Fico chce byť lídrom slovenského antisystému

Doteraz ním boli neonacisti z ĽSNS. Tak trochu. Nikto z nich však nie je dosť výrazným rečníkom, aby sa tejto úlohy zhostil jednoznačne. Silné, charizmatické osobnosti sú inde.

Minulý týždeň však došlo k očakávanému antisystémovému comming-outu Roberta Fica. Vedeli sme to o ňom už odvtedy, keď po vražde Jána a Martiny vytiahol Georga Sorosa. Robia to všetci, ktorým sa minú argumenty a tí, ktorí ich nikdy nemali.

S Ficom sa 17. novembra na protest proti „novej totalite“ chystajú aj neonacisti z ĽSNS, dvojpercentný Andrej Danko, Komunistická strana Slovenska, „otec národa“ Vladimír Mečiar aj Ultras Slovan Bratislava. Nepochybne na ňom uvidíme aj iné hviezdy a hviezdičky našej dezinfoscény. Toto si nenechajú ujsť.

Z Facebooku do ulíc

Každá dobrá propaganda ženie ľudí do akcie. Ak to nerobí, nie je to propaganda. Po októbrových protestoch v Bratislave, Martine a incidente v košickej nemocnici, propaganda z Facebooku postupne, už aj u nás, preniká aj do skutočného sveta.

A to je naozaj nóvum. Pandémia, drakonické obmedzenia verejného a ekonomického života, nešikovný manažment krízového riadenia a, česť výnimkám v polícii, MZVaEZ, MZ, MOSR a OSSR, katastrofálnej komunikácie štátu s verejnosťou, tento prienik urýchlili tak, ako sme to nikdy predtým nevideli. Fico zacítil vôňu krvi.

Vie, že nepotrebuje „špinavé protislovenské prostitútky“, nové vydavateľstvo ľahkých mravov a neobmedzených možností našiel na sociálnej sieti. Stačí zaplatiť a ide to. Facebook nekladie otázky. 

Koľko nových fanúšikov im po proteste pribudne? Zrejme veľa. Sociálna sieť za úplatu umožnila vzostup populistov na celom svete. Inak tomu nie je ani na Slovensku. Doteraz však antisystému chýbal capo di tutti capi.

Fico vie, že mu to stačí. Jeho dvorný intelektuál a podpredseda, ktorého v akadémii neberie vážne ani upratovací personál, všetkým ukázal, ako nová politická ekonómia populistov funguje.

Vo voľbách do NR SR v roku 2020 pretavil nenávisť z Facebooku na viac ako 60-tisíc preferenčných krúžkov (viac ako Blanár a Žiga) a urobil tým dojem na mnohých politikov, ktorí by tiež radi, ako on, koláče bez práce.

Fico si zrejme myslí, že ak by sa mu podarilo presadiť v úlohe nového lídra a zjednotiteľa antisystému, mohol by si výdatne uliať voličov ĽSNS, SNS a Sme Rodina. Tí poslední, ak by dnes neboli vo vláde, mali by k 17. novembru vlastný revolučný letáčik.

Bödör, Kováčik, Gašpar, Jankovská, Kočner a iní môžu byť dnes obvinení a vo väzbe, lebo polícia bez Smeru vo vláde má zrejme voľné ruky. Myslí si Robert Fico, že prípadná masívna podpora voličmi antisystému z neho spraví budúceho koaličného partnera, s ktorým treba počítať? Mieri snáď vyššie? Fico je o päť tried lepší rečník ako Uhrík. Mazureka, Kotlebu a Danka rátať netreba. Vzdelaný a skúsený politický technológ bez škrupúľ v bitke o život a vlastnú slobodu. Prečo by nemieril?

Fungovať by to mohlo podobne ako u Mattea Salviniho v Taliansku, či Nigela Faragea v Spojenom Kráľovstve. Ako Brexit, Orbán, Trump, Boslonaro. Trend je taký, že na tento zoznam v súčasnosti globálne pribúda stále viac mien. Prečo by tam nemohol byť Fico?

Protest je výzvou pre políciu

Ak protest prebehne pokojne, budú sa na ňom ostentatívne pretŕčať počas zákazu zhromažďovania a rečniť o nedemokratickom útlaku. Čo je ale dôležitejšie, budú nahrávať, točiť a usilovne strihať, aby mali na Facebooku materiálu aspoň na celý budúci týždeň. Bude to jednoznačne ich výhra. 

Ak by však malo dôjsť k násilnostiam, čo je pre nich paradoxne tá lepšia alternatíva, spustí sa nezastaviteľná lavína dezinformácií, populizmu a lží o krutosti fašistického režimu vlády, potláčaní slobody slova a alternatívnych názorov – o samotnom konci slovenského národa, tak ako ho dnes poznáme. Vonkajšieho nepriateľa nahradil vnútorný. Migrantov vystriedala vláda.

Spoločným výtlakom budú zdieľať videá, fotografie a vlastnú prekrútenú interpretáciu udalostí z policajného zásahu pre stovky tisíc ľudí, ktorí budú vidieť to, čo vidieť majú – nie to čo sa stalo. Áno, toľko ľudí na Facebooku vedia spoločne reálne zasiahnuť. Ak si priplatia za reklamu, uvidia ich takmer všetci slovenskí užívatelia Facebooku. 

Vieme, že naozaj nič nemobilizuje ľudí a neutužuje jednotu skupiny lepšie ako násilie, ktoré na nás pácha údajne šialený, spoločný nepriateľ. Najmä, ak nás vodcovia presvedčili, že bojujeme proti útlaku, veľkej presile, za slobodu, tradície praotcov a budúcnosť našich deti – v boji divokom, na ktorom sa lámu dejiny. Utvrdzuje nás to vo vlastnej pravde a mimoriadne efektívne zjednocuje protestné hnutie.

Polícia si musí dať veľký pozor, aby sa to nestalo. Ak dopustí násilnosti, stane sa nechceným účastníkom v dobre pripravenej mediálnej hre na sociálnej sieti, kde má protistrana exponenciálne väčšiu silu ako polícia, politici a štátne inštitúcie dokopy. Ak neurobí nič, a protest prebehne pokojne, budú protipandemické opatrenia, kvôli ktorým mnohí podnikatelia krvácajú, všetkým na smiech. V oboch prípadoch však bude antisystém kontrolovať interpretáciu udalostí z námestia.

Nie je to jednoduchá situácia, no taktické riešenia zo zahraničia existujú, stačí sa inšpirovať a polícia by to mohla zvládnuť elegantne. 

Hnutie, ktoré sa pomaly zjednocuje aj mimo sociálnu sieť, bude síce postavené na konšpiráciách, dezinformáciách a propagande, no tá je zadarmo a Facebook ju za peniaze rád pomôže šíriť. Ako politik nemusíte pracovať a vymýšľať zložité politiky, ako krajinu posunúť dopredu. Stačí mať sieť „alternatívnych médií“ a neustále klamať.

Kto z nich to vie lepšie ako Fico?

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk