Americké prezidentské voľby sú naplánované na 5. novembra 2024. Už teraz však odborníci predpokladajú, že výsledok bude veľmi tesný. Najnovšie prieskumy verejnej mienky favorizujú Kamalu Harris. K 16. septembru vedie kandidátka demokratov o necelé 3 % nad Donaldom Trumpom. Harris sa pripisuje 48 % voličských hlasov a Donaldovi Trumpovi 45,4 %.
Počas predvolebného obdobia sa udialo hneď niekoľko udalostí, ktoré mali na samotnú kampaň významný dopad. Najdôležitejšími z nich bolo odstúpenie Joe Bidena v prospech súčasnej viceprezidentky Kamaly Harris a dva neúspešné atentáty na kandidáta Republikánskej strany.
Ako každá iná predvolebná kampaň prebiehajúca v digitálnej dobe, aj táto sa odohráva do značnej miery v online priestore. Internet ponúka obom najsilnejším kandidátom dostatočný priestor na to, aby zabojovali o čo najväčší počet voličov. Za týmto účelom používajú rôzne prostriedky, a to vrátane umelej inteligencie (AI).
Trump vs. Swifties
V polovici augusta republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump zdieľal na svojom X účte niekoľko fotografií. Zobrazovali fanúšikov speváčky Taylor Swift ako vyjadrujú svoju podporu republikánskemu kandidátovi. Swifties, ako sa fanúšikovia Swift prezývajú, majú na fotografiách oblečené tričká s nápisom „Swifties for Trump“ (Swifties podporujú Trumpa).
Hoci sa neskôr ukázalo, že dve zo zdieľaných fotografií sú skutočné, pri ostatných ide o prácu umelej inteligencie. Fotografie pochádzajú z pravicových X účtov, ktoré pravidelne pridávajú klamlivý obsah.
Falošný je aj obrázok Swift oblečenej v kostýme strýka Sama (kultová postava s klobúkom s motívom americkej vlajky, ktorá sa v minulosti používala vo vlasteneckých kampaniach), na ktorom speváčka vyzýva ľudí, aby volili Trumpa. Bývalý americký prezident doplnil príspevok popisom: „Prijímam!“
Samotná speváčka nedávno vyjadrila podporu Kamale Harris, a to na svojom profile na Instagrame. V príspevku reagovala aj na vyššie spomínané deepfake obrázky. „Nedávno som sa dozvedela, že umelá inteligencia vytvorila falošné správy o tom, že podporujem Donalda Trumpa, a on ich zverejnil na svojej stránke. Priviedlo ma to k záveru, že musím byť transparentná ohľadom svojich volebných plánov. Svoj hlas odovzdám Kamale Harris a Timovi Walzovi [pozn. kandidát demokratov na viceprezidenta],“ napísala Swift na sociálnej sieti.
Očakáva sa, že práve podpora speváčky by mohla výrazne zvýšiť volebnú účasť najmä mladších voličov.
Deepfake ako súčasť predvolebnej kampane
Pár dní pred zverejnením falošných obrázkov so Swifties zdieľal Trump obrázok vygenerovaný umelou inteligenciou, ktorý zobrazoval jeho protikandidátku Kamalu Harris ako komunistku. Harris na ňom hostí národné zhromaždenie Demokratickej strany, ktoré je však zobrazené ako zjazd komunistickej strany, kde nechýbajú červené vlajočky, ako aj vlajka Sovietskeho zväzu s kosákom a kladivom.
Rovnako sa bývalý prezident snažil zdiskreditovať Kamalu Harris falošným tvrdením, že fotografie z predvolebného zhromaždenia v Detroite boli upravené pomocou AI. Konkrétne obvinil svoju protikandidátku z toho, že jej tím úmyselne zväčšil dav, ktorý ju čakal na letisku.
Hany Farid, profesor z Kalifornskej univerzity v Berkeley, ktorý sa špecializuje na mediálnu forenziku, varuje, že hoci je Donald Trump známy svojou históriou zavádzania a šírenia dezinformácií, s príchodom umelej inteligencie má v rukách prekvapivý tromf – dôkazy, ktoré sú často práve dielom umelej inteligencie. AI je totiž schopná vygenerovať akýkoľvek vizuálny obsah, ktorý mu môže poslúžiť k podpore nepravdivých tvrdení. Sociálne siete mu navyše zabezpečia, že sa dezinformačný obsah rýchlo rozšíri.
Aj demokrati siahli po AI
Demokrati sa pomocou umelej inteligencie snažia získať na svoju stranu menšiny. K tomu im má pomôcť chatbot Vote-E, s ktorým si mladí ľudia môžu vymieňať správy na platforme Discord. Vote-E bol vytvorený mládežníckou organizáciou NextGen America, ktorej cieľom je mobilizovať čo najviac mladých ľudí k volebným urnám. Chatboty regrutujú menšiny aj cez WhatsApp a Messenger.
Chatbot dokáže odpovedať na praktické otázky ohľadom volieb a hlasovania, zaregistrovať voličov či nastaviť pripomienky pre dôležité termíny týkajúce sa hlasovania. Vote-E funguje v Arizone, Nevade, Severnej Karolíne, Michigene a v Pensylvánii.
Okrem iného, progresívne skupiny, ktoré sa zameriavajú na inklúziu menšín, využívajú umelú inteligenciu na to, aby zaznamenávali interakcie medzi voličmi a anketármi. Pomocou spracovania prirodzeného jazyka im nová technológia pomáha identifikovať obavy a priority, ktoré minoritné komunity zdieľajú. Na tie môžu následne náležite reflektovať.
Používanie umelej inteligencie v predvolebných kampaniach prináša výrazné zmeny v tom, ako sa vedie politický boj. Hoci táto technológia ponúka nové spôsoby, ako mobilizovať voličov, súčasne otvára dvere k ešte väčšej polarizácii spoločnosti.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/