Podľa českých tajných služieb stoja za výbuchom v muničnom sklade vo Vrběticiach z roku 2014 dvaja „turisti“, v skutočnosti príslušníci ruskej vojenskej rozviedky GRU Alexander Miškin a Anatolij Čepiga. Samotný Vladimír Putin označil v minulosti spomínaných mužov za turistov.
Investigatívni novinári z Bellingcatu zoznam možných útočníkov rozšírili o ďalších minimálne štyroch príslušníkov. Zistili tiež, že operáciu osobne riadil veliteľ jednotky GRU 29155 Andrej Averjanov.
Dezinformátori opakujú príbeh o Západe
České dezinformačné weby však prichádzajú s konšpiračnými teóriami, ktoré začínajú pochybnosťami o načasovaní týchto zistení. Ich základnou otázkou je, prečo informácie vyšli na povrch až po siedmich rokoch, práve v období napätia medzi Ruskom, USA a Ukrajinou. Opierajú sa tiež o vyhlásenie samotného Ruska, ktoré odmietlo akékoľvek prepojenie s výbuchom.
Podľa redakcie Seznam Správy vysvetlením načasovania zverejnenia je, že totožnosť agentov Miškina a Čepigu sa zistila až minulý rok. Server Bellingcat vtedy vypátral, že za pokusom otráviť Alexeja Skripala v Británii pravdepodobne stoja členovia elitnej ruskej rozviedky a zverejnil ich fotografie. Boli to tí istí agenti, ktorí sa nachádzali vo Vrběticiach. Odvtedy mohla mať česká polícia prvé informácie o pravej identite príslušníkov GRU, prípadne varovanie mohli dostať už skôr.
Moskva je nevinná, na Čechov tlačí USA
Portál Čeští elfové vydal monitoring reakcií dezinformačnej scény na kauzu Vrbětice. Príspevky českých webov ako Aeronet, Sputnik, Parlamentí listy, Nová republika či Protiproud majú spoločný znak, a to prezentovanie Ruska ako obete.
Web Sputnik využíva najmä označenie Česka za „vazala USA“, kedy majú Američania tlačiť, aby krajina prerušila diplomatické vzťahy s Moskvou. Pod nadvládou USA a americkej spravodajskej služby CIA má byť aj Bezpečnostná informačná služba (BIS).
Aj ostatné weby sa držia verzie príbehu od Moskvy, ktorá označila za vinníka Západ a odmieta akékoľvek obvinenia. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová uviedla, že „tá verzia sa po dvoch dňoch prehýba pod takým množstvom fake news a klamstiev zo strany oficiálnych českých predstaviteľov, že sa mi chce zdôrazniť – takú absurditu sme už dlho nevideli.“
Objavuje sa i šokujúci príbeh o zapojení USA do havárie vrtuľníka, pri ktorej zomrel najbohatší Čech Petr Kellner, ktorý mal zabraňovať „nebezpečným krokom“ českých politikov proti Putinovi. Vyšetrovanie smrti Kellnera nezistilo žiadne technické poruchy či cudzie zavinenie. Malo ísť o spojenie nešťastných náhod, poveternostných i pristávacích podmienok.
Informačný boj o oficiálnu verziu
K dezinformátorom a protizápadnému naratívu sa pridáva aj slovenská scéna zastúpená Milanom Uhríkom, Ľubošom Blahom či Eduardom Chmelárom.
Uhrík považuje za potrebné vyhostiť amerických diplomatov ako hlavných vinníkov. Na Facebooku napísal: „Umelý cirkus okolo Sputnika V, provokačné manévre na Ukrajine, pokus o majdan v Bielorusku, napádanie projektu Nord Stream II, vyhosťovanie ruských diplomatov atď. – už aj slepý vidí, že tu ide o systematickú a hlavne organizovanú snahu o diskreditáciu a vyhrotenie napätia s Ruskou federáciou.“
Blaha, pre ktorého sú Vrbětice „Vesnička má středisková“, tiež pracoval s verziou, že výbuch môže byť len zámienkou pre americkú vojenskú agresiu a za všetkým vidí rusofóbiu. Ironicky poznamenal, že Ruská federácia nemá nič lepšie na práci, ako nechať vybuchovať muničné sklady.
O Amerike písal aj Chmelár, ktorý najprv priznal možnú pravdu vyšetrovateľov, no následne uviedol, že ide o „naivnú spravodajskú hru“. Tiež sa pozastavil nad načasovaním vyhlásenia: „Najväčšou otázkou zostáva, prečo zverejnenie obvinenia o ruskom útoku, o ktorom odvolaný minister zahraničných vecí Tomáš Petříček tvrdí, že ho vedel už dávno, a iní českí politici tvrdia, že to vedeli už v roku 2014, trvalo sedem rokov a prečo to bolo načasované práve teraz.“
Podľa Denníka N však jeho slová nie sú presné a necitoval Petříčka, ale zistenie českého Deníka N. Pravdou nie je ani informácia, že Petříček vedel o obvineniach dávno, v skutočnosti sa to dozvedel na začiatku apríla a ani iní politici nespomínali rok 2014.
Pokiaľ ide o čas sobotňajšej tlačovky českých predstaviteľov, môže byť vysvetlením tlak novinárov, ktorí sa k informáciám už tiež dostali.
Narušené ruské záujmy
Aj Hlavné správy sa chytili naratívu o spravodajskej hre a prekazení „významných strategických projektov Ruska v EÚ“. O udalosti píšu buď preberaním agentúrnych správ, prekladaním tých z Východu či píšu sarkastickým tónom, ako túto bezvýznamnú akciu dvoch agentov sledoval „Putin s gumipuškou“.
Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku na sociálnej sieti napísalo, že v tom vidí americkú stopu. Vyhostenie ruských diplomatov z Česka, ktoré nasledovalo po odhaleniach označilo za nepriateľský krok a pokračovanie série protiruských akcií. Veľvyslanectvo tiež podnecuje obavy, že Česi doplatia na vyhostenie po ekonomickej stránke. Ruská strana totiž na vyhostenie odpovedala rovnakým krokom.
Kremeľ za všetkým vidí rusofóbiu
„Vyhostením ruských diplomatov sa Česko pridalo k rusofóbnej vlne šírenej z Washingtonu,“ vyhlásil predseda zahraničného výboru dolnej komory parlamentu (Dumy) Leonid Sluckij z Liberálno-demokratickej strany Ruska.
Napriek niektorým doposiaľ neobjasneným bodom v českej verzii o výbuchu neexistujú žiadne dôkazy o vplyve USA na Babiša či Hamáčka. Obvinenia Západu súvisia najmä s novovymenovaným americkým prezidentom Bidenom, ktorý oproti Trumpovi podniká razantnejšie kroky proti Rusom a uvaľuje sankcie. Vzťahy sa zhoršili najmä po zisteniach o zásahu Moskvy do vlaňajších volieb v USA a útokoch na amerických vojakov v Afganistane. Nové sankcie pribudli aj po obvineniach Kremľa z minuloročného hackerského útoku na vládne inštitúcie, ktorý úradníci označili za „najhorší prípad hackerstva v histórii Ameriky“.
Útok cudzej mocnosti na muničný sklad členského štátu EÚ a NATO je mimoriadne závažným zistením. Je správne, aby sme dôverovali nášmu susedskému štátu a jednému z našich najbližších partnerov. Dnes sa veľmi jasne ukazuje, kto na Slovensku pretláčaním dezinformačných naratívov slúži ruským záujmom.