Ak ste aktívni na sociálnych sieťach, určite ste narazili na množstvo domnienok a konšpiračných teórií o pôvode nového koronavírusu. Okrem niektorých štátnych predstaviteľov či alternatívnych „médií“ ich však pod tajomným názvom QAnon rozširuje aj svojrázna skupina amerických konšpiračných teoretikov.
Čo je QAnon a prečo začína byť zaujímavý aj v našich končinách?
QAnon: Od teórie ku kultu
QAnon začal ako extrémne pravicová konšpiračná teória s pôvodom v Spojených štátoch amerických.
Za svetovým poriadkom vidí sprisahaneckú tieňovú vládu (tzv. Deep state), ktorá vychádza z temných okultistických kruhov a ťahá nitkami domáceho a medzinárodného diania – politického, ekonomického, aj kultúrneho.
Do tejto skupiny sprisahancov údajne patria politici (výlučne z kruhov liberálov a demokratov), boháči, ale aj hollywoodske hviezdy, ktoré majú spoločne prevádzkovať pedofilné seansy a bažiť po moci.
Teória vidí Donalda Trumpa ako spasiteľa, ktorý prišiel k moci z vôle prostého ľudu, aby odstavil prístup tohto satanistického spolku ku kľúčovým pozíciám. QAnon je teda obľúbený najmä medzi podporovateľmi prezidenta Trumpa, ako aj u samotného prezidenta.
Z „tradičnej“ konšpiračnej teórie o temnej svetovláde však QAnon časom vyrástol. Jeho prívrženci dnes tvoria skupinu pripomínajúcu skôr kult, či dokonca náboženskú sektu.
QAnon čerpá zo starších konšpiračných teórií, napríklad Deep state, ako aj z náboženskej mytológie, konkrétne viery v apokalypsu. Predstavuje však širšiu ideológiu, ktorá sa stále prehlbuje a rozrastá. Zbiera a začleňuje nesúvisiace dezinformácie, ktoré sa mu tématicky hodia a zároveň produkuje aktuálne konšpiračné teórie, ktoré potvrdzujú jeho videnie sveta.
Prvý počin QAnonu: „Pizzagate“
Prvou vymyslenou aférou, na ktorú QAnon plynule nadviazal, bol tzv. Pizzagate (spojenie slova pizza a názvu známeho škandálu prezidenta Nixona, Watergate).
Táto teória tvrdí, že Hillary Clintonová, bývalá demokratická kandidátka na post prezidentky Spojených štátov, riadi kartel, ktorý týra a zneužíva deti v suteréne obľúbenej pizzerie v Severnej Karolíne. Deti majú byť zároveň obeťami satanistických rituálov, ktorým sa demokrati oddávajú.
V boji o prezidentské kreslo bolo cieľom tohto výmyslu zdiskreditovať Trumpovu oponentku. Niektorí ľudia mu však slepo uverili. Dokazuje to aj incident z decembra 2016, kedy do spomínanej pizzérie napochodoval muž s pištoľou a v snahe odhaliť vchod do podzemia s uväznenými deťmi rozstrelil zámok na dverách do zadnej miestnosti. Našiel však len šatník. Pizzeria pivnicu nikdy ani nemala.
Šialenú teóriu odvtedy prešetrili a vyvrátili policajné zložky, aj mnohé popredné médiá. Pre QAnon to však znamenalo sľubný prvý krok do ultrapravicového mainstreamu, ktorý stojí a padá na konšpiráciách, dezinformáciách a lžiach všeobecne.
QAnon a koronavírus
QAnon postupne začal žiť vlastným životom. Využil každú príležitosť, aby prilial olej do svojho pro-trumpovského ohňa. Pandémia koronavírusu je iba ďalšou vítanou príležitosťou, ktorú si nenechá ujsť.
