RT (predtým známa ako Russia Today), ruská spravodajská sieť prevádzkovaná a riadená Moskvou, je známa šírením proruskej propagandy, konšpiračných teórii či nepravdivých tvrdení. Táto sieť vysiela a publikuje vo viacerých jazykoch, a to v ruštine, angličtine, nemčine, španielčine, francúzštine, arabčine.
V článkoch tohto média je citeľný prokremeľský naratív, čo potvrdila aj nezávislá webová stránka Media Bias/Fact Check (MBFC). Podľa nej sú faktickosť obsahu a celková dôveryhodnosť RT veľmi nízke.
MBFC si takisto všimla, že médium neuvádza informácie o autoroch článkov publikovaných na webových stránkach. To vedie k nedostatku transparentnosti, čo sťažuje overovanie informácií.
RT bola tiež prednedávnom zaradená do skupiny najväčších šíriteľov klimatických dezinformácií tzv. „Toxic Ten“, o ktorej sme prednedávnom informovali.
V Rusku sú antivaxeri vrahmi, v Nemecku protipandemické opatrenia nacistická politika
Zaujímavé na spravodajskej sieti je tiež to, že prispôsobuje články týkajúce sa Covid-19, vakcín či lockdownu svojmu cieľovému publiku. V ruskom jazyku vyzývajú redaktori k očkovaniu a skeptikov či nespolupracujúcich lekárov nazývajú „imbecilnými vrahmi“, ktorí chcú „sabotovať ozdravenie národa“.
Naopak, spravodajstvo v angličtine dáva väčší mediálny priestor zdravotným pracovníkom, ktorí protestovali proti údajným „lekárskym pokusom“ a za ich proti-očkovací postoj im bol pozastavený výkon služby.
Rozdiel v názoroch je viditeľný aj pri téme vakcinácie po prekonaní vírusu. Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie radí občanom po šiestich mesiacoch od zotavenia z choroby vakcináciu. Napriek tomu, v anglickej RT sa novinári sťažujú, že sú „nútení“ takéto očkovanie po prekonaní Covid-19 absolvovať.
Rozdiely sa však netýkajú len ruskej RT a jej anglickej odnože. V nemeckej mutácii spravodajská sieť prirovnáva protipandemické opatrenia k nacistickej politike a vo francúzskej prináša rozhovory s konšpirátormi či zástancami nevyskúšaných „alternatívnych“ metód liečby koronavírusu.
V Španielsku, v krajine s viac ako 80% zaočkovanosťou dospelej populácie a malou antivaxerskou komunitou, médium vyzdvihuje výhody očkovania vakcínou Sputnik V.
Ruská antivaxerská komunita obvinila šéfredaktorku z nenávistných prejavov
Šéfredaktorka RT Margarita Simonyan spochybňovala základné „kognitívne schopnosti“ ľudí, ktorí odmietajú očkovanie a obvinila ich z otravy ruskej národnej solidarity. Táto komunita nahlásila jej vyjadrenia federálnym orgánom činným v trestnom konaní a obvinila ju z nenávistných prejavov a z „porušovania ich ľudskej dôstojnosti“.
Simonyan na obvinenia reagovala nasledovne: „Antivaxeri, ktorí hlásajú slobodu voľby a slobodu názoru, ma chcú zavrieť za vyjadrenie môjho názoru. Úžasné.“
Tá istá komunita však čerpá informácie zo zahraničného spravodajstva RT, ktoré neskôr používa ako dôkaz proti potrebe očkovania. Viac než tisíc priamych hypertextových odkazov na najpopulárnejších ruských antivaxerských kanáloch na Telegrame pochádzalo práve zo zahraničných webových stránok RT.
Obzvlášť vysoká popularita nemeckej odnože RT u Rusov
Zo spomenutých hypertextových odkazov na Telegrame bola viac ako polovica z nemeckej stránky RT DE. Tá predstavuje až 8% globálnej návštevnosti rt.com, čo z nej robí najväčšiu subdoménu tohto média. Vedúci manažment RT sa však alternatívnymi správami v Nemecku netají a obhajuje to tým, že sa snažia „pokryť celú škálu názorov na túto otázku“.
Spoločnosť Google dokonca v septembri tohto roku v dôsledku šírenia dezinformácií o vakcínach a pandémii Covid-19 zablokovala dva YouTube kanály nemeckej odnože média.
Simonyan na margo toho uviedla, že tento krok považuje za „skutočnú mediálnu vojnu“ a Ministerstvo zahraničných vecí Ruska obvinilo YouTube z mediálnej agresie a informačnej vojny.
RT DE sa taktiež chytila pochybného výskumu ohľadom Covid-19, ktorý bol prezentovaný na Konferencii patológov v Nemecku. Nemecká spoločnosť pre patológiu (German Society of Pathology) tieto vyhlásenia označila za nevedecké, no to RT DE už v článku nenapísala.
Ruský preklad sa potom stal medzi ruskou antivaxerskou komunitou na Telegrame, Vkontakte či Odnoklassniki virálnym hitom.
Z uvedených príkladov jasne vyplýva, že RT publikuje iné informácie v závislosti od jazyka, v ktorom je článok uverejnený.
Nie je to však prvýkrát, čo sa spomína rozdielnosť informácií zverejnených RT v závislosti od cieľových krajín. Už v roku 2016 zistilo Centrum pre bezpečnostné štúdie (Center for Security Studies) skúmaním YouTube kanálov RT, že rozdelením publika do jazykových kategórií oddeľuje RT svoje priority pre každé publikum prostredníctvom rôznych správ.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/