„Nálety sme nemohli nazvať náletmi, kým to Izrael nepotvrdil.“ CNN a BBC čelia obvineniam z proizraelskej zaujatosti

Rok trvajúci otvorený ozbrojený konflikt medzi Hamasom a Izraelom je ostro sledovaný verejnosťou. Pozornosť mu venujú aj svetové médiá. Niektoré z nich sú však obviňované zo zaujatosti v prospech Izraela.

7. októbra uplynul rok od začiatku otvoreného ozbrojeného konfliktu medzi Izraelom a Hamasom, ktorý spustil útok na civilné a vojenské izraelské ciele. Izrael reagoval jednou z najničivejších bombardovacích kampaní v histórii a následnou pozemnou inváziu do Pásma Gazy, kde sa teroristi ukrývajú.

Konflikt je pozorne sledovaný médiami aj na sociálnych sieťach. Veľa pozornosti sa mu dostáva vďaka sociálnej sieti TikTok, kde napríklad mladá Palestínčanka Bisan Owda (@ wizard_bisan1) takmer denne dokumentuje situáciu v Gaze. Autentické zábery z Palestíny ponúka aj fotograf Motaz Azaiza na sociálnej sieti Instagram.

Situácii sa však venujú aj svetové médiá, ako BBC či CNN. Práve títo dvaja giganti boli nedávno obvinení z proizraelskej zaujatosti. Portálu Al Jazeera sa so svojimi skúsenosťami mali zdôveriť dvaja zamestnanci spomínaných médií.

Al Jazeera samotná stojí na opačnej strane barikády, keďže predovšetkým od útoku Hamasu na Izrael v roku 2023 informuje o téme s propalestínskym sentimentom. Z tohto dôvodu je nutné brať do úvahy, že obvinenia iných médií zo zaujatosti môžu slúžiť zo strany redakcie na posilnenie podpory Palestíny.

Dôkaz o rukojemníkoch?

V polovici novembra 2023 odvysielala CNN reportáž, v ktorej Daniel Hagari, hovorca Izraelských ozbrojených síl (IDF), ukazuje údajný zoznam výmeny stráží nájdený v nemocnici al-Rantisi. Malo ísť o jeden z dôkazov, že v nemocnici mal Hamas držať izraelských rukojemníkov. Arabsky hovoriaci sledovatelia však poukázali na skutočnosť, že hoci papier, na ktorý Hagari ukazoval, nesie názov „Záplavová bitka pri Al Aksá“, čo je názov, ktorý Hamas používa pre útok zo 7. októbra 2023, zvyšok je jednoducho kalendár.

Rovnaké vysvetlenie „dôkazu“ Hagari poskytol aj vo videu na oficiálnom kanáli IDF na platforme YouTube. CNN aj IDF boli za šírenie nepravdivých informácií masívne kritizované, na čo IDF reagovali uznaním „chyby v preklade“. Interný zdroj zo CNN pre Al Jazeeru však poukazuje na to, že izraelské tvrdenie bolo vyvrátené na sociálnych sieťach ešte predtým, ako bola reportáž na CNN odvysielaná.

Medzinárodný diplomatický redaktor CNN Nic Robertson, ktorý sa s Hagarim v Gaze stretol, mal byť navyše na skutočnosť niekoľkokrát upozornený, avšak reportáž bola aj napriek tomu odvysielaná.

Interný zdroj Al Jazeere taktiež tvrdil, že reportéri CNN „nemohli nazývať nálety v Gaze náletmi, pokiaľ to Izraelčania nepotvrdili“. V prípade, že tieto správy sú pravdivé, znamenalo by to cenzúru a pretláčanie proizraelského naratívu známym a vplyvným médiom.

Takmer žiadna kritika zo strany BBC a CNN

V deň výročia útoku Hamasu na Izrael vyšiel na webe BBC článok vizuálne mapujúci uplynulý rok v Gaze. Fotografie, mapy či grafy ukazovali spôsobenú deštrukciu, počty vysídlených či hladujúcich Palestínčanov v Gaze, kontamináciu pôdy a znečistenie vody. Na prvý pohľad sa tak javí, že médium pri informovaní o dianí v Pásme Gazy poskytuje pohľad z oboch strán.

Interný zdroj BBC ale pre Al Jazeeru povedal, že zaujatosť sa v redakcii prejavuje pri výbere hostí do rozhovorov. Médium údajne prechádza digitálnu stopu potenciálnych hostí, pričom zdanlivou prioritou je „skontrolovať“ najmä tých palestínskych. Podľa slov interného zdroja mala byť diskvalifikujúcou napríklad skutočnosť, že potenciálny hosť použil v digitálnom priestore slovo „sionista“ (pozn. prívrženec hnutia zacieleného na utvorenie židovského štátu v Palestíne).

Proizraelskí hostia boli tiež občas „skontrolovaní“, avšak frekvencia tejto „kontroly“ bola disproporcionálna voči preverovaniu propalestínskych hostí. Podľa slov interného zdroja dostávali proizraelskí respondenti v rozhovoroch takmer nekritický priestor.

Al Jazeera dala do pozornosti napríklad rozhovor BBC, v ktorom izraelský politik Idan Roll tvrdil, že Hamas strieľal a zapaľoval bábätká. Toto tvrdenie nebolo nikdy potvrdené. Moderátorka Maryam Moshiriová však vyjadrenie nijak nespochybnila.

Paradoxne však CNN poukázala na skutočnosť, že podobný naratív, tentokrát s odtínaním hláv, nedokáže IDF či izraelská vláda potvrdiť.

CNN aj BBC podľa Al Jazeery proizraelskú zaujatosť popierajú. BBC sa medzičasom odvolalo na nedostatočný prístup novinárov do oblastí v Gaze a Libanone, ktorý podľa média môže informovanie okliešťovať. Svoje spravodajstvo však britské médium obhajuje. Jeho hovorca uviedol, že v prípade chýb alebo nepravdivých informácií je BBC transparentné.

CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK: https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/