Vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby v čase mobilizácie podpísalo viac než 40-tisíc Slovákov. Stali sa obeťami dezinformačnej kampane

Slovenskom sa nedávno šírili dezinformácie o údajnej mobilizácii kvôli vojne na Ukrajine. 40-tisíc ľudí podľahlo panike natoľko, že podali vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby v prípade mobilizácie. Zavádzajúce informácie šírili viaceré dezinformačné weby.

V uplynulých mesiacoch sa historicky najviac Slovákov rozhodlo podať vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby v prípade mobilizácie. Väčšina si myslela, že v prípade mobilizácie nebudú vôbec povolaní do armády a vyhnú sa prípadnému boju. Pravdepodobne sa stali obeťami klamstiev a zavádzania v online priestore.

K mobilizácii môže dôjsť len počas vyhláseného vojnového stavu. Taktiež, podľa združenia vlastníkov strelných zbraní Legis Telum platí, že ak niekto podá vyhlásenie, neznamená to, že je odopretie výkonu mimoriadnej služby v prípade mobilizácie automaticky vybavené.

Písomnosť najprv musí spracovať okresný úrad, ktorý má možnosť neakceptovať vyhlásenie občana. Na vyjadrenie úradu navyše nie je stanovená žiadna lehota. Pri vysokom počte vyhlásení môže ich spracovanie trvať veľmi dlho.

Vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby v prípade mobilizácie môžu podať muži vo veku od 18 do 55 rokov v každom kalendárnom roku do konca januára, ak nechcú obdržať zbraň z náboženských dôvodov alebo preto, že majú výhradu vo svedomí. Takúto možnosť majú od roku 2006, keď na Slovensku bola zrušená povinná vojenská služba.

Podaj vyhlásenie, nebudeš povolaný

Podľa informácií povereného ministra obrany Jaroslava Naďa je už počet podaných vyhlásení o odmietnutí mobilizácie vyšší než 40-tisíc. V minulosti sa pritom pohyboval na úrovni 1443 za rok 2022, 85 za rok 2021 a 343 za rok 2020.

Naď vidí za rapídnym nárastom šírenie strachu zo strany viacerých členov aktuálnej opozície. Robert Fico, predseda Smer-SD, napríklad nepravdivo tvrdil, že Západ chce na Ukrajinu poslať bojovať svojich vojakov. Poverený minister obrany dokonca vyzval generálneho prokurátora, aby zvážil, či zo strany Fica nejde o šírenie poplašnej správy.

Minister Naď informoval, že podanie tlačiva síce zabezpečí to, že podateľ nedostane zbraň do ruky, no v prípade mobilizácie bude musieť slúžiť vlasti. Vykonávať by musel iné rozkazy. Priradili by ho napríklad na kopanie zákopov alebo by pomáhal v nemocniciach.

Poverený minister obrany však občanov uistil, že mobilizáciu nikto neplánuje. Upozornil pritom na podobnú propagandu, ktorá sa šírila v Česku počas obdobia prezidentských volieb. Vzhľadom na to, že presne tie isté dezinformácie sú šírené aj v Česku, ide podľa Naďových slov o operáciu riadenú ruskou rozviedkou. Jej účelom má byť destabilizácia politického systému.

K situácii sa vyjadril aj štátny tajomník MO SR Marian Majer, ktorý tvrdenia o údajnom vyslaní našich vojakov na Ukrajinu vyvrátil. Poukázal na to, že EÚ už na jeseň 2022 oznámila vytvorenie svojej asistenčnej misie pre Ukrajinu. To však neznamená, že vojaci sa mali nachádzať na území nášho východného suseda, keďže misia je zameraná na obranný výcvik ukrajinských síl prebiehajúci na území EÚ.

Štátny tajomník upriamil pozornosť na dokument, ktorý sa šíril v online priestore a údajne mal dokazovať vyslanie slovenských vojakov na Ukrajinu. Ide však len o uznesenie, ktoré je súčasťou mandátu na umožnenie výcviku ukrajinských síl (aktuálne vo fáze pripomienkovania). Majer tým dementuje akékoľvek správy o údajnom dislokovaní slovenských vojakov na Ukrajinu.

