Harabin o plagiátorstve a vrahovi

Video Štefana Harabina sa na jeho Youtube kanále objavilo len pred pár dňami. Avšak, má už desiatky tisíc pozretí a v čase písania analýzy sa nachádza na 8. mieste v kategórii Trendy. Harabinov kanál bol už raz samotnou spoločnosťou Youtube zrušený, ale o pár dní sa obnovil a líder strany Vlasť ho často využíva najmä pre kritiku súčasnej vlády. Nebolo tomu inak ani v poslednom videu, ktorého názov možno považovať za clickbait.

Obľúbený na konšpiračných weboch

Video bolo uverejnené na Youtube kanále bývalého sudcu Najvyššieho súdu SR, bývalého podpredsedu vlády a ministra spravodlivosti a lídra strany Vlasť Štefana Harabina. Spoločnosť Youtube Harabinovi kanál už raz počas kampane v rámci parlamentných volieb zrušila z dôvodu sťažností tretej strany za porušenie autorských práv v súvislosti s materiálom, ktorý Harabin uverejnil.

Harabin sa často objavuje na konšpiračných weboch v pozitívnom svetle a sám konšpirácie už niekoľkokrát šíril – napríklad  hoax o nebezpečnej ihle pri tankovaní či hoax o dovezení 11 tisíc migrantov na Slovensko. Nedávno sa tiež zastal fanúšikov Slovana, ktorí na zápase vyvesili rasistický transparent s nápisom „White Lives Matter“.

Harabin vo svojom videu neodkazuje na takmer žiadne zdroje. Spomína iba jeden, keď cituje slová pani prezidentky Zuzany Čaputovej.

V knižnici sa fotiť nesmie

Video sa začína predstavovaním ministra školstva Branislava Gröhlinga – Harabin sa o vládnych predstaviteľoch vyjadruje iba v negatívnom zmysle a často útočne. O ministrovi školstva hovorí ako o kaderníkovi, ktorého diplomová práca je kompilátom s prvkami plagiátu. Branislav Gröhling síce založil sieť luxusných kaderníctiev Pierot a popritom sa venoval aj vizáži, avšak, od roku 2016 je v strane SaS tímlíder pre oblasť školstva, je spoluzakladateľom združenia Podporme remeslá, ktorej cieľom je podporiť vzdelávanie na stredných odborných školách a posledné roky so županom Jurajom Drobom urobili v Bratislavskom kraji malú reformu školstva. Je však pravdou, že 13.7.2020 Denník N zistil, že diplomová práca ministra školstva je naozaj „kompilát s prvkami plagiátu“.

Harabin spomína aj plagiáty predsedu parlamentu Borisa Kollára a premiéra Igora Matoviča, o ktorých informoval aj Denník N, avšak, Harabin vo videu kritizuje Univerzitnú knižnicu, pretože záverečnú prácu Igora Matoviča údajne zakázala fotiť a nie je dostupná ani na internete. Prečo to tak je ale vysvetlila novinárka Mária Benedikovičová v podcaste Denníka N, kde oboznamuje s tým, ako odhalila plagiáty slovenských politikov.

V knižnici nie je povolené záverečné práce fotiť, na fotenie je potrebné mať súhlas autora.

Štefan Harabin tak využíva heuristiku dostupnosti, a teda kladie dôraz výlučne na informácie, ktoré sú jednoducho dostupné a dohľadateľné. Knižnica nezakázala fotiť iba prácu Igora Matoviča, do záverečných prác možno iba nahliadnuť a prípadne urobiť výpisky, ako to uskutočnila aj samotná novinárka. Práca Igora Matoviča neexistuje v digitálnej podobe – nie je to ale preto, že ju niekto z internetu stiahol, ale preto, že bola publikovaná v roku 1998, kedy sa práce na internet nezverejňovali, a teda sú dostupné iba v univerzitných knižniciach.

Harabin tiež tvrdí, že okrem plagiátora Kollára a Matoviča je tu aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vraj ukončila štúdium bez vypracovania záverečnej práce.

Zuzana Čaputová študovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú úspešne ukončila v roku 1996, kedy sa na právnickej fakulte ešte diplomové práce nepísali a neboli tak povinnou súčasťou štátnej skúšky.

Harabin tak vytvára unáhlený záver bez dostatočného zváženia všetkých podstatných a ľahko dostupných dôkazov a okolností, pričom považuje titul prezidentky za neoprávnený. Používa tiež techniku cherry-picking, a teda selektuje argumenty a informácie, ktoré potvrdzujú jeden pohľad na vec, ale ignorujú ostatné informácie, ktoré sú v rozporom s pohľadom autora. Pani prezidentku označuje tiež slovným spojením „korupčná podvodníčka, avšak, k tomuto tvrdeniu neposkytuje žiadny dôkaz.

Od plagiátorov k vrahovi

Titulok „Povolí Matovič Kolíkovej vymenovať Riga, sériového vraha a znásilňovača žien, za riaditeľa väzníc? “ možno považovať za clickbait, keďže sa vo videu o osobe Ondreja Rigu hovorí iba v posledných sekundách a nemá žiadnu súvislosť s plagiátorstvom, ktoré Harabin spomínal v prvých minútach. Harabin vedie konšpiráciu o tom, že by sa generálnym riaditeľom väzníc mohol stať sériový vrah Ondrej Rigo, ktorý si odpykáva trest odňatia slobody. Čoskoro však môže požiadať o podmienečné prepustenie, keďže je za mrežami už 25 rokov. Dôvod, prečo ho Harabin spája s riaditeľom väzníc je nejasný, keďže je Rigo stále vo väzení a neexistujú dôkazy o tom, že by mal o tento post záujem. Štefan Harabin tiež často vo svojich videách využíva techniku ad hominem (útok na osobu a zneužitie emócií druhej strany).

Záver

Harabin vo svojom videu nepoužíva takmer žiadne zdroje, a aj keď sú niektoré z tvrdení pravdivé, viacero z nich pôsobí iba ako konšpirácia. Je pravdou, že sa nedávno zistilo, že záverečné práce niektorých z vládnych predstaviteľov sú plagiáty, avšak, neexistujú žiadne relevantné dôkazy o tom, že je Zuzana Čaputová „korupčná podvodníčka“, ani že by sa vrah Ondrej Rigo plánoval stať generálnym riaditeľom slovenských väzníc.

Celkové hodnotenie redakcie: 1,8/7


Autorka analýzy: Barbora Krasová