Rekordné ceny plynu vyvolali nárast dezinformácií súvisiacich s energetikou (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nových dezinformačných trendoch 9. januára 2022)

Rok 2021 je už za nami, prúd dezinformácií však neutícha. Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch v informačnom priestore na vzostupe.

Rok 2021 je už za nami, prúd dezinformácií však neutícha. Dezinformačné naratívy posledných týždňov poslúžili ako zhustená verzia škodlivého obsahu, ktorý sme mali možnosť pozorovať v priebehu celého roka, od klamstiev o energetickej kríze až po oportunistické zneužívanie pandémie.

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch v informačnom priestore na vzostupe:

● Dezinformačné médiá sú späť s tvrdeniami, že Rusko nikdy nepoužívalo svoje energetické zdroje ako donucovací prostriedok.

● Vina za súčasné rekordné ceny plynu je prenášaná na EÚ. Podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch je hlavným terčom útokov Európska zelená dohoda. Tá je označovaná za hlavný spúšťač súčasnej krízy.

● Nedávne ruské ultimátum predostreté Západu je opisované ako veľkorysá ponuka pre mierový vývoj v Európe. Rusko je vykresľované ako garant mieru, zatiaľ čo NATO ako agresívna mocnosť, ktorá chce umiestniť americké rakety v strednej a východnej Európe.

● S treťou dávkou vakcíny sa objavili rôzne konšpiračné teórie spojené s pandémiou. Tie siahajú od teórie, že vláda zneužíva očkovanie na otestovania koľko útlaku dokáže spoločnosť zniesť až po konšpirácie o „deep state“ a „big pharma“.

Nová zámienka, staré naratívy

Posledné dva týždne minulého roka sa niesli v znamení masívnych jednostranných útokov na energetickú politiku EÚ. Prokremeľskí aktéri opakovane tvrdili, že Rusko nikdy nepoužívalo svoje energetické zdroje ako nátlakový prostriedok a že za súčasnú situáciu môže EÚ.

Hoci téma energetickej krízy v posledných týždňoch ustúpila do úzadia po tom, čo v médiách začala dominovať migračná kríza a napätie na Ukrajine, nedávny prudký nárast cien plynu so sebou priniesol množstvo pridružených dezinformačných naratívov.

Ceny plynu v Európe dosiahli nový rekord po tom, čo plynovod Jamal–Európa privádzajúci ruský plyn do Nemecka prepol na reverzný tok na východ. Toto rozhodnutie však podľa Kremľa nemá politické dôvody. Putin taktiež tvrdil, že EÚ môže za rekordné ceny plynu obviňovať len samú seba a svoju politiku.

Rovnakú rétoriku šíria aj lokálne dezinformačné weby. Vinu presúvajú na EÚ, pričom hlavným terčom útokov je Európska zelená dohoda, ktorá má byť údajne hlavným spúšťačom súčasnej krízy.

Prokremeľské weby zároveň predkladajú niekoľko katastrofických scenárov, ktoré majú nastať pokiaľ EÚ nezmení svoju „rusofóbnu“ politiku. Má dôjsť k zatváraniu tovární, extrémnemu nárastu cien, nedostatku základných tovarov, či častým výpadkom elektrickej energie. Urýchlené spustenie plynovodu Nord Stream 2 je podľa proruských naratívov jedinou možnosťou ako sa takýmto scenárom vyhnúť.

Vzostup dezinformačných naratívov súvisiacich s energetikou možno pozorovať aj na dátach zo sociálnej siete Facebook získaných pomocou analytického nástroja Crowdtangle. Dáta sme získali vyhľadávaním kľúčového slova „plyn“.

Graf vyššie zobrazuje top 5 dezinformačných príspevkov týkajúcich sa energetiky, zoradených podľa ich celkového počtu získaných interakcií (reakcií, komentárov a zdieľaní).

Dva z príspevkov boli uverejnené stránkou DAV DVA, ktorá pravidelne šíri škodlivý obsah. Príspevky z krízy obviňujú EÚ a „hyperprozápadnú“ fixáciu slovenskej vlády. Srbsko je zasa vyzdvihované za svoje príkladné vzťahy s Ruskom, vďaka čomu sa mu údajne podarilo dosiahnuť dohodu o zachovaní cien plynu.

V podobnom duchu sa nesie aj ďalší príspevok, uverejnený na osobnom blogu národno-konzervatívneho politika Róberta Šveca. V ňom z krízy viní „bruselských zločincov“ a tvrdí, že kvôli ich protiruskej propagande Slovensko „skončí ako Severná Kórea, kde sa elektrina vypína na noc a teplá voda tečie len niekoľko hodín denne“.

Rovnakú rétoriku možno pozorovať aj vo zvyšných príspevkoch. Bádateľ aj Slobodný vysielač presúvajú vinu na EÚ a údajne rusofóbne orientovanú slovenskú vládu.

NATO, USA a Ukrajina ako obvyklé ciele

V kontexte stupňujúceho sa napätia na ukrajinských hraniciach naďalej prebiehajú dezinformačné útoky namierené proti NATO, USA či samotnej Ukrajine. V rámci tejto témy sme boli svedkami kombinácií rôznych dezinformačných naratívov. Spoločnými znakmi väčšiny z nich bolo podkopávanie ukrajinskej štátnosti, protizápadný sentiment a viktimizácia Ruska.

Aktivity lokálnych dezinformačných médií sa nápadne podobali tým, ktoré vykonáva tlačové oddelenie Kremľa. Títo aktéri nekriticky a servilne preberali a šírili vyhlásenia ruských štátnych predstaviteľov, z ktorých mnohí stupňujúci sa vojenský tlak popierali a Ukrajinu vykresľovali ako zlyhávajúci štát. Vyskytli sa aj falošné obvinenia Ukrajiny z genocídy ruskojazyčného obyvateľstva na Donbase.

Citovanými však neboli len ruskí politici. Priestor na vyjadrenie svojich proruských názorov dostali aj slovenskí politici nachádzajúci sa na krajných póloch politického spektra. Jedným z nich bol napríklad poslanec Európskeho parlamentu, Milan Uhrík, ktorý v súlade s rétorikou Kremľa vo svojom prejave v Bruseli obvinil EÚ z konfrontačnej politiky voči Rusku a vyzval na „mier medzi Slovanmi“.

Obvyklými cieľmi útokov boli aj NATO, USA, či všeobecne Západ. Obzvlášť horúcou témou bolo nedávne ruské ultimátum adresované USA a NATO. Ultimátum bolo prezentované ako akási veľkorysá, zmierovacia koncepcia, ktorú navrhol tzv. garant európskeho mieru – Rusko.

Putinova politika voči Ukrajine bola paradoxne opisovaná ako „koherentná a mierová“. Západ ako zvyčajne zohrával úlohu imperiálnej mocnosti, ktorá túži rozmiestniť americké rakety v strednej a východnej Európe.

V skutočnosti však Rusko odmietlo poskytnúť Ukrajine a Západu akékoľvek bezpečnostné záruky a naďalej hrozí eskaláciou napätia. Spomínané naratívy majú za cieľ legitimizovať kroky Kremľa a vytvoriť falošný dojem, že ruský vplyv je žiadúci a potrebný na stabilizovanie údajného chaosu na ukrajinskom území. Okrem toho sa pokúšajú vykresliť Rusko ako jediného geopolitického aktéra schopného zabezpečiť rozvoj a prosperitu Ukrajiny.

Nekonečný prúd konšpirácií o pandémii

Pandémia COVID-19 je dlhodobo obľúbenou témou dezinformátorov a nebolo tomu inak ani v závere roka.

S treťou dávkou očkovania prišli aj rôzne konšpiračné teórie. Jednou z nich je tvrdenie, že vláda očkovanie využíva na otestovanie koľko útlaku dokážu ľudia zniesť, ako aj na pošliapanie demokratických princípov a nastolenie totality.

Nechýbali ani klasické konšpirácie vykresľujúce vakcináciu detí ako experiment, či očkovanie ako čipovanie. Niektoré príspevky zasa spájali lockdown a pandemické obmedzenia s konšpiračnými teóriami, ktoré tvrdia, že pandémiu umelo vyvolávajú farmaceutické spoločnosti a globálne elity, ktorých cieľom je zvýšiť svoje bohatstvo a kontrolu nad masami.

Autori: Denis Takács, Matej Spišák

​​Projekt Infosecurity.sk organizovaný STRATPOL – Inštitútom pre strategickú politiku a Slovenským inštitútom pre bezpečnostnú politiku, ktorý podporuje pražská pobočka Nadácie Friedricha Naumanna pre slobodu, priebežne monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, ale zameriava sa najmä na tie prvé. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní vznikajúcich dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonujú vo verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šíria a vyvíjajú na sociálnych sieťach. Správa má podobu dvojtýždňového súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk upozorňovať verejnosť na vznikajúce a aktuálne trendy v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/