Vo štvrtok 8. septembra svet obletela správa o smrti britskej kráľovnej. A to hneď niekoľkokrát. Špekulácie o jej úmrtí sa začali šíriť hneď po tom, čo sa na oficiálnom twitterovom účte kráľovskej rodiny objavila správa o obavách o zdravie panovníčky.
Alžbeta II. zomrela vo veku 96 rokov, z ktorých strávila na tróne rekordných 70 rokov a 214 dní. Bola to výrazná osobnosť súčasných dejín, ktorá v ten deň ovládla informačný priestor na celom svete. A tak, prirodzene, neunikla ani pozornosti dezinformátorov.
Smrť kráľovnej vraj musí prešetriť QAnon
Jednou z prvých falošných informácií na sociálnej sieti Telegram bola správa o tom, že kráľovná v skutočnosti zomrela dávno pred 8. septembrom. Súčasťou tejto teórie bol screenshot statusu neznámeho autora z februára tohto roku, ktorý už vtedy oznamoval panovníčkinu smrť.
„Všetci vieme, že kráľovná je už nejaký čas mŕtva… Teraz sa pripravujú na zinscenovanie operácie London Bridge,“ uvádzalo sa v statuse. Zakrátko bol zdieľaný aj na Facebooku a taktiež obviňoval panovníčku z pôsobenia v takzvaných deep state kruhoch.
Pojem „deep state“ bol spopularizovaný v období administratívy Donalda Trumpa a označuje organizovanú sieť osôb, ktorá má pracovať na rozklade štátu zvnútra.
Neznámy konšpirátor ale zašiel ešte ďalej, keď tvrdil, že „odhalil“ napojenie Alžbety II. aj na údajné pedofilné organizácie vo Vatikáne. K tomuto tvrdeniu sa pridal ďalší používateľ Facebooku, ktorý kráľovnú označil za jednu z najväčších obchodníčok s deťmi.
Nechýbali ani odkazy na známe dezinformačné hnutie QAnon, ktoré vraj celú túto záležitosť prešetrí a prinesie potrebné dôkazy. Členovia tejto skupiny medzitým na Telegrame netajili potešenie z kráľovninho úmrtia. „Nech navždy horí v pekle,“ uvádzal jeden zo statusov. „Zlá čarodejnica je mŕtva,“ pridávali sa ďalší.
Na Facebooku boli konšpiračné statusy okamžite nahlásené, keďže k nim neexistujú žiadne dôkazy. Tvrdenie o tom, že kráľovná bola mŕtva už dlhšie, sa pritom dá jednoducho vyvrátiť jej fotografiami z rôznych udalostí počas celého roka. Naposledy bola zachytená len dva dni pred smrťou pri vymenovaní novej britskej premiérky Liz Trussovej.
To však pre dezinformačné kruhy nepredstavuje žiadny problém a situáciu si vysvetlili po svojom. Podľa niektorých členov hnutia QAnon bola Alžbeta II. iba počítačom vygenerovaná fatamorgána, rovnako ako prezident USA Joe Biden.
Konšpirácie ako z rozprávkovej knihy
Špekulácie sa objavili aj o príčine panovníčkinej smrti, ktorá pre verejnosť zostáva dodnes neznáma. Oficiálne zdroje uviedli len to, že „kráľovná zomrela pokojnou cestou“. Informačné prázdno zakrátko zaplnili hoaxy o tom, že jej k odchodu na druhý svet dopomohla vakcína proti Covid-19.
Niektorí používatelia Twitteru sa domnievajú, že očkovanie kráľovnú otrávilo. „Vakcíny zasahujú najmä starých ľudí, pozrite sa na kráľovnú,“ šírilo sa na sociálnej sieti.
Je pravdou, že Alžbeta II. bola zaočkovaná tromi dávkami vakcíny vrátane „booster shotu“ a začiatkom tohto roku prekonala nákazu. Mala však len mierne príznaky a prostredie kráľovskej rodiny nikdy neinformovalo o tom, že by na ňu vakcína mala nepriaznivé vedľajšie účinky.
Hoci sú takéto tvrdenia len výplodom fantázie ich autorov, vychádzajú zo skutočností, ktoré sa v reálnom živote naozaj môžu udiať. Na sociálnych sieťach sa však 8. septembra šírili aj bizarné historky, ktoré pôsobia skôr ako nepodarené vtipy.
Na Facebooku si pozornosť získalo video s tvrdením, že Alžbeta II. a jej manžel, zosnulý princ Philip, boli v skutočnosti jašterice.
Táto konšpirácia pochádza ešte z roku 1998. V knihe s názvom „Najväčšie tajomstvo“ to uviedol bývalý novinár spravodajskej stanice BBC a známy konšpirátor David Icke. Podľa neho mali mať príslušníci britskej kráľovskej rodiny, ale aj George Bush či Clintonovci, plaziu krv a pochádzať z línie plazov zo súhvezdia Draco.
Takýmto podozreniam sa v roku 2021 nevyhol ani Joe Biden, a to po tom, čo sa na internete začalo šíriť video, ako mu zo saka vylieza had. Po dôkladnejšom prizretí vtedy vysvitlo, že údajný had bol len ruženec, ktorý súčasný americký prezident nosí na pamiatku svojho zosnulého syna.
Kráľovná podľa konšpirátorov zomrela už v roku 2016
Hoci sa panovníčkino úmrtie oficiálne potvrdilo 8. septembra až vo večerných hodinách, na Twitteri sa táto správa bleskovo šírila už od skorého popoludnia. Podobná situácia sa udiala už v roku 2016. Vtedy sa stal virálnym tweet o kráľovninej smrti, ktorý publikoval falošný účet vydávajúci sa za spravodajskú stanicu BBC.
Rok predtým spôsobil chaos moderátor skutočnej BBC so statusom v znení: „Kráľovná Alžbeta II. zomrela.“ Tweet bol rýchlo vymazaný a BBC ho neskôr objasnila ako „technickú skúšku na nekrológ“.
Smrť člena britskej kráľovskej rodiny predstavuje chúlostivú udalosť, ktorá musí byť verejnosti oznámená dôstojným spôsobom. To by mal zaručovať plán s názvom „Operation London Bridge“. Dokument síce nikdy nebol oficiálne zverejnený, no počas posledných rokov na verejnosť niekoľkokrát unikli jeho rozličné verzie.
Denník The Guardian v roku 2017 priniesol informáciu, že smrť kráľovnej musí ako prvý potvrdiť súkromný tajomník Alžbety II. so zašifrovanou správou v znení: „Londýnsky most padol.“ V napätej atmosfére štvrtkového popoludnia zdieľali na sociálnych sieťach tieto špekulácie znepokojení Briti, ktorí očakávali ďalší vývoj udalostí.
Krátko pred siedmou hodinou večer boli domnienky o panovníčkinom úmrtí potvrdené oficiálnym účtom kráľovskej rodiny na Twitteri.
Pokiaľ ide o tajné kódy a zašifrované správy, verejnosť nie je o nič múdrejšia. Život za dverami kráľovského paláca stále priťahuje pozornosť a rôzne konšpirácie či špekulácie je možné očakávať aj v budúcnosti.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/