Pandémia Covid-19 – iba zámienka pre inštalovanie sietí 5G – v pozadí stoja finančné skupiny. Idú cez mŕtvoly.

Internetom sa šíri poplašná správa o tom, že vlny 5G spôsobujú ochorenie COVID-19 alebo jeho šírenie urýchľujú

Už začiatkom marca riešil hoax o 5G Hlavný denník, portál, ktorý podľa Transparency International skryte podporuje hnutie SME-Rodina a Borisa Kollára. Dezinformácia sa vtedy neujala. Dnes sa však s konšpiračnými teóriami o 5G akoby vrece roztrhlo.

O škodlivých účinkoch sieti 5G hovoril nedávno vo svojom videu známy konšpirátor Ľuboš Hrica, ktorý sa snažil poukázať na negatívny vplyv technológie 5G na zdravie človeka. Globálna pandémia koronavírusu, ktorej padlo za obeť už viac ako sto tisíc ľudí má byť iba umelo vytvorenou kulisou, dymovou clonou pre zakrytie škodlivých účinkov 5G, ktorého zavedenie vyhovuje ekonomickým záujmom finančných skupín a mobilných operátorov. Tí ho musia presadiť za každú cenu.

Komentár pod videom Ľ.H. v ktorom po svojom vysvetľuje, spojitosti technológie 5g s pandémiou koronavírusu

Teória o škodlivosti 5G pripojenia však nestojí na žiadnych vedeckých dôkazoch. Výmysel však môže spôsobiť ohrozenie bezpečnosti štátu a jeho občanov. Príkladom je Veľká Británia, v ktorej konšpiračné teórie o pripojení 5G viedli k podpaľovaniu mobilných stožiarov.

Vandalizmom nebol ohrozený len majetok a verejné zdravie, ale aj pracovníci telekomunikácií. Negatívny dopad malo aj samotné narušenie pripojenia na internet, ktoré je pre ľudí v aktuálnej situácii primárnym zdrojom informácií. Vodafone, najväčší poskytovateľ telekomunikačných služieb vo Veľkej Británii, vyhlásil, že útoky sa stávajú „otázkou bezpečnosti štátu“.

„O nebezpečnosti 5G neexistuje presvedčivý dôkaz.“

Ohniská nákazy majú vznikať všade tam, kde 5G už funguje. Neexistuje však žiadny vedecký dôkaz, ktorý by tieto úvahy potvrdzoval. Pripojenie sa testovalo v rôznych štátoch dávno pred vypuknutím epidémie. Napr. v Južnej Kórei začala 5G sieť fungovať začiatkom roku 2019, viac ako pol roka pred vypuknutím nákazy vo Wuhane.

Na udalosti zareagovala vo svojom oficiálnom vyhlásení aj britská vláda: „O nebezpečnosti 5G neexistuje presvedčivý dôkaz.“

Presvedčenie o vplyve elektronických signálov či rádiových vĺn na ľudský organizmus, jeho imunitný systém či štruktúru DNA, nestojí na vedeckých dôkazoch. Rádiové vlny sú totiž charakteristické svojou nízkou frekvenciou a produkujú iba neionizujúce žiarenie.

5G nedokáže poškodiť DNA – narozdiel od vĺn s vyššími frekvenciami (napríklad röntgenové, či gama lúče) o ktorých vieme že poškodzujú bunkovú štruktúru na subatomárnej úrovni a spôsobujú tým smrteľné ochorenia, najmä rakovinu.

Ako situáciu (ne)riešia sociálne siete

Podpaľačov vo Veľkej Británii motivovala tiež skutočnosť, že konšpiračnú teóriu šírili aj bulvárne médiá. Populárny portál DailyStar uverejnil článok, ktorý niesol názov „Koronavírus: obavy, že sieť 5G môže urýchľovať šírenie nákazy“.  Po neočakávanom vývoji situácie, portál titulku radšej zmenil.

Okrem bulvárnych médií hrajú pri šírení hoaxu svoju úlohu, už tradične, najmä sociálne siete, ktoré voči dezinformáciám zakročia príliš neskoro alebo ako vo väčšine prípadov, vôbec.

Primárne sa tento hoax šíri na Facebooku a Youtube, kde ľudia videami alebo príspevkami v skupinách vyzývali k ďalšiemu vandalizmu/podpaľačstvu.

YouTube klasifikuje konšpiračné teórie spájajúce vírus s 5G pripojením ako „borderline content“, a teda obsah, ktorý sa nachádza niekde medzi prípustným a neprípustným. To dáva Google (ktorý YouTube prevádzkuje) veľkú mieru flexibility pri posudzovaní konkrétnych prípadov. Výsledkom je prísľub, že sa Google bude snažiť znížiť frekvenciu, ktorou budú algoritmy užívateľom odporúčať videá s horiacimi mobilnými stožiarmi. Dané videá však zo svojej platformy neodstráni.

Facebook je zase plný skupín, v ktorých užívatelia tvrdia, že 5G technológia je nebezpečná. Moderátori sociálnej siete dostali sťažnosti aj ohľadom skupiny, ktorá podľa všetkého podporovala podpaľačské útoky na stožiare 5G. Odpoveď? Skupina „neporušuje naše normy komunity“. Skupinu Facebook zrušil až potom, čo na ňu upozornila redakcia BBC. Facebook uviedol, že eventuálne odstránil niekoľko podobných skupín. To zodpovedá celkovému modu operandi – Facebook proti dezinformáciám zakročí iba vtedy, ak mu hrozia reputačné škody.

Vyštudoval politológiu na Katedre politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, kde naďalej pôsobí ako odborný asistent. Zároveň je výskumníkom pre Inštitút strategických politík a analytikom MapInfluenCE projektu Asociace pro mezinárodní otázky. Venuje sa problematike otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie v prostredí medzinárodných vzťahov. Zaujíma sa o politickú filozofiu, národný populizmus, kognitívnu bezpečnosť a hybridné hrozby. Kontakt: peter.duboczi@infosecurity.sk