Diskusia o ústavnosti, resp. protiústavnosti plánovaného referenda prebiehala v spoločnosti už dlhšie. Ústavný súd (ÚS SR) vyslovil na túto otázku definitívnu odpoveď. Na rozhodnutie však niektorí reagovali konšpiráciami.
Navrhnutá otázka je protiústavná
Návrh na posúdenie ústavnosti predmetu referenda podala prezidentka Zuzana Čaputová po tom, ako boli do Prezidentského paláca doručené hárky petície za vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách. Petíciu svojimi podpismi podporilo približne 585 000 občanov.
„Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady Slovenskej republiky vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“ Tak znela otázka, ktorá mala byť predmetom žiadaného referenda.
ÚS SR 7. júla oznámil, že predmet referenda s takouto otázkou nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky.
Vyhlásenie volieb nie je pravidlo správania sa
Medzi základné argumenty, ktorými ÚS SR odôvodnil svoje rozhodnutie, patril fakt, že výsledkom referenda môžu byť rôzne druhy právnych noriem, teda pravidiel správania sa.
„V referende by sa malo prijímať nejaké pravidlo, ktoré bude platiť určitý čas. Zrušenie volebného obdobia nie je pravidlo,“ vysvetlil pre Denník N Marián Giba, vedúci Katedry ústavného práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského.
Takéto referendum v demokracii nie je bežné
Viacerí odborníci takéto rozhodnutie zo strany ÚS SR očakávali, keďže skrátenie volebného obdobia prostredníctvom referenda nie je bežnou praxou v západných demokraciách.
V Európe existujú len dve krajiny (Lichtenštajnsko a Lotyšsko), v ktorých je takýmto spôsobom možné volebné obdobie skrátiť. Obe však majú tento mechanizmus zakotvený priamo v ústavách.
Rozhodnutie Ústavného súdu SR sa zhoduje aj so stanoviskom Benátskej komisie, ktorá sa v roku 2000 zaoberala referendom na Ukrajine. CDL pri tejto príležitosti vyslovila odborný názor, že možnosť hlasovania o vyjadrení nedôvery parlamentu prostredníctvom referenda je západnému konceptu demokracie cudzia a neodporúča ju aplikovať, ak takáto možnosť nie je jasne napísaná v ústave.
Nahnevaní sú občania aj konšpirátori
Nie je prekvapením, že verdikt Ústavného súdu sa stretol s nevôľou časti spoločnosti, keďže sa na tomto rozhodnutí nezhodli ani všetci členovia pléna ústavného súdu. Traja ústavní sudcovia vydali k veci odlišné stanovisko.
Verdikt však vyvolal aj vlnu dezinformácií. Rozhodnutie bolo kritikmi interpretované ako koniec demokracie.
Prezidentka údajne koná „na pokyny americkej ambasády“
Poslanec Ľuboš Blaha vo svojom statuse, ktorý adresoval priamo prezidentke Čaputovej, napísal: „nebyť toho, že počúvate pokyny americkej ambasády a zrádzate Slovensko, jednoducho by ste referendum o predčasných voľbách vypísali a nikto by necekol ani slovo.“
Jedným dychom taktiež dodal: „stali ste sa symbolom liberálnej arogancie, ktorú dnes ľudia nazývajú fašizmom.“
Ak by však referendum prezidentka vypísala a bolo by úspešné, ktokoľvek s takouto právomocou by sa mohol dodatočne obrátiť na ÚS SR, ktorý by referendum vyhlásil za protiústavné, a teda neplatné.
Poslanec Blaha tak využil ďalšiu tému na šírenie antiliberálnych naratívov a konšpirácií, ktorými sa snaží spochybňovať nezávislosť prezidentky SR.
Bukovský: odborník na ÚS SR?
K rozhodnutiu ÚS SR sa vyjadril aj lekár, výživový poradca a známy konšpirátor Igor Bukovský.
Vo svojom videu suverénne vyhlasuje, že „6 z tých 7 ústavných sudcov, ktorých menovala súčasná prezidentka, hlasovali za návrh prezidentky, čo viedlo ÚS SR k zamietnutiu referenda. Pre mňa je to dôkaz, že sme definitívne, myslím my všetci, v rukách mafie. Politickej mafie.“
Vytvára tak falošný dojem, že výrazná väčšina sudcov, ktorých prezidentka vymenovala, sa s ňou stotožňuje a rozhoduje na jej pokyn.
Pre úplnosť treba uviesť, že za protiústavnosť referenda hlasovalo 10 sudcov, z ktorých 6 vymenovala súčasná prezidentka, čo je len malá väčšina.
Podľa českých konšpirátorov je za rozhodnutím ÚS SR George Soros
K rozhodnutiu o ústavnosti referenda sa napokon vyjadrila aj česká dezinformačná scéna. „Keď Soros vďaka prevratu v roku 2018 dostal na Slovensku cez financovanie tlače a neziskového sektora k moci najprv prezidentku a potom aj vládu, nemôžete od neho očakávať žiadnu dobročinnosť. Namiesto toho vidíte teror… a keď sa ľudia ozvú, prezidentka spolu s Ústavným súdom ich zablokujú,“ tvrdí český konšpiračný web Aeronet.cz.
Teórie o Georgovi Sorosovi ovládajúcom celý svet sa už stávajú pravidlom, keď konšpirátori narazia na fakty a rozhodnutia, s ktorými sa nestotožňujú.
Rozhodnutie o protiústavnosti referenda o predčasných parlamentných voľbách sa stalo témou dezinformátorov, ktorí sa snažia podkopávať dôveru v demokratické inštitúcie a šíriť antiliberálne a konšpiračné naratívy.