Keď Rusko 24. februára 2022 vojensky napadlo Ukrajinu, ochota občanov Slovenska pomôcť nášmu susedovi bola vysoká. V prieskume projektu Ako sa máte, Slovensko? uskutočnenom v apríli 2022 označila väčšina opýtaných (44,1 %) za jednoznačného agresora Rusko, zatiaľ čo 31,6 % respondentov uviedlo, že za vojnu na Ukrajine sú zodpovedné USA a NATO. Finančne prispieť Ukrajine bolo ochotných 56 % Slovákov a poskytnúť ubytovanie zase 34,2 %.
Po dvoch rokoch ruskej agresie však solidarita s Ukrajinou na Slovensku viditeľne klesá. Zo strany Slovákov sa tak často ozývajú nenávistné prejavy voči Ukrajincom.
Ľudia z občianskeho združenia STRATHAW sa preto v spolupráci s organizáciami LUkraine ASBL, Podaj ďalej a dobrovoľníkmi z celého Slovenska rozhodli zorganizovať výstavu. Jej cieľom je priblížiť hrôzy vojny a zvýšiť občiansku angažovanosť.
Zničená sanitka a fotografie
Organizátori výstavy sa rozhodli ako hlavný exponát použiť rozstrieľanú sanitku, ktorej posádka sa snažila poskytnúť zdravotnú pomoc zranenému civilistovi v Charkovskej oblasti v roku 2022. Pomoci sa však nedočkal, keďže vozidlo sa stalo terčom ruského ostreľovania.
„My sme ukazovali zničenú sanitku, avšak okrem nej Ruská federácia zničila ukrajinský svet a život miliónom ľudí. Je to iba fragment, ktorý mal pripomenúť, že bezpečie a mier nie sú samozrejmosť. Išlo o upozornenie, aby sme ako spoločnosť zostávali empatickí,“ tvrdí organizátor výstavy.
Cieľom akcie malo byť vyjadrenie podpory a solidarity Ukrajincom žijúcim na Slovensku, ako aj snaha o zvýšenie občianskej angažovanosti.
Súčasťou výstavy boli aj fotografie a príbehy z rôznych oblastí Ukrajiny, ktoré zachytávajú utrpenie spôsobené ruskou inváziou na Ukrajinu. „Istým spôsobom je to boj s dezinformáciami. Na Slovensku sa časť občanov preteká v tom, kto je proruskejší. Mnohí z nich stále zastávajú teóriu, že vojna na Ukrajine je vymyslená a fiktívna udalosť. Prostredníctvom výstavy môže návštevník nadobudnúť pocit, že je k tejto tragickej udalosti o čosi bližšie.“
Organizátori na realizáciu výstavy zvolili mestá Banská Bystrica a Prešov. Dôvodom je vysoký počet obyvateľov, dostupnosť z regiónov a vysoké zastúpenie Ukrajincov v týchto oblastiach.
Organizátori taktiež uviedli, že sanitku použili najmä z dôvodu, že je „nepomysliteľné a maximálne nehumánne v akejkoľvek vojne útočiť na humanitárnu pomoc alebo záchranárske vozidlá, respektíve sanitku, ktorá prišla zachrániť ľudský život.“
Okrem sanitky boli súčasťou výstavy aj fotografie dobrovoľníkov z občianskeho združenia Podaj ďalej Prešov, ktoré boli vyhotovené počas desiatok ciest na Ukrajinu. Združenie v spolupráci s Karpatskou nadáciou organizuje zbierky humanitárnej pomoci a zabezpečuje ich prevoz a distribúciu na Ukrajinu. Doposiaľ dopravili na Ukrajinu viac ako 220 ton humanitárnej pomoci.
Súčasť celosvetovej kampane
Výstava je súčasťou celosvetovej zbierky na pomoc Ukrajine. „Je dôležité poznamenať, že sanitku sme mali na Slovensku požičanú od organizácie LUkraine, ktorá je súčasťou celosvetovej kampane na získavanie finančných prostriedkov UKRAINE IS CALLING.“ uvádzajú organizátori.
„Cieľom kampane je vyslať 112 hasičských áut a sanitiek na podporu ukrajinských záchranných služieb a zdravotníckeho systému pri záchrane civilistov pred ruskými útokmi.“ Kampaň UKRAINE IS CALLING v roku 2023 získala prestížnu Cenu európskeho občana.
Sanitka bola na Slovensku vystavená od 11. marca do 24. marca tohto roka. Momentálne „putuje ako novodobé memento po viacerých krajinách Európy, vrátane Luxemburska, Belgicka, Francúzska, Holandska, Veľkej Británie a Severného Írska.“
Tento článok je výstupom vzdelávacieho programu InfoGuard Academy, podporeného z grantu Veľvyslanectva USA v Bratislave.