Svetový mediálny samit je každoročná konferencia, ktorú organizuje čínska štátna spravodajská agentúra Xinhua News Agency. Tú založila a kontroluje Komunistická strana Číny. Tento rok sa konala v Urumči, hlavnom meste provincie Sin-ťiang v severozápadnej Číne. Konferencie sa zúčastnilo viac než 200 predstaviteľov medzinárodných médií, medzi nimi napríklad Al Jazeera či Reuters.
Podujatie zastrešovalo tému týkajúcu sa umelej inteligencie a mediálnej transformácie. Diskutovalo sa tak o otázkach uplatňovania umelej inteligencie pri rozvoji médií, globálnej spolupráce v oblasti umelej inteligencie, poslaní spravodajských médií v digitálnom veku a rozvoji regiónu Sin-ťiang. Paradoxom je, že práve táto technológia je dnes základom moderných sledovacích nástrojov, ktoré čínska vláda využíva na prevádzkovanie internačných táborov. Umelá inteligecia asistuje predovšetkým pri identifikovaní tvárí či kontrole osobných zariadení.
Podľa aktivistov a viacerých odborníkov, napríklad Adriana Zenza, experta na Sin-ťiang, si organizátori konferencie nevybrali Urumči náhodne. Mesto je od roku 2017 predmetom medzinárodného znepokojenia nad internačnými tábormi zameranými na menšinu moslimov, Ujgurov, Kazachov a Turkménov. Podľa Zenza bol výber mesta spojený so snahou dištancovať región Sin-ťiang od obvinení a situáciu v súvislosti s tábormi normalizovať.
Pozadie detenčných táborov
Správy o prevýchovných táboroch sa na verejnosť dostali približne v roku 2017. Odvtedy reportéri detailne informujú o rozsiahlom porušovaní ľudských práv a slobôd – zadržiavaní, sledovaní a kultúrnej represii náboženských menšín v regióne Sin-ťiang.
Podľa satelitných obrázkov austrálskeho bezpečnostného inštitútu ASPI je v tomto momente v prevádzke približne 380 detenčných zariadení. Tie od roku 2017 uväznili celkovo približne milión jednotlivcov. Drvivá väčšina z nich však nikdy nebola právoplatne odsúdená.
Od roku 2017 sa postupne zbierajú dôkazy o tom, čomu trestanci v táboroch čelia. Rôzne uniknuté dokumenty a svedectvá zverejnené napríklad Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHRC) informujú o fyzickom a psychickom týraní, ktoré zahŕňa systematické ponižovanie, znásilnenia, nútené sterilizácie, či nútené práce.
Čína však tieto tábory od začiatku opisuje ako centrá odborného vzdelávania a zistenia s nimi spojené označuje za nepravdivé. Dlhodobo vynakladá úsilie pretlačiť nepravdivý naratív, že takzvané centrá odborného vzdelávania a prípravy sú nevyhnutné pre boj proti terorizmu a zmiernenie chudoby v regióne.
Čínska propaganda a reakcia ujgurského obyvateľstva
V súvislosti so Svetovým mediálnym samitom čínska Komunistická strana využila stratégiu zamlčovania a intenzívne šírila štátnu propagandu. O konferencii je publikovaných množstvo propagandistických článkov, ktoré región Sin-ťiang označujú za centrum technologického rozvoja a vyzdvihujú jeho „jednotu, stabilitu a dynamický rozvoj“.
Na propagovanie pozitívneho obrazu regiónu sa zameriaval aj sprievodný program samitu, ktorý obsahoval mimo iné prezentáciu lokálnej kultúry a ľudových tradícií. Úspech sprievodného programu odvrátiť pozornosť od aktuálnej situácie potvrdzujú mimo iné aj reportáže z partnerských krajín, napríklad zo Srbska. Tie detenčné tábory vo svojich správach z regiónu vôbec nespomínajú.
Proti výberu lokácie a samitu samotnému sa vyjadrili viacerí ujgurskí aktivisti, ktorí ho považujú za nástroj čínskej propagandy.
CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK. https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/