Naštrbená dôvera Slovákov

Podobne ako Naď a Majer uistil slovenskú verejnosť aj generál Daniel Zmeko, ktorý tvrdí, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Ak by aj k mobilizácii došlo, armáda by primárne siahla po aktívnych zálohách.

Za zvýšeným záujmom  podávania vyhlásení o odopretí výkonu mimoriadnej služby v prípade mobilizácie vidí Zmeko hybridnú informačnú vojnu, ktorá sa vedie v celej Európe kvôli ruskej agresii na Ukrajine.

Generál tiež poukázal na to, že jeden z hlavných pilierov odolnosti štátu je vôľa občanov brániť štát. Tá závisí od toho, ako sa občania v štáte cítia a ako ho chcú zachovať. Ak štát nemá podporu obyvateľstva, neobráni ho ani tá najlepšia armáda. Vysoký počet podaných vyhlásení by však podľa neho nemal mať strategický vplyv na obranyschopnosť štátu.

Opačnú situáciu je podľa Zmeka možné pozorovať na Ukrajine. Ukrajinci totiž nemajú najlepšiu armádu, no podpora obyvateľov a verejnosti núti armádu, aby podávala najlepšie možné výkony.

Hlasy o mobilizácii napriek viacnásobnému vyvráteniu neutíchajú

Väčšina občanov, ktorí podali vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby v prípade mobilizácie, prepadli strachu. Hlavnou príčinou bolo šírenie klamstiev a zavádzajúcich informácií dezinformačnými stránkami a opozičnými politikmi.

Napríklad konšpiračná stránka Bádateľ zavádzala o tom, že slovenská vláda plánuje zatiahnuť štát a jeho občanov do vojny na Ukrajine. Nepravdivé tvrdenie portál odvádzal od plánu na odovzdanie stíhačiek MiG-29 na obranu proti ruskému agresorovi a od novely zákona o mobilizácii, ktorá by mala začať platiť od mája tohto roka.

Téma mobilizácie je v slovenských dezinformačných zdrojoch aktuálna aj po skončení dátumu, ku ktorému bolo potrebné podať vyhlásenie. Strach z pripravovanej mobilizácie naďalej šíri aj dezinformačná stránka Hlavné správy. Vo svojom článku tvrdí, že mobilizácia síce ešte nebeží a slovenskí vojaci neodchádzajú na front, ale údajne existuje potenciál na to, aby sa situácia vyvinula týmto smerom.

Článok argumentuje údajnou eskaláciou: najprv USA poslali na Ukrajinu húfnice, potom Himarsy, tanky a teraz chystajú dodávky rakiet a stíhačiek. Podľa Hlavných správ bude eskalácia pokračovať a nasledovať bude vyslanie vojsk. Do vyslania vojsk sa má aktívne zapojiť aj Slovensko, spolu s ďalšími štátmi Európy, Poľskom, Českom a pobaltskými štátmi.

Ďalším príkladom takejto manipulácie je telegramový status Ľuboša Blahu, v ktorom politik zavádza a prirovnáva proces odovzdania protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine k procesu vyhlásenia mobilizácie. Blaha tvrdí, že minister obrany mal o odovzdaní S-300 verejnosť informovať skôr. Z dôvodu neohrozenia priebehu samotnej akcie to však nebolo možné.

Podľa Blahu môže Rusko Slovensku vyhlásiť vojnu kvôli dodaniu stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Následne podľa neho premiér spolu s ministrom obrany nebudú mať inú možnosť než vyhlásiť vojnový stav a pristúpia k mobilizácii. Toto tvrdenie Naď poprel a poukázal na to, že o dodaní stíhačiek sa ešte bude rokovať, keďže na odovzdanie je potrebný súhlas parlamentu. Takisto poprel aj tvrdenie o údajne pripravovanej mobilizácii.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/