Facebook a jeho (nie veľmi úspešný) boj s dezinformáciami pred voľbami do EP

Zdroj: Flickr AVAAZ

Marec 27 2019, ústredie Facebooku:

Oznamujeme nulovú toleranciu velebeniu, podpore a vyobrazovaniu bieleho nacionalizmu (z ang. white nationalism, poznámka redakcie)…ktorú začneme presadzovať na budúci týždeň. Uvedomujeme si, že tieto myšlienky sú nutne spojené s organizovanými prejavmi nenávisti a na našej platforme preto nemajú miesto.“

O dva mesiace neskôr vydáva najväčšia svetová sieť aktivistov, Avaaz správu v ktorej konštatuje, že krajne pravicové skupiny na Facebooku „šíria nenávisť smerom k miliónom Európanov.“ Pripomeňme si, že asi len pred rokom a pol Mark Zuckerberg, tvrdil, že šírenie dezinformácií na jeho platforme je bláznovstvo.

Správa AVAAZu je výsledkom výskumu dezinformačných sietí naprieč Európou a znovu potvrdzuje známu skutočnosť, že krajne pravicové zoskupenia dezinformácie používajú ako zbraň. Avaaz výsledky výskumu následne v apríli a začiatkom mája poskytol Facebooku, ktorý (zatiaľ) pristúpil k zablokovaniu 77 stránok s mimoriadne vysokým dosahom.

Správa:

  1. Poukazuje na účty, stránky a skupiny ktoré šíria dezinformácie (nepravdivé a účelne zavádzajúce informácie).
  2. Identifikuje dezinformačné siete (zoskupenia stránok, či skupín, ktoré šíria dezinformačný obsah), tie ktoré používajú dezinformačnú taktiku (systematické používanie falošných účtov, zavádzajúce zmeny názvov facebookových stránok, či neautentickú spoluprácu zameranú na zvýšenie dosahu) alebo oboje.

Kľúčové zistenia:

  • Facebookom zablokované dezinformačné siete, mali v priebehu troch mesiacov približne 533 miliónov zobrazení. V prepočte to znamená, že sa ich obsah dosahoval skoro 6 miliónov zobrazení denne.
  • Avaaz Facebooku oznámil viac ako 500 podozrivých stránok a skupín, ktoré spolu sledovalo skoro 32 miliónov užívateľov. Títo v priebehu posledných troch mesiacov vygenerovali viac ako 67 miliónov interakcií (lajkov, komentárov a zdieľaní).
  • Facebook zatiaľ zablokoval 77 z nahlásených stránok.
  • Zablokované stránky majú približne 3 krát viacej nasledovateľov (5,9 miliónov) ako súčet všetkých nasledovateľov hlavných európsky krajne-pravicových zoskupení (Liga Mattea Salviniho, nemecká AfD, španielska VOX, anglická Brexit Party, francúzsky Front National, Marine Le Pen a poľská Právo a spravodlivosť).

Správa obsahuje nasledovné odporúčania:

Väčšina užívateľov vystavená obsahu, ktorý medzičasom Facebook zablokoval, sa pravdepodobne nikdy nedozvie, že sa stala terčom úmyselného zavádzania.

  1. Jednoznačne najefektívnejším opatrením zo strany sociálnej siete by bolo bezodkladné zverejnenie opráv informácií, ktoré stiahol z obehu. Tieto by mali byť overené nezávislými kontrolórmi faktických výrokov (fact-checkers) a distribuované priamo poškodeným užívateľom.
  2. Títo by mali byť zároveň upozornení, na škodlivý charakter stránok ktoré sledovali.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk