Proruská propagandistická mašinéria na Slovensku beží na plné obrátky

Dosah ruskej propagandistickej mašinérie môžeme v našom informačnom priestore pozorovať dennodenne. Na jej šírení sa aktívne podieľa široké portfólio miestnych prorusky orientovaných dezinformačných aktérov. Témy, ktorým sa dezinformačná scéna za posledný týždeň venovala boli naozaj rôznorodé.

fake news

Prokremeľskí aktéri sa väčšinou vyhradzujú proti tradičným médiám, často šíria nacionalistické myšlienky, broja voči liberálnym témam, prozápadnej orientácii Slovenska, či s výraznou zaujatosťou pozitívne informujú takmer o všetkých krokoch ruskej vlády.

I napriek tomu, že presný počet pro-Kremeľských dezinfo aktérov na Slovensku nie je známy, väčšinu spája netransparentnosť ich financovania, chýbajúce informácie o redakcii a vlastníkoch, či dôkazy o prepojeniach na skupiny priamo financované Kremľom.

V rámci nepretržitého monitorovania nebezpečného obsahu v informačnom priestore naša redakcia úzko sleduje aj publikačnú činnosť týchto aktérov.

Aj vďaka tomu Vám môžeme poskytnúť prehľad proruských dezinfo naratívov, propagandy a iného škodlivého obsahu, ktorých účelom je zavádzať, polarizovať a podkopávať nohy demokracii.

Chvála Viktora Orbána

Za minulý týždeň sa do popredia  na sociálnych sieťach  dostal najmä článok z dielne ExtraPlus pojednávajúci o nedávnej dohode medzi Maďarskom a Ruskom o dodávkach zemného plynu. Článok na Facebooku zdieľalo hneď niekoľko prorusky orientovaných dezinfo stránok a blogov, vrátane Milujeme Rusko, Odboj V4AntiKiska.

V článku autorka obviňuje vládu premiéra Hegera zo zaoberania sa len svojimi záujmami a bojom proti všetkému ruskému a vo svojej kritike nezabúda spomenúť aj vakcínu Sputnik V, ktorá bola podľa nej neprávom označená za geopolitický nástroj ruského vplyvu.

Viktora Orbána na druhej strane chváli za to, že „robí všetko preto, aby dôsledky celosvetovej situácie Maďari pocítili čo najmenej“. Za taký krok považuje aj novú 15-ročnú dohodu o dodávkach zemného plynu s ruským Gazpromom.

Plyn bude dodávať ruská strana z väčšej časti z juhu prostredníctvom srbsko-maďarského interkonektora a časť smerom z Rakúska, pričom sa podľa autorky už Maďarsko nemusí spoliehať na nestabilnú Ukrajinu.

Na základe novej dohody však Ukrajina príde o milióny z tranzitných poplatkov a Kyjev tvrdí, že požiada Európsku komisiu, aby posúdila, či dohoda rešpektuje právne predpisy EÚ v oblasti energetiky.

Rusko ako prosperujúca demokracia?

Medzi rezonujúce témy posledných dní taktiež patrili Ruské parlamentné voľby. Tie sprevádzali obvinenia z netransparentnosti a volebných podvodov.

Prokremeľské médiá však v snahe udržať falošný image Ruska ako fungujúcej a prosperujúcej demokracie zahltili informačný priestor Putinovými vyhláseniami, že výsledky volieb svedčia o rozvíjajúcej sa ruskej demokracii. Jeho výroky citovali weby Hlavný Denník, Hlavné Správy či ExtraPlus.

A to i napriek tomu, že len nezávislá pozorovacia organizácia Golos informovala, že dostala správy o približne 5,000 prípadoch porušenia volebných predpisov. Tieto informácie však už dezinfo weby opomínajú.

Ako už pri prokremeľských weboch býva zvykom, stavili na kartu obete a zo snáh zasahovať do volieb po vzore ruských provládnych médií obvinili zahraničných agentov. Terčom útokov dezinfo scény v tomto prípade boli najmä nezávislé médiá, Spojené štáty, Európska únia či pozorovacie skupiny.

Tu sa napríklad za portál Zem a Vek výrazne činil autor píšuci pod pseudonymom Eugen Rusnák. Ten zo snahy falšovať voľby, bez relevantných dôkazov, obvinil široké spektrum skupín od mimovládneho sektora až po pozorovateľov OBSE.

I napriek tomu, že Zem a Vek výrazne oslabil po tom čo Facebook zrušil jeho stránku, v prokremeľskej propagande nepoľavuje a jeho články sa vyznačujú silným emocionálnym podtónom.

V súvislosti s voľbami zavádzal aj portál ExtraPlus a to hneď clickbaitovým názvom článku, ktorý znel „Američania útočia na ruské voľby: hackeri napadli elektronické hlasovanie“. V článku však autor žiadne relevantné dôkazy neuvádza, opiera sa len o vyjadrenia ruskej tlačovej agentúry Interfax vlastnenej Moskvou.

Je zjavné, že články majú za cieľ nastoliť falošný imidž Ruska ako prosperujúcej demokracie, odvrátiť pozornosť od prípadov volebných podvodov a to i napriek zjavným porušovaniam ľudských práv a autokratickým praktikám Putina.

Kto rozdáva karty v Sýrii

Okrajovo za dezinformátori venovali aj ďalším témam. Médiami taktiež rezonovalo nedávne stretnutie tureckého prezidenta Erdogana s jeho ruským náprotivkom v Soči, o ktorom informovali Hlavný Denník aj Zem a Vek. Jedným z hlavných bodov diskusie bola aj situácia vo vojne spustošenej Sýrii. Aj o tejto udalosti informuje Zem a Vek silne zaujatým spôsobom v prospech Ruska.

Autor hneď v úvode článku Ankare vytýka neuznanie Krymu ako súčasti Ruska. Krym ako neoddeliteľnú súčasť Ruska autor prezentuje ako normálnu vec, ten bol však v roku 2014 násilne anektovaný v rozpore s medzinárodným právom.

Z článku tak vyplýva, že Erdogan sa Moskve podriaďuje pretože mu má byť zrejmé „kto rozdáva karty v Sýrii“. Terčom útokov je najmä Turecko a koaličné vojská v Sýrii, označované ako okupačné. Dezinfo scéna tak Putina stavia do dominantnej pozície, navodzujúc dojem, že Rusko spolu s Assadovým režimom stoja na prahu víťazstva.

Situácia v teréne je však omnoho zložitejšia. Súdržnosť Ruskom podporovaných Assadových jednotiek limitujú vnútorné boje, najnovšie pri meste Daara na juhu krajiny.

Veľkú časť územia aj naďalej ovládajú rebeli podporovaný Tureckom a Sýrske demokratické sily tvorené najmä Kurdmi. Faktom taktiež ostáva, že územie kontrolované Assadom sa od poslednej veľkej ofenzívy v roku 2019 prakticky nerozšírilo. Autor tak vykresľuje vývoj konfliktu v prospech Ruska, ten je však zjavne ešte ďaleko od konca.

Útok na Rusko s pomocou Slovenska

Obvyklou témou dezinfo scény je aj zbrojenie. Na ich weboch a blogoch možno naraziť na články, kde často veľmi predpojatým spôsobom informujú o nadradenosti ruskej techniky. Najnovšie sa dezinfo scéna vyjadrila aj k plánu Ministerstva Obrany na zaobstaranie novej pásovej a kolesovej techniky.

V tejto súvislosti zdieľali dezinfo weby a blogy najmä príspevok Anny Belousovovej, ktorá si vo svojej jednostrannej kritike Ministerstva Obrany a NATO kladie otázku či „chystá NATO útok na Rusko s pomocou Slovenska?“.

Z článku možno vycítiť snahu spochybniť prozápadné smerovanie Slovenska a jeho členstvo v euroatlantických štruktúrach a to prostrednítcvom vykresľovania terajšej vlády, ako prisluhovačov agresívnych USA a NATO.

O útokoch na Rusko hovorí na svojom blogu aj ďalší bývalý politik Štefan Harabin. Do pozornosti dáva cvičenie slovenských vojakov na Ukrajine, ktoré označuje za vykonávanie  bojových operácií proti Rusku na „popud Anglosasov“, jeho vyjadrenie zdieľali aj ďalšie dezinfo média vrátane Hlavného Denníka.