Nový report spoločnosti NewsGuard, ktorá sa zaoberá hodnotením online informačných zdrojov, varuje, že v USA je momentálne viac falošných spravodajských webov (1 265) ako tých legitímnych (1 213).
Report sa zameral na možné následky tohto trendu, na využívanie umelej inteligencie a na tzv. pink slime weby.
Populárne taktiky
Pod pojmom pink slime sa rozumejú webové stránky, ktoré šíria dezinformácie, clickbaity a obsah bez pridanej hodnoty. Navyše sa častokrát vydávajú za legitímne spravodajské weby. NewsGuard uvádza, že tvorcami týchto stránok bývajú aj stranícky orientované subjekty. Tie často využívajú polarizujúce témy, ako je napríklad migrácia, na vyvolanie emočnej reakcie u čitateľov.
Niektorí experti sa obávajú, aký vplyv môžu tieto weby predstavovať pre všeobecnú dôveru v médiá či blížiace sa prezidentské voľby.
McKenzie Sadeghi, NewsGuard editorka pre AI a zahraničné ovplyvňovanie, pre médium Voice of America objasnila, ako pink slime weby využívajú umelú inteligenciu: „Všetko až po ich texty [na pink slime weboch], obrázky a logá. Sú široko rozšírené na sociálnych sieťach a ľudia im naleteli v domnení, že ide o dôveryhodné normálne miestne publikácie.“
Prevýšenie počtu legitímnych lokálnych zdrojov správ tými falošnými môže predstavovať riziko nielen pre mediálnu oblasť, ale aj prístup amerických občanov k potrebným informáciám.
„V celej krajine dochádza k zrýchleniu a úbytku miestnych spravodajských organizácií. Viac ako polovica amerických regiónov je v súčasnosti spravodajskou púšťou [oblasťou, kde komunity nemajú prístup k správam prostredníctvom lokálnych médií] alebo má len obmedzený prístup k miestnemu spravodajstvu,“ približuje Tim Franklin, riaditeľ Medill Local News Initiative, expertného tímu Northwesternskej univerzity, ktorý sa zaoberá inováciami v digitálnej oblasti.
Podľa správy State of Local News 2023, za ktorou stojí Northwesternská univerzita, „pri súčasnom vývoji do konca budúceho roka príde krajina od roku 2005 o tretinu svojich novín“.
To, do akej miery sú taktiky pink slime webov efektívne, ale nie je isté. Výskum Stanfordskej univerzity z roku 2023 uvádza, že miera aktivity užívateľov na týchto stránkach je relatívne nízka.
Skúsenosti z Poľska
Aktivity pripomínajúce americké slime weby sa začínajú rozširovať aj Európou. Poľské verejnoprávne rádio sa napríklad nedávno stalo terčom ruskej vplyvovej kampane nazývanej Doppelganger. V rámci nej aktéri vytvárajú falošné stránky dôveryhodných webov. Prvotné zmienky o tejto kampani, vystopovanej do Ruska, sa objavili už v septembri 2022. Jej hlavnými cieľmi je šíriť pro-kremeľské naratívy, manipulovať verejnú mienku či oslabiť podporu pre Ukrajinu.
Oficiálna webstránka Poľského rádia bola „naklonovaná“ v apríli 2024 – identický dizajn bol zneužitý na vytvorenie falošného webu. Ten šíril správy ako „Nepríjemná pravda: EÚ sa zaobíde bez Poľska“ či „Ukrajina zostane mimo EÚ“. Veľkú popularitu si však nezískal.
Podobné prípady sa udiali aj v iných krajinách, a to predovšetkým v období pred voľbami do Európskeho parlamentu. Naklonovaný bol napríklad poľský týždenník Polityka, nemecký denník Die Welt, francúzsky Le Point a Le Parisien či talianska La Stampa a La Repubblica.
Takéto webové stránky síce nemusia mať dosah na veľké množstvo užívateľov, avšak situácia sa rapídne mení, ak sa konkrétne falošné správy, ktoré na nich boli publikované, stanú virálnymi na sociálnych sieťach. Veľké množstvo reakcií im tak môže dodať určitý level dôveryhodnosti, predovšetkým ak sú spojené s reálnymi udalosťami, známymi spoločnosťami či ľuďmi.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/