Summit NATO vo Vilniuse vyvolal odozvu proruských aktérov, ktorí odsudzujú vstup Ukrajiny do NATO (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 30. júla 2023)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Nedávny NATO Summit v litovskom Vilniuse sa stal hlavnou témou diskusie proruských aktérov, ktorí využili sociálne médiá na odsúdenie akcie a šírenie dezinformácií o tom, že západní lídri profitujú z konfliktu na Ukrajine. Zároveň vykresľujú Ukrajinu ako figúrku Západu v proxy vojne proti Rusku.
  • Dezinformátori naďalej presadzujú naratívy naznačujúce, že Ukrajina nikdy nebude členom NATO, a ak sa ním stane, dôjde ku globálnemu konfliktu. To podkopáva dôveru verejnosti v západné štruktúry a spochybňuje dôveryhodnosť NATO.
  • V súvislosti s rekordne vysokými teplotami aktéri v slovenskom informačnom priestore popierajú globálne otepľovanie spôsobené človekom a propagujú konšpiračné teórie bez toho, aby pre svoje tvrdenia poskytli dôveryhodné dôkazy.

Summit NATO ako hlavná téma proruských dezinformácií

V dňoch 11. – 12. júla sa v litovskom Vilniuse konal summit NATO, na ktorom sa stretli najvyšší predstavitelia členských krajín, aby diskutovali o výzvach, ktorým aliancia čelí. Keďže jednou z hlavných tém bola ruská agresia na Ukrajine, proruskí a protizápadní dezinformátori využili sociálne médiá, aby verejne summit odsúdili.

Poslankyňa za krajne pravicovú stranu Kotlebovci – ĽSNS Slavěna Vorobelová vo svojom príspevku na facebooku napísala, že výsledkom summitu NATO vo Vilniuse je, že „Washington si kvôli Ukrajine netrúfa ísť priamo proti záujmom Moskvy, ale krviprelievanie sa pravdepodobne tak skoro neskončí… to zjavne predstaviteľom štátov NATO úsmev z tvári nevzalo, pretože Slovania budú aj naďalej zomierať v bratovražednej vojne a zisky západných (hlavne amerických) zbrojoviek budú aj naďalej narastať.“

Identický naratív presadzoval aj dezinformačný web Bádateľ: „Kedy si Ukrajinci uvedomia, že ich USA a NATO iba zneužívajú pre svoje geopolitické ciele a nakoniec sa na nich aj tak vykašlú?“

Týmito tvrdeniami dezinformátori poukazujú na dlhodobý nepravdivý naratív, že západní lídri úmyselne predlžujú boje, aby z nich profitovali, a tiež sa snažia vykresliť vojnu ako proxy konflikt, v ktorom Ukrajina robí „špinavú prácu“ Západu. Takáto rétorika odvádza pozornosť od skutočnosti, že jediným agresorom v konflikte je Rusko, ktoré môže kedykoľvek stiahnuť svoje vojenské sily z Ukrajiny a zabezpečiť mier, ktorý dezinformátori vytrvalo požadujú od západných krajín.

Vstup Ukrajiny do NATO naďalej podnecuje dezinformačné naratívy

V súvislosti so summitom NATO sme zaznamenali jednu tému, o ktorej sa medzi proruskými dezinformátormi diskutovalo najviac, a to je budúce členstvo Ukrajiny v NATO. Hlavným naratívom v tomto prípade je, že Ukrajina nikdy nebude členom Aliancie, a ak sa ním stane, vypukne globálny konflikt.

Andrej Danko, predseda nacionalistickej strany SNS, napísal, že „každý, kto dnes hovorí o členstve Ukrajiny v NATO, ohrozuje bezpečnosť a mier“. Podobne Robert Fico, predseda protisystémovej strany SMER – SSD, uviedol, že strana nepodporuje členstvo Ukrajiny v NATO, pretože si neželá „tretiu svetovú vojnu“. Príspevok bol v čase písania tohto článku prezdieľaný viac ako 4,9-tisíckrát.

Ľuboš Blaha, člen strany SMER – SSD, vo svojom príspevku zopakoval rovnakú tézu, ale zároveň dodal: „Ukrajina vo Vilniuse nedostala pozvánku do Severoatlantickej aliancie…. Realita je, že Američania sa zľakli Ruska a hodili Ukrajinu cez palubu. Lacné frázy o perspektíve členstva sú na smiech.“ Jasným zámerom tejto rétoriky je podkopať vieru verejnosti vo väzby Slovenska na Západ a vykresliť NATO ako nedôveryhodné. Tým sa zároveň protizápadní aktéri snažia spochybniť dôveryhodnosť tejto organizácie.

