Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg čelí nielen ostrej kritike médií, ľudskoprávnych organizácií a aktivistov, ale aj vzbure vlastných zamestnancov. Jej dôvodom je nesúhlas s Zuckerbergovým postojom voči prebiehajúcim protestom a kontroverzným vyjadreniam prezidenta Trumpa na Twitteri a na Facebooku, v ktorých na protesty reaguje
Spojené štáty sa v posledných týždňoch zmietajú vo vlne protestov. Ulice viacerých amerických miest sú dejiskom demonštrácií proti rasovej diskriminácii a rasovo motivovanému násiliu.
Po tom, čo George Floyd zomrel na následky zranení, ktoré mu spôsobil príslušník policajného zboru štátu Minnesota, sa státisíce Američanov rozhodli vyjadriť svoj nesúhlas s policajnou brutalitou voči Afroameričanom, ako aj so systémovým rasizmom, ktorý v USA pretrváva už po stáročia.
Nepriamym dôsledkom protestov je zmena, ktorá síce nesiaha na celospoločenskú úroveň, ale určite nie je zanedbateľná. Týka sa sociálnej siete s miliónmi užívateľov po celom svete – Facebooku.
Keď ľudia začnú rabovať, my začneme strieľať
Týmto vyjadrením reagoval prezident Trump na vyostrenie situácie počas spomínaných demonštrácií. Krátko po uverejnení týchto slov na Twitteri, ich sociálna sieť opatrila varovaním, že prezidentov príspevok má velebiť násilie.
Tie isté slová zverejnené na Facebooku však žiadnu podobnú reakciu nevyvolali. Mark Zuckerberg odôvodnil rozhodnutie ponechať prezidentov príspevok bez zmeny tým, že neporušuje komunitné pravidlá sociálnej siete. Zuckerberg sa navyše v rozhovore pre Fox News vyjadril, že „Facebook by nemal rozhodovať o správnosti všetkého, čo ľudia zavesia na internet“. Neskôr tiež dodal, že „prioritou Facebooku ostáva umožniť užívateľom čo najväčšiu slobodu slova“.
Zatiaľ čo Twitter urobil krok vpred v boji proti lživým a nebezpečným informáciám, ktoré by sa na tejto platforme mohli šíriť, Facebook svoju nečinnosť skrýva za vyjadrenia o slobode slova.
Kritika z vlastných radov
Zuckerbergov postoj sa stretol nielen s odporom rôznych médií a občianskoprávnych aktivistov, ale aj vlastných zamestnancov. Tí svoj nesúhlas s krokmi vedenia dali najavo ešte koncom mája, keď vyhlásili virtuálny štrajk. Keďže mnohí zamestnanci Facebooku pracujú z domu, nemali možnosť na protest odísť zo svojich kancelárií. Preto zvolili virtuálny štrajk a jednoducho v daný deň odmietli pracovať.
Tisíce zamestnancov si tiež zmenili svoje profilové fotky na sociálnych sieťach na obrázok bielej päste na čiernom pozadí. Jedná sa o symbol hnutia Black Lives Matter, ktoré dlhodobo bojuje za práva Afroameričanov v USA.
Niektorí zamestnanci sa dokonca odhodlali oponovať Zuckerbergovi verejne, v príspevkoch na Twitteri. Nešlo pritom iba o radových zamestnancov, ale aj o členov vedenia. Riaditeľ oddelenia produktového dizajnu Andrew Crow sa napríklad na Twitteri vyjadril takto:
„Poskytovanie priestoru na podnecovanie k násiliu a na šírenie dezinformácií je neprijateľné, a to bez ohľadu na to, o čí príspevok sa jedná a či je tento príspevok zaujímavý pre čitateľov. S Markom určite nesúhlasím a pokúsim sa jeho postoj zmeniť.“
Podobný príspevok uverejnil aj ďalší člen vedenia Ryan Freitas, ktorý je rovnako ako Crow pevne presvedčený, že „Mark sa mýli a jeho názor treba zmeniť.“ Freitas tiež dodal, že rovnaký postoj má veľa ďalších zamestnancov Facebooku, pričom časť z nich sa už v tejto veci obrátila na dozornú radu spoločnosti.
Zmena zdola?
Zamestnanci pritom s Zuckerbergom súhlasia v tom, že Trumpovo vyjadrenie neporušuje pravidlá Facebooku. Ich šéf by sa mal podľa nich však zamyslieť nad tým, či nie je chyba práve v týchto pravidlách. Na Zuckergebergov záväzok zachovať na Facebooku čo najväčšiu slobodu slova zase reagujú návrhom, že by platforma nemusela kontroverzné príspevky hneď mazať, stačilo by zaviesť podobné varovania ako Twitter.
Je ale otázne, či si Zuckerberg slová svojich zamestnancov vezme k srdcu a svoj postoj zmení. Už v minulosti sme totiž boli svedkami niekoľkých podobných protestov. Tie však vždy skončili neúspešne.
Snahu o zmenu predurčuje k neúspechu najmä fakt, že Facebook z kontroverzného obsahu profituje. Práve takýto obsah totiž dokáže prilákať najviac užívateľov. Dôkazom zámerného prehliadania kontroverzných príspevkov je napríklad interná správa Facebooku, ktorá nedávno unikla na verejnosť. V tej sa píše, že „algoritmy Facebooku cielene zneužívajú príťažlivosť kontroverzných tém pre ľudské podvedomie.“
Zuckerberg ako obhajca demokratických hodnôt?
Facebook sa za posledné roky stal mocným sociálnym, ekonomickým, ale aj politickým aktérom. Z toho by mala plynúť aj istá zodpovednosť voči užívateľom, vďaka ktorým sa na túto pozíciu dostal. Namiesto ochrany užívateľov však dáva prednosť zisku. Na obhajobu svojej nečinnosti proti tejto politike navyše zneužíva jeden zo základných pilierov demokracie – slobodu slova.
Samotné vedenie firmy pritom veľmi demokratické nie je. Mark Zuckerberg, ktorý drží moc nad celým Facebookom pevne vo svojich rukách, odmieta akékoľvek zmeny, ktoré by prispeli k zvýšeniu transparentnosti tejto sociálnej siete a kritiku od svojich zamestnancov už roky prehliada.
Keďže sa tieto udalosti odohrávajú tisícky kilometrov ďaleko, mohlo by sa zdať, že sa nás netýkajú. Facebook však zohráva významnú úlohu v našom každodennom živote. Vývoj situácie v americkej centrále Facebooku preto bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou dopad aj na mnohých Slovákov, ktorí túto platformu pravidelne využívajú.