Medzi stúpencami QAnon sa teraz šíria viaceré, často protichodné, koronateórie: že vírus v skutočnosti neexistuje. Existuje, je nebezpečný a bol cielene vypustený tajomnou vládnucou elitou. Alebo, že nebezpečný vôbec nie je, ale demokrati okolo neho rozdúchavajú hystériu, aby znížili Trumpove šance na znovuzvolenie.
Napokon, táto nesúrodosť dáva zmysel: protichodné názory sú častým znakom konšpiračných teoretikov a profesionálnych propagandistov.
To, že Trump aj týždne po prepuknutí pandémie jej dôsledky zľahčoval a podporoval šírenie zdravotných a iných dezinformácií, prívržencom QAnonu vôbec neprekáža. Stále je pre nich spasiteľom, ktorý bojuje s pedofilnými satanistickými elitami a vyvedie Ameriku z tmy.
Pandémia COVID-19 navyše výborne zapadá do ich apokalyptického naratívu. Predstavuje totiž začiatok „Búrky“ (The Storm) – udalosti biblických rozmerov, ktorá povedie k Trumpovmu víťazstvu nad silami zla, teda k masovému odhaleniu a zatknutiu členov okultnej spoločnosti elít, proti ktorej Trump bojuje.
Akokoľvek bizarne a USA-centricky tieto naratívy znejú, darí sa im prenikať aj cez Atlantik. Analytici z platformy Graphika na analýze Twitteru ukázali, že konzervatívne a pravicové názory dominujú debate na sociálnych sieťach a rezonujú naprieč všetkými kontinentmi. (Podobnú analýzu o #WHOLiedPeopleDied sme pre Vás nedávno spracovali aj my.)
Americké a Európske ultrapravicové bunky sa na Twitteri ukázali ako najviac náchylné na šírenie dezinformácií a konšpiračných teórií, vrátane „vízií“ QAnonu.
Vďaka tomu sa dnes aj na slovenských weboch môžeme dočítať, ako sa elity, liberáli, ľavičiari, či boháči sprisahali, aby mohli vypustiť vírus a šíriť klamstvá o jeho škodlivosti či dokonca samotnej existencii.
Prečo je to dôležité?
Ak nechceme podliehať bludom a výmyslom, je kľúčové poznať pôvod konšpiračných teórií a dezinformácií, ktoré do nášho infopriesoru prenikajú. Keď vieme, odkiaľ prichádzajú, ich bizarnosť, (ne)logická absurdnosť, či skryté záujmy ich tvorcov sú omnoho zreteľnejšie.
Veriť v konšpirácie a sprisahania je atraktívne, najmä v čase, keď svetom hýbu neprehľadné udalosti, ktoré majú vážny a všeobjímajúci dopad na spoločnosť.
O to dôležitejšia, práve v týchto časoch, je schopnosť kriticky vyhodnocovať virálne informácie a senzácie. Najmä, ak majú pochádzať z „overených zdrojov“ – napríklad od kamarátovho bratranca, ktorý má pracovať na vysokých miestach a mať tajné informácie z prvej ruky. Presne takouto „overenou informáciou“ začal QAnon, ako aj mnoho koronavírusových dezinformácií (napríklad tu, alebo tu).
Nedávny prieskum Slovenskej akadémie vied ukázal, že vyše 40% opýtaných Slovákov verí v umelý pôvod nového koronavírusu a jeho úmyslené vypustenie.
Naozaj chceme veriť niečomu, čo propaguje hŕstka fanatikov, ktorí si idealizujú daňového podvodníka, čeliaceho mnohonásobným obvineniam zo sexuálneho obťažovania, ktorý ľuďom radí, aby si pichali dezinfekciu do žíl?
QAnon je pritom len jeden z takýchto prípadov. Mnoho konšpiračných teórií má podobne podozrivý, ba až komický pôvod. Hoci sa často tvária, že majú základ v „overených tajných informáciách“ a profilujú sa ako myšlienky pre intelektuálnu elitu, sú toho pravým opakom.