Je tiež dôležité dodať, že Ľuboš Blaha má v súčasnosti zakázaný prístup na Facebook za porušovanie pravidiel Meta týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania, obťažovania a dezinformácií. Na Telegrame je však naďalej aktívny a jeho príspevky zvyčajne opätovne zdieľajú dezinformačné stránky, ako napríklad v tomto prípade Slobodný vysielač. To len potvrdzuje skutočnosť, že v slovenskom informačnom priestore sú dezinformační aktéri značne prepojení a opakujú identické naratívy.

Keďže príspevky o NATO Summite boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slovo „Vilnius“ a „NATO“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Jednoznačne najpopulárnejším príspevkom bol príspevok Roberta Fica, v ktorom odsudzuje potenciálne členstvo Ukrajiny v NATO. 

Druhé miesto patrí príspevku člena strany SMER – SSD Ladislava Kamenického, ktorý bol opätovne zdieľaný oficiálnou stránkou strany. Kamenický v príspevku kritizuje rozhodnutia slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej počas summitu, ako napríklad podporu vstupu Ukrajiny do NATO či dodávanie väčšieho množstva vojenskej techniky slovenskému susedovi. Podľa neho Slovensko poskytovaním pomoci Ukrajine okráda vlastných občanov a svoju obranu. Cieľom je, podobne ako v prípade Fica, podkopať verejnú podporu Ukrajiny a falošne vytvoriť dojem, že byť súčasťou NATO alebo západných štruktúr znamená zabúdať na vlastných občanov, čo nemá žiadnu oporu v realite.

Tretie miesto patrí pôvodnému príspevku Ladislava Kamenického. 

Štvrté miesto patrí už spomínanému príspevku Slavěny Vorobelovej, v ktorom tvrdí, že NATO úmyselne predlžuje vojnu, aby z nej profitovalo.

Posledné miesto patrí ďalšiemu príspevku Slavěny Vorobelovej: „Na samite vo Vilniuse dala „elita“ NATO „herojovi“ Zelenskému jednoznačne najavo, na čo a komu skutočne slúži územie a ľud Ukrajiny. Tie isté sľuby o členstve ako v roku 2008 v Bukurešti, tie isté rozprávky ako Ukrajina nemôže prestať bojovať proti Rusku a ako sa tá rozhodujúca pomoc zo strany Západu blíži, len aby ešte chvíľu vydržali vo vojne a v žiadnom prípade ani len nerozmýšľali nad mierom.“ Nielenže opäť obviňuje NATO z odmietania mieru, ale Vorobelová tiež tvrdí, že táto organizácia využíva perspektívu budúceho členstva ako nástroj na udržanie Ukrajiny vo vojne čo najdlhšie. V skutočnosti je proces rozširovania NATO komplikovaný a predovšetkým zahŕňa konsenzus medzi súčasnými členmi, ktorý je v tejto chvíli potrebné dôkladne prediskutovať.

Zmena klímy sa stáva témou dezinformačných stránok

V júli boli na troch kontinentoch zaznamenané rekordne vysoké teploty v dôsledku horúčav, zatiaľ čo celý svet postihli ničivé záplavy spôsobené prudkými dažďami. Vedci tvrdia, že nedávne návaly horúčav vo viacerých častiach Európy a USA by neboli možné bez globálneho otepľovania spôsobeného človekom. V posledných dvoch týždňoch sme sa však v slovenskom informačnom priestore stretli s aktérmi, ktorí sa snažia tento vedecký fakt popierať a spochybniť ničivé dôsledky klimatických zmien.

Stránka Bádateľ, ktorá je tiež známa šírením konšpiračných teórií, napísala: „Médiá opäť klamú. Nie zmena klímy môže za vlnu horúčav na juhu Európy, ale zmena merania teploty tesne pri zemi namiesto 2 metrov!“ Ako zdroj tejto informácie uvádza odkaz na článok českej dezinformačnej stránky Zvědavec. V inom príspevku opäť tvrdí, že mainstreamové médiá dezinformujú verejnosť o klimatických zmenách, hoci len informujú o vedeckých zisteniach týkajúcich sa tejto témy.

Rastislav Blaško, pochybná politická osobnosť, ktorá na svojej stránke na Facebooku opakovane šíri dezinformácie, zašiel až tak ďaleko, že povedal, že globálne otepľovanie je „podvod storočia“, ktorý zorganizoval Bill Gates. Tento údajný podvod nazýva „Climategate“ a pokračuje tvrdením, že v roku 1980 bolo rovnako horúco ako teraz, hoci priemerná ročná globálna teplota sa výrazne zvyšuje.

Presvedčenie, že globálne otepľovanie je tajná konšpirácia, za ktorou stoja globálne elity, sa stalo jedným z hlavných naratívov v súvislosti s dezinformáciami o klíme. Je tiež dôležité uviesť, že aktéri, ktorí tieto nepodložené tvrdenia šíria medzi ľuďmi náchylnými veriť konšpiračným teóriám, ako aj klimatickými skeptikmi, len zriedka poskytujú pre svoje tvrdenia nejaké dôkazy.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/