Upozornili sme na spolupracovníka Cambridge Analytica v litovskej bezpečnostnej komunite

V kontexte škandálu, ktorý nám postupne vykresľuje svet v ktorom dochádza ku globálnym volebným manipuláciám na priemyselnej úrovni je prirodzené, že aktéri uprednostnia výhody anonymity. Najmä ak požívajú všeobecnú dôveru.

Keď sa v piatok 3.1.2020 na internete objavili prvé interné dokumenty marketingovej firmy Cambridge Analytica, ktoré zverejnila jej bývalá zamestnankyňa, dnes whistleblowerka Brittany Kaiser, rýchlo sme si všimli, že obsahujú čiastočný zoznam spolupracovníkov agentúry. Zástupcovia Slovenska na zozname nie sú.

Uniknuté dokumenty obsahujú zoznam osôb, ktoré v danej krajine firme sprostredkovali kontakty na potenciálnych klientov. V Infosecurity.sk sme si všimli, že jedno meno sa nachádza aj v rubrike pre Litvu. Darius Antanaitis je bývalý príslušník litovských ozborojených síl, dnes zapojený do niekoľkých citlivých obranných projektov krajiny.

Interný dokument spolupracovníkov agentúry Cambridge Analytica s kontaktom pre Litvu

Bezodkladne sme sa obrátili na náš kontakt v litovskej bezpečnostnej komunite a túto informáciu im posunuli. Pán Antanaitis bol následne konfrontovaný miestnou televíziou. Prijal pozvanie do diskusnej relácie v ktorej potvrdil svoj status kontaktnej osoby, no zároveň dodal, „že keď sa objavili podozrenia, spoluprácu ukončil“ (1). Náš zdroj však potvrdil, že slová pána Antanaitis sú v medzi odborníkmi brané s rezervou: „nehovorí celú pravdu … toto môže byť pokojne iba začiatok.“

Darius Antanaitis. Zdroj: LaisvėsTV

Je spolupráca s Cambridge Analytica problém?

Aké by mali byť implikácie pre spoločnosť a celý demokratický proces, keby sme zistili, že aj niektorí naši volení zástupcovia sa dostali k moci nelegitímnym spôsobom, na základe toho, že naše intímne osobné údaje, bez nášho vedomia a súhlasu zneužili na kognitívnu manipuláciu obyvateľstva pred voľbami?

Victor Breiner
Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk