Poslanec írskeho parlamentu mal rozdúchavať vášne medzi Dublinom a Londýnom. Regrutoval ho člen GRU

V írskom parlamente sa má pohybovať ruský špión. Rusi ho mali kontaktovať s cieľom zvyšovať napätie medzi Dublinom a Londýnom pri rokovaniach o Brexite. K ruskej propagande však mali alebo majú blízko viacerí írski politici.

Na začiatku októbra prišiel denník The Sunday Times s informáciou o ruskom špiónovi v írskom parlamente (Oireachtas). Meno poslanca zatiaľ nie je známe a nikto nebol zatknutý. Neexistujú totiž žiadne zjavné dôkazy, ktoré by poukazovali na to, že by mu Rusi platili, alebo že by krajine podával citlivé informácie. Identita dotyčného tak zostáva neznáma, pričom médiá operujú s prezývkou „Cobalt“.

Rusi chceli pred Brexitom prilievať olej do ohňa

Denník Politico informoval o tom, ako bol neznámy poslanec v roku 2019 regrutovaný Ruskom, aby napomáhal k zvyšovaniu napätia medzi Veľkou Britániou a Írskom v súvislosti s Brexitom. Údajne bol poverený spojiť sa s paramilitárnymi skupinami v pohraničí. 

Kontaktovať ho mal Sergej Prokopjev, ruský diplomat, ktorý v Írsku pôsobil medzi rokmi 2019 až 2022. V roku 2022 bol spolu s ďalšími tromi diplomatmi označený za príslušníka ruskej vojenskej rozviedky GRU, na čo boli všetci štyria z krajiny vyhostení.

Odvtedy mal Prokopjev udržiavať kontakt s neznámym poslancom prostredníctvom ruskej agentky, ktorá pravidelne navštevovala Dublin, aby s politikom nadviazala bližší vzťah. The Sunday Times tvrdí, že dotyčný mohol byť neskôr vydieraný kompromitačným materiálom.

Ku kauze sa už vyjadrili aj niektorí írski politici, vrátane premiéra a viacerých členov parlamentu. Senátor Timmy Dooley vyzval svojich kolegov, aby každý predstúpil pred verejnosť a oznámil, že nie je špiónom. Sám Dooley tak urobil a ďalší členovia parlamentu ho nasledovali.

Ohľadom situácie vystúpil v dolnej komore parlamentu írsky minister obrany Micheál Martin. „Treba si položiť zásadnejšiu otázku, ktorú položím ako minister obrany, pretože ako minister obrany som nikdy nedostal bezpečnostný brífing, že v Oireachtas je špión. Môže byť, aj nemusí, ale nikdy som nebol informovaný,“ povedal minister.

Írsko v hľadáčiku Ruska

Írsky premiér Simon Harris reagoval na správu o špiónovi v parlamente vyhlásením, že nie je prekvapený. Rusi mali totiž v krajine vždy dobre vybudované zázemie. Do ruského útoku na Ukrajinu v roku 2022 zdieľala napríklad hlavná opozičná strana Sinn Féin na svojich sociálnych sieťach veľké množstvo proruských a anti-NATO príspevkov. Po začatí invázie všetky takéto príspevky vymazala. 

Naopak, parlamentná frakcia People Before Profit – Solidary dodnes zastáva proruský naratív o tom, že NATO a EÚ presadzujú agresiu a militarizmus voči Rusku. Dokonca aj írsky prezident Michael D. Higgins a jeho manželka boli kritizovaní za proruské vyhlásenia.

Dôkazom, že Rusko sa už dávnejšie chcelo dostať do írskych vnútorných štruktúr je aj fakt, že v roku 2020 parlament zatrhol plány na rozšírenie ruskej ambasády v Dubline, ktorá by sa tak zväčšila štvornásobne. Došlo totiž k podozreniam z toho, že by ambasáda chcela umožniť vykonávanie špionážnej aktivity.

Poslanec Cathal Berry taktiež uviedol, že nebol prekvapený zo zistení o špionážnej činnosti vo vnútri parlamentu. Berry kritizuje nízku mieru bezpečnosti v Írsku, čo podľa neho robí z krajiny zraniteľný cieľ. „Tu majú Rusi maximálny účinok za minimálne úsilie. Je to pre nich ihrisko,“ tvrdí.

Írsko nie je členom NATO a udržuje si viac-menej neutrálnu vojenskú politiku. iba malú armádu v počte približne 7,5-tisíc vojakov. Medzi verejnosťou podpora takejto neutrality pretrváva

Írsko však kvôli svojmu postoju nemá prístup k obrannej podpore NATO, čo ovplyvňuje jeho schopnosť reagovať na hybridné hrozby, ktoré často prichádzajú práve z Ruska. Svojou neutralitou si krajina síce udržuje väčšiu nezávislosť, no zároveň sa tým vystavuje obrovskému riziku.

CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK.