Zakrývanie vojnových zločinov dezinformáciami: prokremeľské médiá o udalostiach v Buči klamú(Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 19. apríl 2022)

Zábery civilistov zavraždených v uliciach Buče vyvolali nielen verejné pobúrenie, ale poukázali aj pravú tvár Putinovej invázie. Napriek tomu prokremeľské médiá zaplavujú informačný priestor dezinformačnými naratívmi v snahe odvrátiť pozornosť sveta od ruských vojnových zločinov.

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré za posledné dva týždne v informačnom priestore stúpali:

  • Kremeľ sa snaží obsadiť informačný priestor tým, že ho zaplavuje protichodnými „vysvetleniami“ vojnových zločinov v Buči.
  • V prominentnom dezinformačnom naratíve sa uvádza, že udalosti v Buči sú nafingované ukrajinskou vládou a majú odvrátiť pozornosť sveta od zločinov spáchaných Ukrajincami, od ich objektov na výrobu biologických zbraní a od vojnových zločinov spáchaných Západom v iných častiach sveta.
  • Ďalšou významnou medializovanou témou bolo darovanie raketového systému S-300 Ukrajine zo strany Slovenska. To spustilo vlnu dezinformácií zo strany miestnych prokremeľských médií, ako aj politickej opozície.
  • Falošné správy o tom, že systém S-300 zničila ruská armáda sa začali šíriť niekoľko dní po jeho odovzdaní Ukrajine. Dezinformační aktéri sa navyše snažili podkopať snahy vlády o podporu Ukrajiny tvrdením, že Slovensko je zbytočne zaťahované do vojny.

Odvádzanie pozornosti od Buče

Prokremeľskí predstavitelia sa rýchlo snažili odvrátiť a zakryť fakty o vojnových zločinoch. Kremeľ sa snaží obsadiť informačný priestor tým, že ho zahlcuje protichodnými „vysvetleniami“ udalostí, z ktorých mnohé teraz kolujú slovenským internetom.

Najvýznamnejším naratívom je, že šokujúce scény, ktoré obleteli svet, nie sú ničím iným ako zinscenovaným predstavením fašistickej ukrajinskej vlády. Cieľom tejto údajnej ukrajinskej provokácie bolo odvrátiť pozornosť sveta od zločinov spáchaných Ukrajincami na ruských vojnových zajatcoch a samozrejme, od neexistujúcich ukrajinských objektov na výrobu biologických zbraní.

Ďalšou dezinformačnou taktikou, ktorú používajú niektorí proruskí slovenskí poslanci, je ovplyvňovanie verejnej mienky „whataboutismom“  – s odkazom na „neexistujúce“ zbrane hromadného ničenia v Iraku a ďalšie údajné prípady vojnových zločinov spáchaných Západom v iných častiach sveta.

Cieľom nie je len odvrátiť pozornosť od zločinov spáchaných v Buči, ale aj preventívne formovať naratívy s cieľom diskreditovať akékoľvek dôkazy alebo budúce vyšetrovania vojnových zločinov spáchaných ruskými okupačnými silami na Ukrajine.

Ako upozorňuje EUvsDisinfo, tieto dezinformačné taktiky „zaplavovania a preventívneho obsadzovania informačného priestoru“ rôznymi protichodnými naratívmi „vychádzajú priamo z kremeľskej dezinformačnej príručky“ a boli použité už predtým.

Najočividnejším prípadom je zakrývanie okolností okolo zostreleného malajzijského letu MH17, ktorý v roku 2014 zostrelili proruské sily nad východnou Ukrajinou. Podľa proruských médií bolo zabitie civilných pasažierov zinscenované a vyprovokované ukrajinskou vládou ako nástroj na  obvinenie Ruska a získania sympatií.

Darovanie slovenského systému protivzdušnej obrany targetované falošnými správami

Ďalšou témou, ktorá získala výraznú medializáciu v krajine, bolo darovanie raketového systému S-300 Ukrajine zo strany Slovenska. Slovensko darovalo systém na základe článku 51 Charty OSN, aby pomohlo svojmu susedovi brániť sa proti ruskej agresii.

Premiér Eduard Heger povedal, že krajina poskytuje Ukrajine systém protivzdušnej obrany, „veriac, že ​​tento systém pomôže zachrániť životy čo najväčšiemu počtu nevinných Ukrajincov“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa Slovensku za systém poďakoval. Odovzdanie systému Ukrajine však spustilo vlnu dezinformácií zo strany miestnych prokremeľských médií, ako aj politickej opozície.

Falošné správy o tom, že obranný systém Rusko zničilo, sa začali šíriť len pár dní po odovzdaní. Ruské ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo, že zničilo ukrajinské zariadenia S-300 bez poskytnutia ďalších podrobností a dôkazov. Podľa niektorých správ mal byť systém protivzdušnej obrany zničený na severovýchode pri Charkove, podľa iných na juhozápade v Mykolajivskej oblasti.

Všetky tieto tvrdenia však boli rýchlo vyvrátené, keďže zábery zničeného slovenského S-300 boli niekoľko týždňov staré. Falošné správy o údajnom rýchlom zničení systému však podnietili naratívy namierené proti prozápadnému postoju súčasnej slovenskej vlády.

Prokremeľské médiá, ako aj niektorí členovia opozície tvrdia, že Slovensko zbytočne stratilo dôležitý systém, ktorý potrebovalo na svoju ochranu bez toho, aby malo adekvátnu náhradu, aj napriek tomu, že spojenecký protivzdušný raketový systém Patriot je už nasadený v krajine a účinne nahrádza S-300.

Dezinformačné médiá a opoziční poslanci tvrdia, že súčasná slovenská „bábková vláda“ zbytočne zaťahuje Slovensko do vojny. Slovenskú vládu opakovane obviňovali z provokácií, vojnových štvaní a podriaďovania potrieb svojich občanov pod potreby ukrajinských.

Tieto obvinenia potom boli spojené s ekonomickými dezinformačnými naratívmi, ktoré tvrdia, že ekonomické sankcie uvalené na Rusko „poškodzujú slovenské záujmy“. Namiesto toho proruskí aktéri navrhujú, aby Slovensko nasledovalo príklad vlády Viktora Orbána a prestalo podporovať Ukrajinu.

Táto rétorika dominovala diskusii na Facebooku, o čom svedčia interakcie, ktoré príspevky s touto rétorikou zaznamenali. Nasledujúci graf zobrazuje príspevky na Facebooku s kľúčovým slovom „S-300“ za posledné dva týždne, zoradené podľa celkového počtu interakcií (lajky, komentáre a zdieľania).

Okrem príspevku prezidentky Zuzany Čaputovej, príspevky, ktoré za posledné dva týždne zaznamenali najviac interakcií, zverejnili opoziční poslanci (Ľuboš Blaha a Robert Fico) a europoslanec (Milan Uhrík) a obsahujú dezinformačnú rétoriku opísanú v tomto článku.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/