovať hlavne vo vysokom počte prichádzajúcich nelegálnych migrantov. Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana je lákadlom pre migrantov potvrdenie o zotrvaní. „Vnímajú to tak, že to legalizuje ich pobyt na území Schengenu, čo je absolútny nezmysel,“ dodal. Viac v článku.

Proruskí aktéri označujú Ukrajincov za „nevďačných“ uprostred sporu o vývoz obilia 

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Proruskí aktéri na Slovensku vykresľujú Ukrajincov ako „nevďačných“ na pozadí sporu o vývoz ukrajinského obilia do EÚ. Cieľom tejto rétoriky je znížiť podporu Ukrajiny a šíriť proruské tézy. To aktéri často skrývajú za myšlienky o ochrane slovenských občanov.
  • Slovensko zaznamenalo nárast škodlivých naratívov a dezinformácií súvisiacich s migračnou krízou v EÚ, pričom jednotliví aktéri z tejto situácie obviňujú vládu. Rozhodnutie Poľska sprísniť hraničné kontroly si zároveň získalo uznanie od kritikov slovenskej vlády.
  • Zahraniční novinári sú obviňovaní z úmyselného útočenia na politikov. Tento naratív sa objavuje na rôznych dezinformačných stránkach a prispieva k širšiemu trendu diskreditácie mainstreamových médií kritických voči populistickým a krajne pravicovým stranám na Slovensku. Viac v reporte

Náklonnosť k autokratickým lídrom je u Slovákov vysoká. Ruská propaganda túto zraniteľnosť využíva

Objektívne ukazovatele naznačujú, že náklonnosť k ruskému režimu je na Slovensku vysoká. V spoločnosti sa intenzívne prejavuje najmä mocenská hierarchia, kedy mocní členovia organizácie či inštitúcie častejšie konajú autokratickým spôsobom. Vo všeobecnosti je tento autokratický štýl preferovaný pred demokratickejšími formami.

Aké sú psychologické dôvody náklonnosti slovenského obyvateľstva k ruskému režimu? Môže pre výskum v tejto oblasti poslúžiť ako ukazovateľ index moci či index maskulinity? Ako do nahliadania na štát a politiku vstupuje vymedzenie rodových rolí a vnímanie maskulínnych charakteristík? Ako ovplyvňujú informácie o ruských vojnových zločinoch vnímanie Ruska u ľudí, ktorí ruský režim dlhodobo velebia? Môže dochádzať ku kognitívnej disonancii a ako do tohto procesu vstupuje ruská propaganda? Ako sa menia propagandistické naratívy a čo môže spôsobovať dlhodobé vystavenie ich tvrdeniam?

Môže byť vnímanie Ruska skresľované prostredníctvom fenoménu tzv. spomienkového optimizmu? Aké nástroje pre zamedzovanie dôvery v proruské naratívy môžeme využívať na úrovni psychológie? Aké spôsoby výchovy môžu deti motivovať k diskusii o dôležitých témach či zmierňovať náklonnosť k autokratickým lídrom v neskoršom veku?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s psychológom pôsobiacim na Paneurópskej vysokej škole Dušanom Fábikom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter, sa rozšírili videá a obrázky masovej streľby, unesených civilistov a vojakov a iné násilie spojené s ozbrojeným konfliktom medzi Izraelom a Hamasom. Šírenie takéhoto obsahu je však v rozpore s pravidlami platformy.
  • Poradcovia Rishi Sunaka sa snažia dosiahnuť dohodu medzi svetovými lídrami o vyhlásení varujúcom pred rizikami umelej inteligencie. Je však nepravdepodobné, že sa dohodnú aj na novej medzinárodnej organizácii, ktorá by sa zaoberala AI. 
  • Americká komisia pre cenné papiere a burzu vyšetruje Elona Muska v súvislosti s kúpou platformy Twitter v hodnote 44 miliárd dolárov. Musk bol vo veci komisiou predvolaný už v máji, no na poslednú chvíľu svoj plán dostaviť sa zrušil. 
  • Medzinárodný olympijský výbor pozastavil činnosť Ruského olympijského výboru „s okamžitou platnosťou“. Pozastavenie znamená, že ROC „už nie je oprávnený pôsobiť ako národný olympijský výbor“ a „nemôže dostávať žiadne finančné prostriedky od olympijského hnutia“.
  • Súperenie medzi USA a Čínou podnecuje investície do vesmírnych technológií. Situácia pripomína 60. a 70. roky 20. storočia, keď bola NASA vo vesmírnych pretekoch so Sovietskym zväzom. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk